Megegyezés született a szegedi közgyűlésben
Egy alpolgármester és négy tanácsnok dolgozik majd Szegeden, a közgyűlésnek kilenc bizottsága lesz, Botka László (MSZP) polgármesteri hatásköre pedig nem változik – döntött a testület szerdai ülésén az új szervezeti és működési szabályzat (szmsz) elfogadásával.
Az szmsz módosítását a Fidesz-KDNP frakció tagjai, valamint a jobbikos és az LMP-s képviselő támogatták, egy szocialista városatya nemmel szavazott, a többi képviselő tartózkodott. A közgyűlés a négy tanácsnok személyéről és a bizottságok összetételéről nem döntött, mivel az szmsz-hez mintegy félszáz módosító indítványt nyújtottak be, s a szöveg egységes formába foglalása legalább tíz munkaórát vesz igénybe.
Az új szmsz - a korábbi fideszes elképzelésekkel ellentétben - érdemben nem változtatja meg Botka László polgármester hatáskörét, csupán a politikus közgyűlési hozzászólásainak szab időkorlátot. A vita során többször is elhangzott, hogy "Szeged nem Esztergom", a közgyűlés tagjai a jogszabályoknak megfelelően biztosítják a város működőképességét.
Gyimesi László, a Fidesz szegedi elnöke, az szmsz-módosítás előterjesztője hangsúlyozta, a frakció tagjai felelősséget éreznek a város és az önkormányzat működőképességének fenntartásáért, de nem tudnak közösséget vállalni az elmúlt nyolc év visszásságaival. A hatékonyabb és célratörőbb munka érdekében új modellt javasoltak, amely a fékek és ellensúlyok rendszerének bevezetésével demokratikusabbá teszi a közgyűlés működését - tette hozzá. A négy - gazdasági, városüzemeltetési, humán közszolgáltatási, valamint városfejlesztési és külügyi - tanácsnok felügyeli saját szakterületét, és javaslattételi joga is lesz majd.
A képviselők döntöttek egy ideiglenes bizottság létrehozásáról is, amely 2002 őszétől tekinti át az önkormányzati intézmények és cégek, valamint a polgármesteri hivatal működésének jogi és gazdasági célszerűségét. A testület, amely a tervek szerint minden önkormányzati választás után megalakulna, záró jelentéssel fejezi be munkáját.