2010. december. 09. 17:19 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 09. 17:17 Itthon

A hagyományos sajtó gyorsított halálától tart a Magyar Lapkiadók Egyesülete

A médiaszektor nyomtatott ágának gyorsított elhalásától, a független információk körének szűkülésétől tart a Magyar Lapkiadók Egyesületének (MLE) elnöksége, amennyiben a médiatörvény jelenlegi, alapvetően az elektronikus médiumokat szabályozni kívánó tervezete a nyomtatott médiára is érvényes lesz.

Az MLE szerint a törvényjavaslat több ponton alkotmányellenesnek bizonyulhat, és sérti a vélemény-nyilvánítás és a sajtó szabadságát érintő egyetemes elveket. A szervezet aggályosnak tartja azt is, hogy a tág jogértelmezési lehetőségek miatt kiadói bírságokat szabhat ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság egyes szerkesztőségi tartalmak megjelenése után. A hatóság a lapkiadókat akár 25 millió forintos, a kiadók, szerkesztőségek felsővezetőit 2 millió forintos bírsággal is sújthatja - mutat rá a dokumentum, amely kiemeli, hogy ezek a tételek ellehetetleníthetik a kiadókat, és elriaszthatják a tényfeltáró újságírástól az újságírókat, szerkesztőket.
   
A tervezet elfogadásával megszűnne az információs források eddigi védelme, sőt, ez nemcsak az újságírókra terjedne ki, hanem az egyes ügyekben érintettekre is - fogalmaz a közlemény. "A jogalkotók az európaitól eltérő pályát választanak a nyomtatott és elektronikus sajtó túlszabályozásával, hiszen a nemzetközi trend épp a fordítottját mutatja annak, ami hazánkban történik" - írta a szervezet. Ezért a lapkiadói egyesület globális szolidaritási alap létrehozását kezdeményezi, amely az egyes országok, s így Magyarország hatóságainak "esetleges önkényes lépései esetén kíván majd anyagi támogatást nyújtani az egyes kiadóknak, vezető újságíróknak."
   
Az MLE rámutat, hogy a gazdasági válság következtében csökkenő hirdetési bevételek továbbra is költségcsökkentésre, elbocsátásokra és áremelésekre kényszerítik a kiadókat. Csökkenni fognak a reklámbevételek, a tartalmi színvonal és az olvasói érdeklődés. Erre az MLE vélekedése szerint egyedül az a megoldás, hogy a nyomtatott sajtóra vonatkozó törvényi rendelkezéseket a törvényalkotó leválassza a jelenlegi tervezetről, és külön törvényben szabályozza - zárul a közlemény. 

A médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló, a médiafelügyelet és a médiapiaci szereplők jogait, illetve kötelességeit összefogó, többek között média-monopóliumok megakadályozásáról, műsorkvótákról, médiapiaci szereplőkre kiróható szankciókról szóló 174 oldalas jogszabálytervezetet Rogán Antal, Cser-Palkovics András és Menczer Erzsébet fideszes parlamenti képviselők november 22-én nyújtották be. A tervezethez összesen 185 módosító indítvány érkezett a parlamenti pártok részéről. Az indítványról a tervek szerint december 20-án szavaz az Országgyűlés.

 

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.