2010. november. 22. 11:16 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2010. november. 22. 11:18 Itthon

Nem teljesen használhatatlanok a kolontári földek

Bár élelmiszer- és takarmány alapanyag előállítására még évekig alkalmatlanok lesznek a vörösiszap katasztrófa által tönkretett földek, a régióban lévő szántók, az energetikai célú növények termesztésére ideálisak.

A térség szántóföldjei kiválóan megfelelnek a gyorsnövésű fásszárú energianövények, elsősorban a fűz és a nyár termesztésére, ezek ráadásul csökkentik a talaj nehézfémtartalmát, és segítik a talaj minőségének helyreállítását.

Az országos katasztrófavédelem hétfői közleménye szerint ezt a javaslatot tette meg az a szakmai konzorcium, amelyet múlt pénteken hozott létre az Erdészeti Tudományos Intézet, a Károly Róbert Főiskola, az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet, a Nyugat-Magyarországi Egyetem és a Szent István Egyetem.

A közleményből kiderül, Devecser és Somlóvásárhely polgármesterei felterjesztették a vállalkozói és a lakossági ingóságokra vonatkozó kárbejelentő lapokat, azokat a települések jegyzői ellenőrzik első körben, majd az egyeztetések után a jogi munkacsoport köti meg a szerződéseket az ingóságok, termények, házi állatok, és vállalkozások kárenyhítésére.

Az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központ devecseri bázisán működő jogi munkacsoport a hétvégén újabb 66 ingatlan tulajdonosával tárgyalt. November 8-a óta összesen 261 nyilatkozat született: 47 tulajdonos új építésű ház, 33 pedig használt lakás vásárlása mellett döntött, ketten nem kértek kártérítést. A többiek gondolkodási időt, egyedi elbírálást kértek vagy nem fogadták el az értékbecslést.

A szállópor Kolontáron, Devecseren és Somlóvásárhelyen a hétvégén valamennyi mérőállomás adatai szerint az egészségügyi határérték alatt maradt, a vörösiszap katasztrófa sérültjei közül már csak ketten vannak kórházban.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.