2010. november. 02. 06:16 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2010. november. 02. 05:35 Itthon

A médiaalkotmányról is döntenek a héten

Kedden kezdődik a parlamenti vitája annak a három alkotmánymódosító javaslatnak, amelyet a Fidesz frakcióvezetője nyújtott be, miután az Alkotmánybíróság visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadóról szóló törvényt. Várhatóan kedden dönt a Ház az úgynevezett médiaalkotmányról, ezen a héten dönthet a parlament a kolontári iszapkatasztrófa körülményeit vizsgáló eseti bizottság felállításáról is.

A Fidesz frakcióvezetője gyakorlatilag változatlan formában nyújtotta be ismét a parlamentnek a 2 millió forint feletti végkielégítéseket sújtó 98 százalékos különadóról szóló előterjesztést, amelyet a múlt héten nyilvánított alkotmányellenesnek a taláros testület. Az egyetlen változás az adó befizetési határideje, amely október 31-ről március 31-re módosult.

A parlament kedden kezdi az alkotmány, illetve az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosításának vitáját is. Ennek lényege, hogy a jövőben nem lehetne az illetékekről népszavazást tartani, illetve az Alkotmánybíróság nem vizsgálhatna felül olyan jogszabályokat, amelyekről nem lehet referendumot tartani. A tervezet szerint kikerülne az alaptörvényből a jövedelmekkel kapcsolatban a jó erkölcsre való hivatkozás.

Kedden dönthet a Ház a "médiaalkotmányról", vagyis a sajtószabadság és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslatról. Az új jogszabály célja, hogy minden újságíró azonos etikai elvek, normák, jogok, lehetőségek és kötelezettségek mentén dolgozzon az országban.

Ezen a héten szavaz a parlament a bioüzemanyagokról szóló törvényről is. Ha a képviselők elfogadják a tervezetet, akkor december 5-től minden benzinkútnál kötelező lenne legalább hat százaléknyi bioüzemanyagot értékesíteni.

Az Országgyűlés ezen a héten kezdi tárgyalni a kolontári iszapkatasztrófa körülményeinek, felelőseinek feltárásával foglalkozó tíz főből álló parlamenti vizsgálóbizottság megalakítására vonatkozó indítványt. A Jobbik kezdeményezésére felálló eseti testületnek egy év alatt kellene elkészítenie jelentését.

Elkezdődik az ügyészségi szolgálati viszonyról, illetve az ügyészségi adatkezelésről szóló szóló törvény módosításának részletes vitája. A javaslat szerint a parlament a jelenlegi hat helyett kilenc évre választana legfőbb ügyészt.

Hirdetés