Rossz a levegő több helyen az országban
Meghaladta az egészségügyi határértéket a főváros légszennyezettsége, Komárom-Esztergom megyében, Miksolcon és a Sajó völgyében is rossz a levegő. A legkedvezőtlenebb helyzetben Dorog van, ahol már a tájékoztatási küszöbértéket is meghaladta a koncentráció.
A főváros légszennyezettsége, a levegőben szálló por koncentrációja szerdán minden mérőállomáson meghaladta az egészségügyi határértéket, az adatok ugyanakkor nem érték el a szmogriadó tájékoztatási küszöbértékét. Szűcs Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében kiemelte: a jelenlegi, szmog közeli helyzet nem igényel külön lépéseket, a levegő minőségének esetleges további romlásáról tájékoztatják a fővárosiakat.
Tarlós István főpolgármester szerdán nem zárta ki, hogy a tájékoztatási fokozat a következő két napban életbe léphet. A szmogriadónak két fokozata van: az egyik a tájékoztatási, a másik a riasztási fokozat - emlékeztetett a városvezető. Hozzátette: a főpolgármesternek az előbbi esetében kötelező tájékoztatnia a lakosságot, továbbá joga van felkérést tenni bizonyos tiltásokra. Példaként említette, hogy a kerületi jegyzőket felszólíthatja arra, fokozottan ellenőrizzék az avarégetéseket vagy a járművek alapjárati működését. Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján olvasható adatok szerint szerda délután 3 órakor a levegőben szálló por koncentrációja Pesthidegkúton az egészségügyi határérték 189,6 százaléka volt; a Széna téren 166,8 százalékot, a Teleki téren 154 százalékot, az Erzsébet téren 143 százalékot mértek.
Komárom-Esztergoban is rossz a levegő
Komárom-Esztergom megye minden mérőállomásán az egészségügyi határérték feletti értéket mutatott a szálló por mennyisége. A legkedvezőtlenebb helyzetben Dorog van, ahol már a tájékoztatási küszöbértéket is meghaladta a koncentráció - közölte az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület.
Az egyesület tájékoztatása szerint Esztergomban szerdán az egészségügyi határérték 160, Dorogon 170, Tatabányán a határérték 158 százalékát mérték az állomások. Szuhi Attila, az egyesület képviselője elmondta, csütörtökön némi javulás történhet, de jelentősebb javulás csak hétfőn várható. Ekkor egy erős légköri front érkezik, amely remélhetőleg véget vet a jelenlegi légszennyezettség helyzetnek. Javasolt, hogy a légszennyezettségre érzékenyebb csoportok, így az idősek, a gyermekek, a várandósok, a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők, valamint a légzőszervi problémákkal küszködők kerüljék a forgalmasabb csomópontokat, és rövidítsék meg a szabadban tartózkodást, különösen a késő délutáni és esti órákban.
A szálló por koncentrációjának rövid távú emelkedése izgatja a nyálkahártyákat, köhögést és nehézlégzést válthat ki. Növekszik az asztma és a krónikus légcsőhurut fellángolások miatti orvoshoz fordulók, illetve a szív-érrendszeri megbetegedések száma. Légszennyezettség esetén a szabályozás többféle küszöbértéket különböztet meg. A legalacsonyabb az egészségügyi határérték, amelynek rövid idejű kismértékű átlépése általában tartós egészségkárosodást nem okoz. A következő szint a tájékoztatási küszöbérték, amely az érzékenyebb lakossági csoportoknál jelent problémát. Ha szálló por esetében két napig fennáll az állapot, a lakosságot tájékoztatni kell. A harmadik szint a riasztási küszöbérték, amelynek rövid idejű átlépése is veszélyezteti az emberi egészséget, és azonnali beavatkozást igényel, szálló por esetében akkor, ha két napon át meghaladja ezt az értéket - közölte az egyesület.
Miskolcon és a Sajó völgyében sem érdemes nagyot szippantani
Miskolcon, illetve a Sajó völgyében - Kazincbarcikán, Sajószentpéteren, Putnokon - az elmúlt napokban átlépett több határértéket a légszennyezettség. A szálló por koncentrációja több településen nemcsak az egészségügyi, de a tájékoztatási határértéket is meghaladta.Orosz Gábor, a miskolci önkormányzat szóvivője az MTI-nek csütörtökön azt mondta: a borsodi megyeszékhelyen három mérőállomás van, az egyik a Búza téren, ez az óriási autós forgalom miatt szinte mindig magas értékeket mutat. Hozzátette, hogy a szálló por mennyiségét a közlekedés mellett növeli a fűtés, illetve emelheti az ipari tevékenység. Ez utóbbi azonban Miskolc esetében nem jellemző, hiszen a görömbölyi városrészben, a cementgyár közelében lévő mérőállomás értékei szerint ott tisztább a levegő.
Mint kifejtette, három határérték van a szintek sorában. Az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség tájékoztatása szerint a legalacsonyabb az egészségügyi határérték (50 mikrogramm/köbméter 24 órás átlagban), ezt követi a tájékoztatási (75 mikrogramm/ köbméter, szintén napi átlag), majd a riasztási határérték (100 mikrogramm/köbméter napi átlagban). Utóbbi esetében például már a szabadban történő égetést is megtilthatná az önkormányzat. A tájékoztatási küszöbérték elérése akkor következik be, ha két egymást követő napon a három mérőállomás közül kettőnél mutatnak magasabb értéket a műszerek.
Orosz Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy csütörtökön elérték ezt a tájékoztatási szintet, tehát arra kérik a lakosságot, lehetőség szerint mellőzzék a személygépjárművek - elsősorban a dízel üzeműek - használatát, utazzanak tömegközlekedéssel vagy közlekedjenek gyalogosan. Lehetőség szerint kerüljék a szénnel, illetve fával történő tüzelést, valamint a porképződéssel járó tevékenységek végzését. A légszennyezettségre érzékenyebbek, így például az idősek, a kisgyermekek, a légzőszervi problémákkal küszködők - ha tehetik - kerüljék a forgalmasabb csomópontokat és rövidítsék meg a szabadban való tartózkodásukat, illetve kerüljék a szellőztetést is.
Göndör Judit, a kazincbarcikai önkormányzat szóvivője közölte: a térségi környezetvédelmi felügyelőség jelentése szerint a levegőben mért szállópor-szennyezettség az elmúlt napokban (október 31-e óta) jelentősen nőtt a városban. A szálló por koncentrációja meghaladja az egészségügyi határértéket és a tájékoztatási küszöbértéket is. Az időjárás-előrejelzés alapján azonban javulás várható - jegyezte meg.