Itthon MTI / hvg.hu 2010. október. 04. 15:40

Iszapömlés: egy halott, közel száz sérült

Közel száz ember szenvedett különböző fokú sérüléseket a lúgos vörösiszaptól, mely hétfőn délután öntötte el a Veszprém megyei Kolontárt és Devecser egy részét. Az átszakadt tározóból kiáradt zagy több embert elsodort, egy ember meghalt. A sérültek és a halálos áldozatok száma még nem végleges - értesült a HavariaPress.

Folyamatosan szállítják a mentők a sérülteket Kolontárról és Devecserből, ahol összesen mintegy száz ember szenvedett különböző marásos és zúzódásos sérüléseket az iszapáradattól. A vörösiszappal érintkezők közül több ember súlyos marásos sérülést szenvedett, őket mentőhelikopterrel szállították kórházba. Az ellátás a helyszínen is folyamatos devecseri óvodában és az öregek otthonában rendeztek be elsősegélynyújtó helyeket. Az áradat több embert elsodort, egy közülük - már a hivatalos tájékoztatás szerint is -  életét vesztette. A kolontári híd leszakadt, több melléképület összedőlt a településen.

Hétfőn délben omlott össze az ajkai timföldgyár egyik zagytározója Kolontár határában. A megroggyant, hegynyi méretű tározóból lúgos iszap árasztotta el a környéket. Az áradat Devecsert is elérte, a város alacsonyan fekvő részeit vizes iszap borítja. Az ár a koraesti órákra levonult. Pintér Sándor belügyminiszter a helyszínre érkezett, hogy személyesen felügyelje a katasztrófavédelmi és mentési munkálatokat.

A tározóból kicsapó iszap egyik pillanatról a másikra öntötte el a házakat, menekülni nem mindenki tudott. Az iszap két és fél méter magasan állt a településen. A művelődési házban átmeneti szállást rendeztek be a rászorulóknak. Az oldal információi szerint áldozatai is vannak a katasztrófának, de Ipsits Csaba rendőrkapitány szerint a hír nem igaz. Az iszap, ami egész Kolontárt elöntötte, maró hatású. Az iszap elérte Devecsert is. (Kolontáron mintegy 800-an, Devecseren csaknem ötezren élnek.) A katasztrófavédelem közlése szerint az átszakadt tárolóból ömlő iszap összesen hét települést érint, mégpedig Tüskevár, Kolontár, Kisberzseny, Somlóvásárhely, Apácatorma, Devecser, Somlójenő településeket.

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL) - amelynek a tározójában történt a szerencsétlenség - illetékeseit nem sikerült utolérnünk, állítólag mindannyian a helyszínen vannak.

MTI

A helyszínen vannak a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség kárelhárító szakemberei és a megyei katasztrófavédelem szakemberei. Rendőrök és mentők is a helyszínre indultak. A veszélyes anyag a Kolontár belterületén élőket is fenyegeti, ezért elképzelhető, hogy kitelepítésekre is szükség lesz, tudta meg az internetes lap Kovács Lászlótól, a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság szakaszmérnökétől.

Bakos György, a katasztrófavédelem ügyeletese azt mondta: emberek ülnek a háztetőn, melléképületek dőltek össze, mentik az emberéletet. Elmondása szerint ekkora környezeti katasztrófát még nem látott a megyében. A helyszínen vannak a tűzoltók, a polgári védelmi szakemberek, a mentők és a környezetvédelmi felügyelőség kárelhárító szakemberei. Kolontár belterületén emberéletek vannak veszélyben, feladatuk most az ő mentésük házról-házra járva, aztán a vagyontárgyakat menekítik - mondta Bakos György a portálnak. A szennyvíz-csatornát lekötötték a rendszerről, hogy a szennyeződés ne menjen tovább.

A hírportál arról értesült, hogy azok, akik a kora délutáni buszról leszállva a figyelmeztetések ellenére gyalog vágtak neki az útnak, könnyebb sérüléseket szenvedtek az utcán hömpölygő maró folyadék miatt. A mentők egyelőre nem erősítették meg információkat, mivel minden erejüket a mentésre koncentrálják. Ki kellett üríteni a kolontári általános iskolát és a háztetőkön még mindig látnak oda menekült embereket. A katasztrófavédelem kiemelt, 5-ös szintű készültségben végzi az elhárítást.

Katonákat, rendőröket vezényeltek Kolontárra

A helyszínen nagy erőkkel dolgoznak a szakemberek: összesen 70 tűzoltó dolgozik 18 eszközzel, a mentők 20 mentőegységgel, két tömeges baleseti egységgel és négy helikopterrel vannak a helyszínen, több száz rendőr, autókkal és helikopterrel. A helyszínen van még 100 katona tíz eszközzel, három vegyi felderítő csoport, műszaki mentő egységek, valamint 20 civil is segíti a mentést - tudatta a katasztrófavédelem szóvivője.

Az iszapömlés miatt a 8-as út felől megközelíthetetlen Devecser, lezárták a 7339-es jelű utat is Ajka és Devecser között - közölte a rendőrség hétfő délután. Devecsert Pusztamiske és Somlóvásárhely felől lehet megközelíteni.

A bőrsérülteket időközben folyamatosan látják el, a veszprémi kórházat lezárták, mert folyamatosan fogadják a sérülteket. A látogatás is tilos a kórházban. A Csolnoky Ferenc Megyei Kórházban megtették a legmagasabb fokú katasztrófahelyzet ellátására alkalmas intézkedéseket. Minden osztály felkészült az esetlegesen tömegével érkező sérültek ellátására, az ambulanciáról a látogatókat és civileket haza küldték, szükség esetén a rendelésre, kontroll vizsgálatokra érkezett betegeknek is ez lehet a sorsa. A kórházban délután négy órakor kettő súlyosan sérült gyermeket ápoltak. Az intézmény teljes kapacitásával készen áll a sérültek ellátására, ez azt jelenti, hogy száz beteg fogadására vagyunk képesek – nyilatkozta a naplo-online.hu-nak dr. Rácz Jenő a kórház főigazgatója.

MTI

Devecseren mintegy négyszáz házat öntött el az iszapos víz

Az Ajkán átszakadt iszaptárolóból kiáramló vörösiszapos víz Devecser egyharmadát, mintegy négyszáz házat öntött el. A településrész áramtalanítása folyamatban van, az embereket traktorokkal mentik ki a házakból; még a vasútállomáson is rekedtek emberek - mondta Toldi Tamás frissen megválasztott polgármester az MTI-nek. A tűzoltóság a terület teljes elhagyását kéri az ittlévőktől. Az MTI tudósítója a helyszínen 11 tűzoltóautót és 14 rendőrautót látott. A mentést Toldi Tamás és elődje, Holczinger László közösen irányítja. A polgármesteri hivatal előtt száraz ruhát és gumicsizmákat osztanak. A gátszakadáskor erősen maró hatású veszélyes anyag ömlött ki - tájékoztatta Kovács László, a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság szakaszmérnöke az MTI-t. Az iszap a Torna patakot is elöntötte, megduzzasztotta annak vizét, így a patak menti települések veszélybe kerültek, az áradás Győr-Moson-Sopron és Vas megyét is elérheti - közölte a környezetvédelmi és vízügyi szakember.

Az egészségre kifejezetten káros a vörösiszap

Töttős Györgyi az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője hangsúlyozta: az érintettek a szennyezett ruhákat vegyék le, a testfelületre jutó anyagokat bő vízzel mossák le, ha szembe vagy a szájba kerülne, öblítsék ki és forduljanak orvoshoz. Felhívta továbbá a figyelmet, hogy kövessék a híradásokat.

A hétfőn Ajka és Devecser között átszakadt tározóból folyamatosan ömlő barna iszap, más néven vörösiszap a timföldgyártás melléktermékeként keletkező, az egészségre meglehetősen káros anyag, ezért a II. veszélyességi kategóriába sorolják. Összetételében erősen lúgos és nagy mennyiségű toxikus fémet is tartalmaz - egyebek mellett ólmot is. A vörösiszap lúgossága miatt, a bőrön maró hatást fejt ki, ezért azt azonnal bő vízzel kell lemosni, így lehet semlegesíteni az anyagot. Az anyag radioaktív, de alacsony aktivitása miatt a közvetlen sugárzás veszélye elhanyagolható. Problémát jelenthet viszont, ha a szél sugárzó anyagokat szállít a közelből, így az anyag belélegezve akár tüdőrákot is okozhat.

MTI

Zacher Gábor toxikológus szerint ez a szerencsétlenség is tanulságul szolgálhat, hogy mennyire nem vagyunk felkészülve egy kémiai katasztrófára. Mint monda, nem emlékszik arra, hogy akárcsak az elmúlt tíz évben lett volna olyan katasztrófa-gyakorlat, ahol egy kémiai balesetet szimuláltak volna.

A vörösiszap egy 13,5 pH-értékű anyag, amely több fémet is tartalmazhat: alumíniumot, szilicíumot, nátriumot, magnéziumot, vas-oxidot, kalciumot, vanádium-oxidot. Ezeknek a fémeknek erős a maró hatásuk, amely nagyon kellemetlen, ha a bőrrel érintkezik. A toxikológus szerint akkor van nagyobb gond, ha 10 százalék fölötti a maró hatás, ilyenkor nem csak helyi tünetekkel kell számolni, ez már képes megváltoztatni a szervezet ph-értékét, amely akár a vörösvértestek széteséséhez vezethet, de veseelégtelenséget is okozhat. Az iszap által okozott fémtermelés hatással lehet az immunrendszerre is, fogékonnyá téve a szervezetet a különféle betegségekre – s ez a hatás nem azonnal jelentkezik, hanem napokkal később.

A toxikológus szerint az anyag belélegezése nem jelent nagy kockázatot, mivel az kevésbé párolog. A bőrrel való közvetlen éritkezést kell elkerülni, de amennyiben már megtörtént a baj, tiszta vízzel mihamarabb le kell mosni az iszapot.

Egy tonna alumínium gyártása során átlagosan három tonna erősen lúgos vörösiszap keletkezik. A nagy mennyiségű veszélyes hulladék biztonságos elhelyezése is számos környezeti, környezetvédelmi problémát vet fel. A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt., amelynek Ajka melletti tározójából hétfőn nagy mennyiségű vörösiszap ömlött ki a szabadba gátszakadás, honlapján a következő olvasható: "Jól lokalizált, korszerűen megépített, monitor rendszerrel ellátott üzembiztos tárolók szolgálnak a vörösiszap tárolására. Nagy gondot fordítunk a vörösiszap-terek rekultivációjára, folyamatos a már feltöltött medencék termőfölddel és növényzettel történő lefedése. Az ISO 14001 szabvány szerinti környezetközpontú irányítási rendszert 1999-ben vezettük be."

 

Hirdetés