2010. szeptember. 10. 13:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 10. 13:26 Itthon

A SZEMA szerint elfogadhatatlan az Ab lassúsága

Az önkormányzati választási törvény ügyében korábban az Alkotmánybírósághoz fordult Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA) az Ab-elnöknek címzett nyílt levelében elfogadhatatlannak nevezi, hogy a legfőbb bírói testület nem talált módot arra, hogy a törvénymódosítás alkotmányosságát megvizsgálja.

A Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA) párt 2010. júniusában két beadvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz, ebben - mint pénteki, Paczolay Péter alkotmánybírósági elnöknek címzett nyílt levelükben is kitérnek rá - indítványozták "A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról” szóló 2010. évi L. számú törvény 9 § 4. bekezdésének megsemmisítését.

A SZEMA szerint az említett bekezdés, azzal, hogy a főpolgármester-jelölt ajánlására külön, a törvény logikájától eltérő szabályozást vezet be, sérti az általános jog- és esélyegyenlőséget. Emellett kérték a „A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény módosításáról” szóló 2010. évi LX számú törvény 10 § 6. bekezdésének megsemmisítését is, a szervezet megítélése szerint ugyanis az ajánlások összegyűjtése ennyi idő alatt kizárólag a parlamenti pártok számára teszi lehetővé a szelvények összegyűjtését, sérti az esélyegyenlőség elvét is. Az Ab mindkét esetben arról tájékoztatta a SZEMÁ-t, hogy kijelölte az előadó alkotmánybírót.

A szervezet úgy véli, mivel beadványaik közvetlenül érintik az októberi önkormányzati választásokat, joggal várhatják, hogy az Alkotmánybíróság soron kívül foglalkozik az általunk felvetett kérdésekkel, s azokban döntést is hoz, de sem az augusztus 30-31-i, sem pedig a szeptember 6-7-i ülésén nem vette azokat napirendre. 

Tudjuk, hogy az Alkotmánybíróságnak van munkarendje, s azt is érthetőnek tartjuk, hogy az előadó alkotmánybírónak időre van szüksége előterjesztése összeállítására, álláspontja kialakítására - írják, ezzel együtt elfogadhatatlannak tartják, hogy "amikor a kormány néhány héttel az önkormányzati választások előtt a saját érdekének megfelelően megváltoztatja a választási törvényt, akkor az Alkotmánybíróság nem talál módot azoknak az indítványoknak a tárgyalására, amelyek e változtatások alkotmányosságát kérdőjelezik meg.

Mindez megkérdőjelezi, hogy az Alkotmánybíróság képes-e ellátni a demokrácia, a jogállamiság védelmével kapcsolatos alapvető feladatait, képes-e garantálni a jogbiztonságot - írja levelében a SZEMA.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.