"Magyarországon aggodalom érezhető"
Nem az a gond a magyar médiahatósággal, hogy rajta tartja a szemét a közszolgálati médiumokon és figyeli a magántévék és rádiók műsorait, hanem az, hogy a napi- és hetilapokra is kiterjed a figyelme – mondta a Népszavának a ZDF német közszolgálati televízió bécsi irodavezetője.
Klaus Konrad Prömperst azért szólaltatta meg a Népszava, mert az újságíró - a ZDF német közszolgálati televízió bécsi irodavezetőjeként - nemrég a médiatörvény ügyében riportúton járt Magyarországon. „Azt tapasztaltam, hogy Magyarországon aggodalom érezhető, miközben a kormány arra hivatkozik: a médiatörvénnyel európai példákat követ. Az ifjúság védelmét szolgáló előírások esetében ez akár igaz is lehet, de a médiahatóság kilenc éves hivatali idejét és e hatóság büntetési jogát illetően a dolog számomra problematikusabbnak tűnik. Különös tekintettel a napi- és hetilapokra, továbbá az online kiadványokra kiróható büntetésekre” - mondta Klaus Konrad Prömperst.
Szerinte azzal még nem lenne gond, hogy a médiahatóság rajta tartja a szemét a közszolgálati médiumokon és figyeli a magántévék és -rádiók műsorait, ez ugyanis európai sztenderd, feltéve, ha a szabályok egyértelműek. „De hogy mindez a napi- és hetilapokra is érvényes, és előírják, hogy e lapoknak kiegyensúlyozottan kell beszámolniuk az eseményekről... - nos, itt már komoly problémák lehetnek, különösen, hogy a szabályozás nem rögzíti pontosan, mi tekinthető kiegyensúlyozottnak” - mondta Prömpers.
Szerinte mindez lehetőséget nyújt a médiahatóság számára a média szubjektív megítélésére, ami azzal a veszéllyel jár, hogy az újságíró minden alkalommal elgondolkodik: leírhatom ezt vagy sem? „Ezt látom a legnagyobb veszélynek, azaz, hogy egy átláthatatlan törvénynek engedelmeskedve az újságíró óvatosabb lesz” - fogalmazott.