2010. augusztus. 09. 16:51 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 10. 10:15 Itthon

TI: a Versenyhivatalnak nem lehet megbírságolt vezetője

Hétfőn a Transparency International (TI) magyarországi tagozata nyílt levélben fordult a köztársasági elnökhöz és a miniszterelnökhöz a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnökének jelölésével kapcsolatban. A TI arra kérte a miniszterelnököt, hogy fontolja meg Juhász Miklós jelölését, akit bennfentes ügylet miatt marasztalt el korábban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF).

A Transparency International levelében hangsúlyozza: "A kormányzati intézkedések sikere nagymértékben függ az azokat végrehajtó vezetők szakmai és etikai hitelességétől. Szeretnénk felhívni a figyelmét arra, hogy a Gazdasági Versenyhivatal elnöki posztjára jelölt személyt, illetve azt a céget, amelynek Felügyelő Bizottsága elnökeként a cég jogszerű működésének ellenőrzéséért a jelölt felelt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete olyan ügylet miatt marasztalta el, amelynek során bennfentes információval élt vissza."

A TI szerint a mérlegforduló és a beszámoló elfogadása közti időszakban részvények vásárlása a Felügyelő Biztosság elnöke részéről, valamint a tranzakció eltitkolása bennfentes információval való visszaélésnek minősül, ami törvénysértő, hiszen a részvényesek, így a köz érdekét is sérti. A TI szerint az ilyen típusú tranzakcióban részt vevő vezető szakember hitelessége a tisztességes piaci verseny kikényszerítéséért felelős GVH élén megkérdőjelezhető. A TI ezért az Orbán Viktornak írt levélben hangsúlyozza: "A korrupció elleni fellépés hatékonysága és hitelessége szempontjából elengedhetetlen, hogy a felelős pozícióra jelölő és jelölt személyek saját magukkal szemben magas etikai mércét állítsanak. A Transparency International Magyarország javasolja, hogy a Gazdasági Versenyhivatal elnökének jelölésekor a fenti tényekre legyen szíves figyelemmel lenni."

Az LMP is megszólalt

"A Lehet Más a Politika már azt is fölháborítónak tartotta, hogy a kormányoldal Domonkos László személyében olyan embert jelölt az Állami Számvevőszék élére, akit éppen az Állami Számvevőszék rótt meg az általa vezetett megyei hivatal pénzügyei miatt" - közölte Vágó Gábor LMP-s országgyűlési képviselő hétfőn a Juhász-ügy kapcsán. "Most itt a Fidesz sajátos személyzeti politikájának újabb ékes példája: a miniszterelnök olyan személyt jelölt a Gazdasági Versenyhivatal élére, akinek az életrajzában az egyetlen kapcsolódási pont a versenyjoggal az, hogy a PSZÁF tíz éve megbírságolta bennfentes kereskedelem miatt.” Juhász azt állítja: Vágó nem jelentette be a felügyeletnél, hogy egy olyan cég részvényeiből vásárolt, amelynek ő volt a felügyelőbizottsági elnöke.

Juhász nyilatkozata a hvg.hu-nak

A hvg.hu utolérte Juhász Miklóst, az ügyvéd elmondta, hogy a BIF Nyrt.-ben töltött be felügyelő bizottsági (fb) elnöki tisztet Simor András ottani szerepvállalása előtt és után is, két különböző időszakban. Egy alkalommal egy teljesen szokványos, úgynevezett részvény-átkötési ügyletben vett részt, ami a cég tulajdonosi struktúrájára semmilyen érdemi hatással nem volt, a BIF egyik tulajdonosa kérte meg erre, Formailag viszont ez valóban a mérleg közzzététele előtti két hónapos időszakban történt, amikor fb-elnök elvileg ilyet nem tehetett volna. Ezért kapott 300 ezer forintos bírságot a PSZÁF-től, illetve annak joeglődjétől, amit ő nem kifogásolt, hanem befizette a bírságot, amit tulajdonképpen helyette vállalt maga az érintett tulajdonos.

A múlt héten derült ki, hogy Orbán Viktor Juhász Miklóst jelölte a GVH új elnökének. Juhász a rendszerváltás előtt bíró volt, majd ügyvéd lett, de sajtóhírek szerint kinevezése előtt nem foglalkozott kifejezetten versenyjoggal.

Juhász Miklós autonóm módon kíván eljárni a GVH elnökeként

Juhász Miklós versenyhivatali elnökként ugyan úgy autonóm módon akar eljárni, miként azt bíróként tette, arról, hogy kinek a javaslatára merült fel a neve nem akar találgatni. Juhász az MTI-nek hétfőn elmondta: az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán 1976-ban végzett, majd a Pesti Központi Kerületi Bíróságon lett fogalmazó. A vagyonjogi csoportban ítélkezett 1985-ig, közben 1983 tavaszától 1984 végéig a XVIII.-XIX. kerületi bíróság megbízott elnökhelyettese volt.

A bíróságtól 1985-ben megválva, az MD Vállalkozási és Kereskedelmi Kft. - egy magyar-nyugatnémet vegyesvállalat - jogtanácsosa lett. A fővárosi 1. számú ügyvédi munkaközösségben 1990-től tevékenykedett. Három évvel később két kollégájával kiváltak, majd 2001-től saját nevén tartott fenn ügyvédi irodát. Mint az MTI-nek elmondta, képviselt ügyfelet versenyhivatali eljárásban, és tanácsadóként is részt vett ilyen ügyben. Egy dél-budai kerületet régóta képvisel közigazgatási eljárásokban, így a közigazgatási eljárás sem ismeretlen előtte. Mint elmondta, nem  a versenyjog a fő területe, de a GVH elnökeként ugyanúgy autonóm módon fog eljárni, mint amikor bíróként dolgozott.

Juhász Miklós - a Complex Céginformáció adatai szerint - a Paksi Atomerőmű Zrt. felügyelő bizottsági tagja volt 2000 októberétől 2002 január végéig. A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt.-nek két alkalommal is volt felügyelőbizottsági tagja. Második alkalommal Simor Andrást váltotta ezen a poszton. Még induló ügyvédként hozta létre a Conto 7 Szaktanácsadó és Vállalkozási Kft.-t. A jogi mellett vámügyintézési és könyvelési szolgáltatást kívántak nyújtani. Ez a cég 2001-ben végelszámolással megszűnt. A jegyzett tőkéje előbb 2 millió, majd 5 millió forint volt. Családi cégként alakult a JMB Ingatlanhasznosító Kft., de - mint Juhász Miklós elmondta - 5-6 évvel ezelőtt eladták, egyetlen vagyona a korábbi ügyvédi irodájának helyet adó ingatlan volt, amelyet egy másik ügyvédi iroda vásárolt meg. A cég jegyzett tőkéje induláskor 50 millió forint volt.

A PIÓ-21 Vagyonkezelő és Szolgáltató Kft. az Ungár család tulajdonában áll, a jegyzett tőkéje kétmilliárd forint. Juhász Miklós felügyelőbizottsági tag volt a cégben, de mint az MTI-nek elmondta, a társaság jogi ügyeit intézte. A felügyelő bizottsági tagságban Nobilis Kristófot váltotta. A végelszámolás alatt álló Selektronic Kft.-nek 1999 szeptemberétől 2001 novemberéig volt résztulajdonosa, egyebek mellett Ungár András mellett. Ezt a céget a Standard AG, a Skála-Coop és a Nokia alapította. A Termindex Befektetési Holding Zrt.-t 1996-ban - mint az MTI-nek elmondta - megbízásból alapította Juhász Miklós. Társtulajdonosa 2002 áprilisig volt a társaságnak céginformációk szerint.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.