Polt Péter szerint nem sok a kilenc év
A Magyar Nemzetnek és az Estének adott interjújában a gyanúsítottak emberi jogairól, a korrupció elleni küzdelemről is beszélt az új legfőbb ügyész, a "Gyurcsány-ügyről" és a 2006-os rendőri túlkapásokról azonban azt állította, nincs elegendő információ a birtokában ezekről az ügyekről.
Nemcsak a gyanúsítottnak, a vádlottnak vannak emberi jogai, hanem a sértettnek, az áldozatnak is - mondta Polt Péter újonnan megválasztott legfőbb ügyész a Magyar Nemzet szerdai számában közölt rövid interjúban. Polt Péter úgy látja, hogy a mostani alkotmánymódosítással - a legfőbb ügyész nem interpellálható - és az ügyészségi szolgálati törvény megváltoztatásával befejeződött az ügyészség alkotmányos státusának meghatározása. A legfőbb ügyész nem tartja aránytalannak a megbízás kilencéves időtartamát. Külföldön arra is van példa, hogy igazságügyi vezetők életük végéig látják el feladatukat - jelentette ki.
Polt Péter előző nap a köztévé Este című műsorának adott interjújában azt hangoztatta: az új kihívásokra új struktúrákkal kell válaszolni, ezért például korrupcióellenes szervezeti egységeket hoznak majd létre. A megválasztott legfőbb ügyész szerint az általa vezetett szervezetben a munkát és a teljesítményt a folyamatosság kell, hogy jellemezze, ám az ügyészségnek meg is kell újulnia a körülmények változása miatt. Úgy vélte, a 2000-ben megkezdett reform helyes volt, helyes volt, és az ügyészség ma is jól működik, de mindig működhet még jobban is; ezt kívánja elérni az új struktúrákkal.
Közölte, a korrupcióval kapcsolatos fellépésben szervezeti és színvonalbeli, hatékonyságban változásokat akar elérni. Ezzel kapcsolatban jelezte: az Európai Unió egyik, tavasszal kiadott jelentése szerint ma az egyik legnagyobb probléma a korrupció, ami képes egész állami rendszereket szétzilálni. "A jelenlegi struktúrán belül, de szervezetileg mégis elkülönülten" képzeli el az új korrupcióellenes szervezeteknek a helyét. Hozzátette: a nyomozó ügyészségek azok, amelyek helyet adhatnak majd az új korrupcióelleni szervezeti egységeknek - közölte. Szólt arról is, szeretné, ha a nagy gazdasági vesztegetési ügyeket is egy megújult, szervezetileg is megfelelő struktúrával rendelkező ügyészség nyomozhassa, és képviselhesse a vádat is.
A "Gyurcsány-üggyel" kapcsolatban megfogalmazott kérdésekre Polt Péter azt mondta: még nem vette át hivatalosan a posztját, így nincs a megfelelő információk birtokában. A megválasztott legfőbb ügyész ugyanakkor azt közölte: teljesíteni fogja elődje, Kovács Tamás ígéretét a móri üggyel kapcsolatban, így a bírósági eljárás után az ügyészség át fogja tekinteni az őket érintő problémákat, és levonják a következtetéseket is. A 2006-os rendőri brutalitásokra, és a rendőröket ért atrocitásokra utaló kérdésre azt mondta: az erről szóló vizsgálati jelentéseket csak mint újságolvasó ismeri, ezért azokat át fogja tekinteni, és ha hiányosnak találja, akkor újabb vizsgálatokat fog kezdeményezni. Közölte, "a következtetésekre talán még korai rámutatni, (de) ha valaki hibázott, (akkor) annak a következményeit viselnie kell".
Emlékeztetett arra, hogy a parlament egymilliárd forintot szavazott meg az ügyészségnek, és ez 55 fős bővítést jelenthet a számukra, továbbá a technikai infrastrukturális háttér javítását is. Azt közölte, a saját és az ügyészség politikai függetlenségét az garantálhatja, ha a kizárólag a törvények betűjét és szellemét tartják szem előtt, és mint mondta, erre ígéretet tesz.