2010. december. 20. 07:01 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 20. 09:43 Itthon

Magyar Hírlap: eladnák a Magyarok Világszövetsége székházát

Ha a parlament nem szavazza meg a költségvetési támogatást, a Magyarok Világszövetsége (MVSZ) eladja a budapesti Benczúr utcai székházát - olvasható a Magyar Hírlap hétfői számában.

A székházeladásra még az áprilisi közgyűlés adott felhatalmazást - közölte Fuksz Sándor, az MVSZ elnökségének tagja a lappal. Megpróbálták az épületet bérbe adni, de sikertelenül. Az elnökségi tag elmondta, hogy nincs olyan közgyűlési döntés, miszerint a székházeladásból befolyt pénzt új ingatlanok vásárlására kellene fordítani. A lap megjegyzi, hogy az Antall-kormány idején az MVSZ ingyenesen vehette át a Benczúr utcai épületet, miközben használatba kapta a Semmelweis utcai ingatlant is.

A világban élő magyarok összefogására 1938-ban megalapított, a rendszerváltás hajnalán újjászervezett MVSZ életében egymást követik a bírósági ügyek - írja cikkében a HVG. Patrubány Miklós, aki az első Orbán-kormány idején lett a szövetség elnöke, korábban maga is számos törvénytelenséggel terhelt szervezetet vett át elődjétől, az MVSZ-t nyolc éven át vezető Csoóri Sándortól. Az erdélyi számítástechnikusból lett MVSZ-elnök 2000 tavaszán csupán hét szavazattal győzte le a kormány által támogatott Boross Péter exminiszterelnököt – aki egyébként egy héttel korábban lépett be az MVSZ-be –, és csak hosszas jogi procedúra után ismerték el az elnökségét.

A Fidesz–KDNP–MDF-koalíció bekebelezési kísérletének ellenálló szervezet súlyos árat fizetett a nem kormánykonform személyi döntésért: Pósán László fideszes képviselő javaslatára a parlament nem szavazta meg a következő évre előirányzott 257 millió forintos támogatást, és az MVSZ azóta is költségvetési pénzek nélkül működik. Igaz, még így is összehasonlíthatatlanul jobban eleresztett szervezet, mint a nonprofit szféra más versenyzői. Az Antall-kormány idején az MVSZ-nek rendre több száz milliós támogatásokat szavazott meg a parlament, és ingatlanokkal is alaposan kistafírozták. Ingyenes használatba kapta a Semmelweis utca és a Kossuth Lajos utca sarkán álló palotát, amely egykor kisgazda székházként, majd a Szovjet Kultúra Házaként működött. És ha ez nem lett volna elég, a szövetségé lett a VI. kerületi Benczúr utca 15. alatti épület is, valamint résztulajdont szerzett az ópusztaszeri emlékparkot működtető társaságban.

Az utóbbi szűk évtizedben az MVSZ az ingatlanai bérbeadásából, illetve az azokra felvett jelzáloghitelekből fedezte a költségeit, és többször is megkísérelte áruba bocsátani például a terézvárosi épületet. Damoklész kardjaként azonban így is folyamatosan ott lebeg a csőd veszélye a szövetség vállalkozásai, a Pax Pannoniae Kft. és az Árpádhír Televíziós Műsorszolgáltató Kft. felett; amelyek ellen már adóhivatali végrehajtás is indult - teszi hozzá cikkében a HVG.
 

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.