2010. július. 28. 08:24 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 28. 11:25 Itthon

Jégkár után veszélyes hulladék

Négy község jégkárosultjai nem tudják elhelyezni a háztetőkről lekerült hulladékpalát, mivel azbeszttartalmú, ezért veszélyes hulladéknak minősül. A térség országgyűlési képviselője Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkárhoz fordult segítségért.

Közel hatszáz családi ház rongálódott meg július 3-án a négy észak-borsodi településen átvonuló jégzáporban. A tyúktojásnyi jégdarabok a palatetőkben okozták a legnagyobb kárt, a vékony cementlapokat apró darabokra törték. Bánrévét sújtotta legjobban a természeti csapás, de Sajópüspöki, Sajónémeti és Hét községeket is alaposan elverte a jég. Bánrévén 396 lakóházon semmisült meg a héjazat, közülük 180-nak nem volt biztosítása. Hajdú Gábor polgármester az ország lakosságához fordult segítségért, hogy aki teheti, építőanyaggal vagy pénzzel támogassa a rászorultakat. A településen sok a munkanélküli és az idős kisnyugdíjas, akik a tetőjavításhoz, tetőcseréhez szükséges egymillió forintot nem, vagy csak nehezen tudták volna előteremteni. A segélyhívások célba értek, hiszen távolabbi megyékből is érkezett segítség. Főként az ácsmunkából vették ki részüket.

Száz százalékos kár ért, hiszen a jégeső után egyetlen ép palám nem maradt a tetőn - mondta a hvg.hu tudósítójának a 77 éves Újhegyi István. Biztosítása nem volt, ezért a szombati vihart követő hétfőn saját pénzéből vásárolta meg a háztetőre szükséges hullámlemezt. Aztán meglepődött, amikor dunántúli emberek arról érdeklődtek, hogy segíthetnek-e a tetőjavításban. Két nap alatt ezekkel az önkéntesekkel megújult Újhegyiék háza - aminek a munkadíja két ebéd és néhány üveg sör, üdítő volt.

A szintén József Attila úton lakó Kalmár Ferenc biztosította a házát, a biztosító szakértője pedig 470 ezer forint kártérítést ajánlott számára, amit elfogadott. Már bánja, mert kiszámolta, hogy hétszázezer alatt nem lesz a javítás. Elmondta: több ismerőse járt így, akik elfogadták az első ajánlatot.

Érkezett használt cserép Kecskemétről, Oroszlányból, egy fővárosi magánszemély pedig 15 ezer darab tetőcserepet ajánlott fel. Ezt jobbikos aktivisták hordták le a tetőről, rakták teherautóra és szállították Bánrévére, ahol segítettek a felrakásban is. A faluban összekapaszkodtak az emberek és senki nem nézi a pártszíneket, csakis a helyreállítással foglalkoznak.

Bánrévén a kárfelmérés után 450 millió forint helyreállítási összegre van igény. Ezt a tényt Tamás Barnabás országgyűlési képviselő közölte Pintér Sándor belügyminiszterrel. Csakhogy az idei áradások elleni védekezés 52 milliárdba került, miközben a katasztrófavédelmi tartalékban csupán 1,9 milliárd volt elkülönítve. Lépni tehát csakis a kormány tud ebben a kérdésben.

Az udvarra vagy útszélre összegyűjtött törött palákat a szemétszállító autóra nem engedték felpakolni, mert azbeszttartalma miatt veszélyes hulladéknak minősül. A közeli Sajókazán van ugyan egy modern hulladéktelep, ahol tudnák fogadni, de először 100 forintot kértek kilójáért, amit mostanra 36 Ft+Áfa-ra csökkentettek. Még ez az összeg is 20 millió forintra rúg, ám a négy forráshiányos önkormányzat ezt sem tudja felvállalni. Tamás Barnabás az újabb  problémával már Illés Zoltánhoz fordult, hogy a környezetvédelmi államtitkár segítsen a hulladék elhelyezésében, mert az a településeken az nem maradhat.

Kovács István

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.