2010. augusztus. 24. 14:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 24. 14:06 Itthon

Csaló álláshirdető veri át az embereket

Munkanélküliek szorult helyzetét használta ki egy ismeretlen elkövető, aki nem létező munkahelyeket ígérve csalt ki hatezer forintot az állásra pályázóktól. A csalásra Tatabányán derült fény, de az ország több városában is meghirdetett kamuállásokat az elkövető.

Augusztus 19-én csütörtökön a tatabányai József Attila Művelődési Ház előtt gyülekeztek azok az állástalanok, akik az Expressz apróhirdetései között akadtak egy tisztességesen fizető konzervgyári állásra. A hirdetés feladója a felvétel helyszínén elvégzett üzemorvosi vizsgálat költségeire hivatkozva egy megadott bankszámlaszámra hatezer forint előzetes befizetését kérte a pályázóktól. Cserébe azonban a betanított munkáért kínált tisztes órabér mellett műszakpótlékot, étkezési és utazási hozzájárulást kínált.

A művelődési ház a meghirdetett felvételt megelőzően több érdeklődő telefonhívást is kapott, miközben ilyen célra nem bérelte ki aznap senki a helyiségeket. Gyanút fogtak, s értesítették a rendőrséget, akik a meghirdetett találkozón csak a nagyjából tucatnyi várakozó, pórul járt állástalannal találkoztak. Közülük hatan feljelentést tettek.

Kiderült, hogy aznapra az ország más városaiba is meghirdettek hasonló felvételt, az interneten keresgélve pedig kiderül, komoly tábora van már az álláskínáló csalást ismerőknek. Ezek alapján úgy tűnik, a felvételt jobbára egy-egy városi művelődési központba hirdeti meg az elkövető, s a kiírásban betanított munkásokat keres. A hirdetéseket sokan egyenesen kéretlen küldeményként a postafiókjukba kapták.

Az állást kínáló cégek és a kontaktszemély neve is változik. Előbbinél felbukkant eddig az Ábri-Vill Kft., a kecskeméti Csoki Max Kft., a Nyíregy Press, a Szolnok Press és a budapesti Bp-press nyomda, az egri Egerfood és Egercandy Kft., amelyek - hasonlóan a tatabányai konzervgyárhoz – nem létező cégek. A kontaktszemélyek is változnak, a Wrany Anita, Varga Miklós, Ábri Dániel nevek bukkantak fel eddig, valamint egy ingyenes szolgáltatónál fenntartott e-mail-fiók. A különféle hirdetés-változatokról egy blogbejegyzés kommentelői nyújtanak teljesebb képet.

A hirdetésekben feltüntetett bankszámlaszámok vélhetően valódiak, így bizonyára közelebb visznek az elkövető személyéhez, hacsak nem egy strómanról van szó. A Tatabányai Rendőrkapitányság üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt indított eljárást, de figyelmeztetnek, hogy ők csak a tatabányai üggyel foglalkoznak, s annak is még az elején járnak.   

Hirdetés