2010. október. 25. 11:32 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 25. 11:44 Itthon

Kihúzná a szőnyeget Botka alól a Fidesz

Csökkentené Botka László (MSZP) szegedi polgármester hatáskörét a Fidesz, és jelentősen átalakítaná a város irányítását – derül ki azokból indítványokból, melyeket szerdai ülésén tárgyal a testület.

A közgyűlés legnagyobb frakcióját alkotó fideszes képviselők a közgyűlés szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) módosításával érnék el a változásokat – derül ki az önkormányzat honlapjára hétfőn fölkerült javaslatokból. A polgármester munkáját a jövőben csupán egy alpolgármester segítené, ugyanakkor széles feladatkörrel rendelkező tanácsnokokat választanának, és ideiglenes bizottságot hoznának létre az önkormányzat elmúlt nyolcéves tevékenységnek vizsgálatára. 

A jelenleg hatályos szmsz a szegedi polgármester közgyűléstől átruházott hatásköreit több oldalon át sorolja mellékletében. Ezek között csaknem félszáz gazdasági jellegű feladat van, némelyikük 10 millió forintos összeghatárig önálló döntési jogkörrel ruházza föl a polgármestert. A gazdasági terület mellett további három tucat olyan hatáskör van, amely döntési lehetőséget biztosít a város első emberének. 

A Gyimesi László szegedi Fidesz-elnök által jegyzett új szmsz-tervezet csupán tizenegy pontban részletezi a polgármester hatásköreit, és ezek többsége is törvényben rögzített feladat. A fideszes képviselők a polgármester hatáskörének átalakítás mellett az szmsz-ben rögzítenék azt is, hogy a közgyűlés jövőben a korábban lehetséges négy helyett csupán egy alpolgármestert választ. Emellett a képviselők négy (gazdasági, városüzemeltetési, humán közszolgáltatási, valamint városfejlesztési és külügyi), széles felelősséggel és felügyeleti hatáskörrel rendelkező tanácsnoki poszt létrehozására tesznek javaslatot. A tanácsnokokat – az államigazgatási ügyek kivételével – valamennyi önkormányzati irattal kapcsolatban azonnali iratbetekintési jog illetné meg, és a várost érintő ügyekben írásbeli tájékoztatást kérhetnének a polgármestertől, a jegyzőtől, a bizottsági elnököktől. 

A legnagyobb frakciót alkotó képviselők az szmsz módosításával a korábbival azonos számú, ám némileg változó feladatkörű, kilenc állandó bizottság létrehozására tesznek javaslatot. Indítványozzák egy ideiglenes bizottság létrehozását is, amely 2002 őszétől kezdve áttekintené az önkormányzati intézmények és cégek, valamint a polgármesteri hivatal működésének jogi és gazdasági célszerűségét. A testület szakértők segítségét vehetné igénybe, tagjainak pedig széleskörű adatkérési joguk lenne.

A polgármesterrel együtt huszonkilenc tagú szegedi közgyűlésben tizennégy fideszes, egy LMP-s és egy jobbikos, valamint tizenkét, az MSZP és az Összefogás Szegedért Egyesület közös listáján bejutott képviselő dolgozik, így a testületben önmagában sem az MSZP-nek, sem a Fidesznek nincs többsége.

Hirdetés