„Holnapután a fél falu otthon lesz, és okafogyottá válik a kitelepítés'”
Legkorábban pénteken térhetnek vissza otthonukba a kolontáriak – tájékoztatta a lakosságot Tili Károly, a település polgármestere a hétfő kora este, az ajkai sportcsarnokban tartott lakossági fórumon.
Az ajkai polgármester, Schwarz Béla pedig azt mondta: „lehet haragudni a felelősökre, akiket majd nyilván megneveznek, de magára a gyárra, az ott dolgozó 1100 emberre és Ajka városára ne haragudjanak” - írja a helyszíni beszámolót közlő indexveszprem.hu.
A gyűlésen az is elhangzott, hogy elrendelték a Torna patak és a gát közötti házak bontását, ami megnövekedett tehergépkocsi-forgalommal és nagy porral jár. Az érintett nyolc ingatlan tulajdonosával egyenként egyeznek meg a részletekről. A házakat azért kell lebontani, mert viszonylag sűrűn épültek és gátszerűen feltorlasztották az iszapot a katasztrófa idején. Ha nem bontják le őket, akkor ismét fennáll annak a lehetősége, hogy a kiömlő iszap feltorlódik rajtuk, ez esetben pedig feleslegesen épült meg a Kolontárt védő gát, ami felett a felduzzasztott ár átcsapna – tájékoztatta az egybegyűlteket a katasztrófavédelem illetékese.
A lap beszámolója szerint a polgármester hozzátette, az ott élőknek lesz lehetőségük megmaradt értékeiket kimenteni a bontás előtt. A munka előreláthatólag két napot vesz majd igénybe, így a kolontáriak legkorábban pénteken költözhetnek vissza otthonukba. Tili Károly arra kérte a lakosokat, hogy ne kérjenek több igazolást arra vonatkozóan, hogy saját felelősségükre Kolontáron maradnak, mert akkor „holnapután a fél falu otthon lesz, és okafogyottá válik a kitelepítés”.
Azt is bejelentették, hogy a katasztrófavédelem igazolásával mindenki megkapja a fizetését azokra a napokra is, amikor nem tudott munkába állni. Azt egyelőre nem tudták megmondani, hogy azokkal a lakosokkal mi lesz, akiknek a házát bontani ugyan nem kell, de nem szeretnének visszaköltözni Kolontárra. Akik pedig albérletbe mentek, azok a település számlaszámára érkező adományokból kapnak támogatást, illetve a Máltai Szeretetszolgálat is segít a rezsiköltségek rendezésében - írja beszámolójában a lap.
Temetni egyelőre nem lehet a településen, de már elhelyezték a márvány emléktáblát, amelyet egy nyúli vállalkozó készített, aki emellett 1,7 millió forintot is adományozott Kolontárnak - zárul a beszámoló.