Illés: az államnak nem érdeke a Mal Zrt. államosítása
A MAL Zrt állami felügyelet alá helyezése nem egyenlő az államosítással, ez utóbbi az államnak nem is lenne érdeke - erről Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár beszélt a Népszavának adott interjújában.
"Az államnak ebben a pillanatban nem állhat érdekében, hogy rendbe tegye mindazt, aminek hasznát az elmúlt tíz évben valaki már lefölözte" - fogalmazott az államtitkár azzal összefüggésben, hogy államosítás esetén az összes technológia irányítása, annak valamennyi költsége az államot terhelné.
Illés Zoltán arról is beszélt, hogy több szakértővel konzultált és az elmondottakból azt lehet vélelmezni, hogy a gátrendszer és annak állaga volt - ahogy fogalmazott - a ludas a történtekért.
Az államtitkár szerint az ajkai tározóban a lúgos folyadék pH-ja nem lehetett megfelelő, mert 10-es érték felett volt, ráadásul a zagytereken tárolt folyadék a duplája volt a szokásos 25 százaléknak. Szerinte ezek alapján a történhetett, hogy a sarokban kevesebb vörösiszap került, de fölötte jóval nagyobb volt a folyadékmennyiség, így a résfalak által megfogott folyadékok okozta talajnedvesség kívülről, a vörösiszapos lúgos folyadék pedig belülről "mosta alá" az afölött mindenfajta alap nélkül ló gátat. "Valószínűleg a sarokban volt a legnagyobb a vízoszlop nyomása, így az egész alatta lévő talaj átnedvesedett és megcsúszott. Leszakadt a fal, lett egy óriási nyílás, ekkor ömlött ki a zív, magával sodorva az iszapot." - vázolta a katasztrófa lehetséges lefolyását Illés.
Az államtitkár nem erősítette meg azt a korábbi állítást, miszerint a tározó magasságát a cég túlépítette, mint mondta, ezt ki kell deríteni.
A nyitott gát további potenciális szennyező forrásnak minősül, az egyetlen végső megoldás a szakadék teljes körő lezárása lesz, ennek azonban iszonyú nagy nehézségei vannak fizikai és anyagi értelemben - mondta Illés. Ennek megfelelően azt tervezik, hogy három hónap alatt vasbeton szerkezetű, vagy kőerődítményt építenek, de ez több milliárd forintba kerülhet. A 20-40 milliárdnak, vagy még nagyobb összegnek a cégtől, illetve a tulajdonosoktól kell jönnie - mondta.
Illés az interúban azt is elmondta, hogy sokkal nagyobb jogköröket adna kifejezetten a környezetvédelmi hatóságnak, ezzel egyidőben azonban csökkenne a társszervek száma.