Megfutamodott az MSZP és a Fidesz
A parlamenti pártok közül csak a Lehet Más a Politika képviseltette magát azon a csütörtöki budapesti szakértői és politikusi, a Transparency International Magyarország által jegyzett megbeszélésen, amelyen a meghívott vendégek a kampányfinanszírozás átláthatóvá tételéről fejtették ki álláspontjukat – s tették mindezt egy 1962-ben gyártott Ikarus cabrio fedélzetén.
A szervezők szándéka az volt, hogy az autóbusz megáll a Fidesz, az MSZP és az LMP székházánál, mindegyik székháznál fölszáll az adott párt főpolgármester-jelöltje és kifejti pártjának a párt- és kampányfinanszírozással kapcsolatos álláspontját.
„Az MSZP most, ebben a pillanatban mondta le a lehetőséget” – mondta Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója, aki nem állt meg félúton: „A Fidesz pedig küldött egy e-mailt, amelyben azt kérte, hogy a most megjelenő újságírók a tegnapi Kósa Lajos-sajtótájékoztatón tegyék föl a kérdéseiket az üggyel kapcsolatban” – fogalmazott. Alexa szerint „nagyon kínosnak tartják a pártok, hogy erről nyilatkozzanak, mert teljes mértékben átláthatatlan a rendszer és minden valószínűség szerint a kampánypénzek jelentős része illegális forrásból származik”. Az igazgatónő hozzátette, hogy mind az MSZP, mind a Fidesz jelezte: a választás után „nagyon szívesen beszél ezekről a dolgokról”.
A hvg.hu kérdésére Alexa azt mondta: az MSZP azzal az indoklással mondta le a részvételt, hogy senki nem ér rá, a Jobbikot meg nem hívták meg, „mert a Transparency International értékrendjével összeegyeztethetetlen a Jobbiké”, így a Transparency International és a Jobbik között kizárt bármilyen együttműködés.
Cége 2007 óta képviseli azt az álláspontot, hogy az ajánlószelvények „velejéig korrupt rendszere majdnem olyan mértékben mérgezi a választás tisztaságát, mint a kampányfinanszírozás teljes átláthatatlansága” – közölte László Róbert, a Political Capital választási szakértője. A szakember arra hívta föl a figyelmet, hogy a Political Capital már három éve auditálta a parlamenti választási rendszert és megállapította, hogy az ajánlószelvényeket meg kell szüntetni. Bár a Political Capital 2009-ben az anyagot az összes parlamenti képviselőnek elküldte, érdemi reakció semmi sem érkezett, csak egy-két udvarias válasz.
László Róbert hangsúlyozta: 2009-ben már az Országos Választási Bizottság is az ajánlószelvények megszüntetését javasolta. A szakember szerint az ajánlószelvények adatvédelmi aggályokat vetnek föl. Úgy vélte: elfogadhatatlan a politikusok által gyakran hangoztatott azon érv, hogy a választókkal való kapcsolattartást segíti az ajánlószelvény-gyűjtés. Emellett szerinte a választókerületek méretét is módosítani kellene, mert jelenleg a legnépesebb választókerületben majdnem háromszor annyian laknak, mint a legnéptelenebben. Az ajánlószelvények helyett kauciót kéne bevezetni és a kampánycsöndet el kellene törölni – mondta.
László Róbert az önkormányzati választással kapcsolatban azt mondta: „a Fidesz – kétharmados parlamenti többségét kihasználva – nem éppen a jó irányba változtatott a jelöltállítás szabályain, hiszen szűkítette a politikai kínálatot azzal, hogy nagyon drasztikusan megnehezítette a jelöltállítást”. A Political Capital munkatársa szerint az ajánlószelvény-gyűjtés megnehezítésének egyenes következménye az ajánlószelvények feketepiaci árának emelkedése.
A párt- és kampányfinanszírozásra, illetve a választási rendszer ésszerűsítésére irányuló szakmai javaslatok „a pártokról elég látványosan leperegnek”. Ezt már Hann Endre, a Medián ügyvezető igazgatója állapította meg. Azon – az Eötvös Károly Intézet egyik kutatását idéző – kijelentését, mely szerint „a hivatalosan a pártok rendelkezésére álló pénzekből egészen nyilvánvalóan nem lehet ezeket a kampányokat lebonyolítani, tehát itt más, illegális, föltehetően korrupt eszközökkel megszerzett pénzekről van szó”, az újságírók hitetlenkedő moraja kísérte .