2010. október. 09. 19:30 Utolsó frissítés: 2010. október. 09. 19:29 Itthon

Mi lenne az LMP dolga ökokatasztrófa idején?

A vörösiszap-katasztrófa a politikai érvényesülés lehetőségét kínálná egy ökopártnak, az LMP azonban mintha nem ragadná magához a kezdeményezést. Kell-e politizálnia egy zöldpártnak egy ipari kataszrtófa idején? Erről kérdeztünk LMP-s politikusokat és háttérembereket.

Csönd van - fogalmazott lapunknak az LMP vörösiszap-ügyben kifejtett aktivitásáról a párt egyik - névtelenséget kérő - munkatársa. Az LMP nem nyomul annyira a vörösiszap-katasztrófa ügyében, mint amennyire egy ökopárttól az elvárható lenne. Jávor Benedeknek, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának LMP-s elnökének Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterhez írt csütörtöki nyílt levelén kívül a párt nemigen hallatta hangját – fogalmazott.

Egy LMP-s képviselő, aki ugyancsak neve elhallgatását kérte, a hvg.hu-nak azt mondta: egy ilyen tragédia után a pártoknak nem azzal kell foglalkozniuk, hogy miképp tudják a másik pártot „kínos helyzetbe hozni”, vagy „saját elképzeléseiket az asztalra tenni”. Az első napok, de akár az egész első hét kizárólag a mentés és a segítség jegyében kell, hogy elteljék. A politikai és a szakmai következtetések levonása csak a következő lépés lehet – hangsúlyozta az ellenzéki politikus. A csütörtökön fölvett interjúban a képviselő azt még nem tudta megmondani, hogy a témában az Országgyűlés hétfői ülésén pártja részéről lesz-e napirend előtti fölszólalás, interpelláció, kérdés vagy azonnali kérdés. „Erről a pénteki frakcióülésen döntünk” – tette hozzá.

Devecser. A téma adott
Stiller Ákos

A képviselőtől azt is megkérdeztük, hogy az LMP nem az amúgy is meglévő „fővárosi párt” imágóba szorítja-e be magát azzal, hogy kizárólag a fővárosban gyűjt adományokat a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak javára. „Egyszerűen arról van szó, hogy logisztikailag most, az első pillanatokban Budapesten tudtuk a gyűjtést megoldani. A területi szervezeteink aktivistái másfél éves permanens kampány után el vannak fáradva. Alig állnak a lábukon, most vasárnap végeztek egy nagyon hosszú kampánnyal. Úgy gondolom, hogyha ez az akció tovább folytatódik, akkor természetesen lesznek vidéki helyszíneink is.” A párt egy másik, ugyancsak névtelenül nyilatkozó képviselőjétől azt kérdeztük, hogy nem arról van-e szó, hogy a párt még mindig a vasárnapi választási kudarc által szerzett sebeket nyalogatja-e? „Ebben valószínűleg van igazság” – felelt forrásunk.

A katasztrófa hírei
A vörösiszap-áradás friss híreit itt találják.

Jávor Benedek – aki szerdán és pénteken is Devecserre utazott – ugyancsak csütörtökön nyilatkozott a hvg.hu-nak. Mint fogalmazott, pártja nem azt nézi, hogy a vörösiszap-katasztrófa politikailag mennyire lehet hasznos, hanem azt, hogy miképp tud segíteni és miképp lehet a jövőben az ehhez hasonló katasztrófát elkerülni. „Az viszont teljesen fölösleges, hogy a politikusok azért utazzanak le Devecserre, hogy ott megfogják a lapátot és kettőt mozogjanak vele” – tette hozzá.

Tekintettel arra, hogy a katasztrófa-elhárítás kormányzati föladat, azt kérdeztük az ellenzéki képviselőtől, hogy pártja mit tehet ebben a helyzetben. Jávor úgy felelt: az LMP jogszabály-módosítási javaslatokra készül, emellett segíthet „a tanulságok levonásában”, "nyomást gyakorolhat" a kormányzatra – például a már említett, Fellegi Tamásnak írt nyílt levéllel. Mindemellett javaslatot tehet a környezetvédelmi hatósági rendszer megerősítésére, tekintettel arra, hogy Persányi Miklós minisztersége alatt „a ’kisebb állam’ jelszavával a Környezetvédelmi Hatóság gyakorlatilag levonult a terepről” és ez a tendencia a 2010-es kormányváltás után sem változott meg. Jávor hangsúlyozta: idevonatkozó javaslatait már 2007-ben és 2008-ban közzétette a Politikatudományi Szemlében, illetve a Társadalomkutatásban. Jávor szerint pártja körülbelül két hét múlva benyújtja idevonatkozó törvénymódosítási javaslatait: „a párt jogászai már dolgoznak az ügyön”.

Arra a kérdésre, hogy az amúgy is nagyon erősen budapesti párt miért Budapesten gyűjt a vörösiszap-katasztrófa károsultjait megsegítendő, Jávor teljesen más választ adott, mint névtelenül nyilatkozó frakciótársa. A Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke szerint ugyanis Budapesten és az agglomerációban lakik hárommillió, míg például Veszprémben és környékén legfeljebb kétszázezer ember, tehát jóval több adomány várható Budapesten, mint Veszprémben.

Péntek este ismét kerestük Jávor Benedeket, aki azt mondta: az aznapi frakcióülésen eldőlt, hogy hétfőn napirend előtt fölszólal az Országgyűlésben. Azokra rendszerszintű problémákra fogja fölhívni a figyelmet, amelyek a katasztrófához vezettek és javaslatokkal áll elő arra vonatkozóan, miszerint milyen változtatásokra van szükség ahhoz, hogy a továbbiakban ilyen katasztrófa ne következzék be. Hozzátette: pénteken bizottsági elnökként ismét járt Devecserben. Találkozott Lasztovicza Jenővel, a megyei közgyűlés fideszes elnökével, Ékes Józseffel, a térség – ugyancsak fideszes – képviselőjével, Holczinger Lászlóval, Devecser polgármesterével, valamint az LMP helyi aktivistáival. A volt főpolgármester-jelölt hozzátette: részben LMP-s aktivisták, részben civilszervezetek által gyűjtött ruhaadományt is vitt magával Devecserbe, s ezeket a helyi plébánián átadta a Caritasnak.

Devecseri tárgyalásain Jávor arra a megállapításra jutott, hogy tíz-húsz napon belül az iszapot össze kell gyűjteni és huminsavval semlegesíteni kell, a talaj legfölső pár centiméterét pedig le kell tolni és be kell falazni: visszatenni tározó kazettáiba.

Szegő Péter

Hirdetés