2010. szeptember. 10. 09:39 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 10. 11:45 Itthon

Tíz évet kapott Eva Rhodes gyilkosa

Eva Rhodes megölése miatt tíz év börtönnel sújtotta Augusztinyi Csabát a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság pénteken kihirdetett elsőfokú ítéletében. A határozat ellen az ügyész, illetve a vádlott és védője is fellebbez.

A bíróság mellékbüntetésként Augusztinyi Csabát öt évre eltiltotta a közügyektől, továbbá körülbelül egy és háromnegyed millió forint bűnügyi költség megfizetésére kötelezte. Köszler Ferenc bíró szóbeli indokolásban elmondta: az emberölés tényéhez nem fér kétség, az elkövető feldúlt állapotát azonban nem látták elegendőnek ahhoz, hogy kimondják az erős felindultságot. Ugyanakkor - mivel az erőszakos cselekmény és a vagyontárgyak elvétele között órák teltek el - nem a vádiratban szereplő kifosztás, hanem lopás miatt marasztalták el Augusztinyi Csabát.

A bíró hozzátette: különösen sokat nyomott a latban, hogy a tettes elégette áldozata testét. Ugyanakkor a bíróság enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a férfi beismerte amit tett, feltárta a történteket - amelynek egyes részleteire csak az ő elmondásából derült fény -, és egyebek mellett ő mutatta meg, hol ásta el a földi maradványokat.

Az ügyész jelezte, súlyosbításért fellebbez, mégpedig amiatt, mert kifosztásból lopássá minősítette a bíróság az áldozat értékeinek elvételét. Augusztinyi Csaba és ügyvédje enyhítésért teszi ugyanezt; a jogi képviselő a tárgyaláson is többször kifejtette: szerinte nem bizonyítható, hogy emberölés történt, így ügyfele legfeljebb súlyos testi sértésért volna marasztalható.

A vádirat szerint a harmincas évei elején járó férfi 2008 szeptemberében agyonverte munkaadóját: ököllel, majd fejszenyéllel halálos sérüléseket okozott a bőnyi állatmenhelyet üzemeltető magyar származású, brit állampolgárságú nőnek. A tettes elégette, majd egy közeli telken elásta Eva Rhodes földi maradványait, néhány ezer forintját és laptopját pedig magához vette. A férfi - aki ellen emberölés és kifosztás miatt emeltek vádat - az első tárgyalási napon, idén április 20-án beismerte a terhére rótt bűncselekmények elkövetését, majd májusban, az utolsó szó jogán, azt mondta: megbánta tettét.

Az ügyész akkor emberölés és kifosztás miatt kérte a vádlott elmarasztalását, míg a védő elsődlegesen védence felmentését kérte, mégpedig bizonyítékok hiányára hivatkozva. Álláspontja szerint a bizonyítékok hiánya lehetetlenné teszi, hogy ok-okozati összefüggést állapítsanak meg a sértett halála és ügyfelének tettei között, és a férfi csak súlyos testi sértésért marasztalható el. Napokkal később kihirdetett döntése szerint a bíróság fizikus szakértőt kért fel annak tisztázására, okozhatott-e halált a vádlott által megnevezett eszközzel a nő fejére mért ütés, orvos szakértőktől pedig az áldozat egészségi állapotával kapcsolatos további adatokat várt. A beérkezett szakvélemények egyike szerint az ütés ereje beszakíthatta a koponyát, a másik szakértő azonban nem foglalt egyértelműen állást abban a kérdésben, élhetett-e még az áldozat, amikor a tettes nekikezdett a nő elégetésének. 

A bíróság a múlt héten elutasította Eva Rhodes testvérének indítványát, hogy brit szakértők bevonásával próbáljanak választ találni azokra a kérdésekre, amelyeket a magyarországi eljárás nem tisztázott. Judith Majlath, az áldozat testvére a pénteki ítélethirdetés előtt mindenre kiterjedő, korrekt eljárást követelt a Győr-Moson-Sopron megyei bíróság épületénél tartott, gyertyás megemlékezéssel ötvözött sajtótájékoztatóján. "Az igazságért nem Győrben kell harcolni, hanem ott, ahol valóban létezik" - mondta, hozzátéve, a családnak van ideje és türelme az eljárás végig viteléhez, amelynek eddigi menetét "egészen nevetségesnek" nevezte. Judith Majlath szerint lényeges körülményeket nem derítettek fel: nincs meg testvére holttestének törzse, terepjáróját és több értéktárgyát sem találták meg.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.