Huminsavval szórják be a vörösiszappal elárasztott földeket
Csütörtökön délelőtt megkezdődött az anyag kiszórása Devecser és Kolontár közötti termőföldeken, így válik termővé újra a talaj.
Huminsav tartalmú készítménnyel semlegesítik a lúgot a vörösiszappal elöntött területeken. A székesfehérvári székhelyű Organit Kft. ÁNTSZ-szel kidolgozott kármentesítő eljárását elfogadta a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal. Erről szerdán kapott értesítést a cég. Csütörtökön délelőtt megkezdődött az anyag kiszórása Devecser és Kolontár közötti termőföldeken.
Először 50- 200 hektáron szórják ki az úgynevezett dudaritot, attól függően, hogy a talaj hol teszi ezt lehetővé, hol nem süppednek el a gépek. Azokon a részeken, ahol már az iszapot elszállították, a talaj újra termővé válhat a huminsav tartalmú anyagtól. Végeztek korábban kísérleteket és ott ahol elszórták a dudaritot a vetőmag kicsírázott, az elültetett növények életben maradtak. Vizsgálják még, hogy a földben lévő mikroorganizmusok elpusztultak-e, mert ha igen, akkor azokat még pótolni kell- tudta meg a Független Hírügynökség Csicsor Jánostól, az Organit Kft. igazgatójától.
Az Organit Kft. mérései alapján a talaj 10 cm mélyen szennyeződött csak a hypónál tízszer maróbb hatású lúggal. Ha az előírt mennyiségben kiszórják a dudaritot, akkor a lúg teljesen semlegesítődik. Az eljárással megelőzhető az is, hogy a levegőbe kerülő iszappor mérgező legyen. A dudarit a földben természetesen meglévő ásvány, talajjavításra használják, de állatok, emberek számára hasznos táplálék kiegészítő is készül belőle.