2010. augusztus. 25. 15:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 25. 15:16 Itthon

Szentendrén tanulnak a házi készítésű bombákról az irakiak

Magyarország ad otthont annak a NATO-tanfolyamnak, amelyen a házi készítésű robbanószerkezetek elleni tevékenység átfogó módszertanát oktatják iraki hallgatóknak. A 22 hallgató két hét alatt szerzi meg a képesítést a Magyar Honvédség Központi Kiképző Bázisán Szentendrén. Az oktatásba a honvédség szakemberei is bekapcsolódtak.

Mark D. Baines ezredes, a képzésért felelős NATO-iskola (NATO School Oberammaergau) parancsnoka szerdán kifejtette: mind Irakban, mind Afganisztánban egyre nagyobb igény van a házi készítésű robbanószerkezetek elleni védekezésre, mert a katonákra és a civil lakosságra egyre nagyobb veszélyt jelentenek ezek az eszközök a hadszintereken. A hallgatókat a NATO Iraki Kiképző Missziója (NTM-I) választotta ki, a tanfolyamról eddig pozitív visszajelzéseket kaptunk a NATO-tól és az iraki kormánytól is - mondta.

Ez a kiképzés arról is szól, hogyan tud a NATO együttműködni a tagállamokkal. A NATO-iskola jelenleg 89 tanfolyamot tart világszerte, számos esetben együttműködve a tagállamok képzési intézményeivel, illetve a NATO úgynevezett kiválósági központjaival (COE - Center of Excellence). "Megosztjuk az erőforrásokat, a tudást, a képzéseket, semmit sem duplikálunk. Nem versenyről van szó, hanem együttműködésről" - hangsúlyozta Mark D. Baines.

Az amerikai parancsnok elmondása szerint azért esett Magyarországra a választás, mert minden logisztikai és infrastrukturális feltétel adott volt. Fontosnak nevezte, hogy Szentendrén a hallgatók nemcsak elméleti, hanem gyakorlati képzésben is részesülnek. Mikusi Zsolt ezredes, a szentendrei Központi Kiképző Bázis parancsnoka elmondta, hogy ez a tanfolyam óriási lehetőség Magyarország számára, hiszen így bekapcsolódhat egy világszintű képzési rendszerbe, ahol a magyar katonák a befogadó nemzeti támogatás mellett a képzésben is aktívan részt vehetnek.

Bár konkrét tervek még nincsenek a jövőre nézve, ha a hallgatók 60 százaléka sikeresnek ítéli a képzést, akkor a program folytatódhat. "Igény, az van" - tette hozzá a parancsnok. A NATO School 1953 óta fogadja hallgatóit. Jelenleg csaknem 100 tanfolyamot tartanak a NATO oktatási intézményében, ahol 24 nemzet - köztük magyarok - katonái dolgoznak. A képzés méretére jellemző, hogy az iskolának 2009-ben mintegy 11 ezer hallgatója volt.

Hirdetés