2010. november. 10. 11:11 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 10. 12:49 Itthon

Átengedték a Lázár-féle módosítót

Összeült a házbizottság azután, hogy az Országgyűlésben a gépi szavazás szerint a szükséges 258 szavazat helyett csak 257 szavazatot kapott az a módosító javaslat, amellyel a Ház Lázár János fideszes frakcióvezető alkotmánymódosítási indítványát változtatta volna meg. A házbizottsági ülésen aztán úgy döntöttek, átmehet a javaslat, mert több fideszes időben jelezte, hogy rossz a szavazógépe.

A gépi szavazás szerint az indítványt a Ház 257 igen szavazattal, 96 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett elutasította. Az elnöklő Balczó Zoltán ezt ki is hirdette, az ellenzék pedig tapsolni kezdett.

Ezután négy kormánypárti képviselő is jelezte, hogy a szavazáskor nem működött a gépe. Az ő nevüket a jegyző ismertette, az elnök pedig azt kérte: szóban adják le a szavazatukat. Mind a négyen igent mondtak a javaslatra, így az igen szavazatok száma 261-re emelkedne, ami elegendő az indítvány elfogadásához.

Tóbiás József (MSZP) ezután kezdeményezte a házbizottság összehívását, amit az elnöklő Balczó Zoltán azonnal meg is tett. A szocialista politikus arra hivatkozott, hogy a kihirdetett határozatot nem lehet módosítani, "aki pedig nem nyomot gombot, az nem szavazott". Balczó Zoltán a történtek után az MTI-nek elmondta: a gépi szavazás után több képviselő jelezte, hogy nem működött a gépe; az ő voksaikat a levezető elnök általában automatikusan hozzáadja az eredményhez, de tekintettel az ügy súlyára, a házbizottság tanácskozása nélkül nem kívánta eldönteni a vitás kérdést.

Túry Gergely

Tudomásul vették

A házbizottság rendkívüli ülésén szokatlanul sokan vettek részt. Az ülést Kövér László házelnök vezette, de részt vett rajta a szavazáskor az ülést vezető Balczó Zoltán jobbikos alelnök is. Minden parlamenti frakcióvezető is ott volt a megbeszélésen. A politikusok közül a rendkívüli házbizottsági ülés előtt többen is felvetették, hogy a parlamenti közvetítő rendszer videofelvételei segítségével lehetne tisztázni a kialakult helyzetet. A parlament internetes információs rendszerén a "problémás" szavazás után fél órával sem volt látható a szavazás kihirdetett eredménye, csupán az úgynevezett jelenlétmegállapításra vonatkozó adat.

Az MTI fél 12 után úgy értesült, a Ház elfogadottnak tekinti az alkotmányügyi bizottsági módosító indítványt. A tanácskozáson a képviselők megállapították, hogy az érintett honatyák időben - az eredményhirdetést megelőzően - azt jelezték, hogy nem működik a szavazógépük, így a módosító indítványt elfogadottnak tekintik annak ellenére, hogy a gépi voksoláson egy szavazat híján nem volt meg a szükséges kétharmados többség - értesült az MTI.

Az MSZP közleményben tudatta: tudomásul veszi, hogy elfogadta a parlament az alkotmánymódosító javaslathoz benyújtott bizottsági módosító indítványt. Mesterházy Attila elmondta, az ülésen részt vevő mindkét jegyező azt állapította meg, hogy négy kormánypárti képviselő még a végeredmény kihirdetése előtt jelezte, nem műkötött a gépe. Hozzátette: a technikai adatokból is kiderült, hogy a gép valóban nem érzékelte a kártyájukat.

Szűcs Lajos jegyző tájékoztatása szerint a házszabályhoz kapcsolódó korábbi ügyrendi állásfoglalás szerint ha az elnök a szavazás eredményét kétségesnek ítéli, akkor annak kihirdetése előtt szükség szerint a szavazási gépi nyilvántartását is megtekintve ellenőrzi az eredmény helyességét. Hozzátette, az elnök az eredményt azonnali ügyrendi javaslatra felülvizsgálhatja, majd a tévesen kihirdetett eredményt helyesbítheti.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.