A "médiaalkotmány" kerül ma terítékre a parlamentben
Az öt részből álló fideszes médiacsomaghoz tartozó úgynevezett "médiaalkotmány" általános vitáját folytatja le ma az Országgyűlés.
A fideszes Cser-Palkovics András és Rogán Antal által benyújtott, a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslat a sajtó alapvető jogait kívánja meghatározni.
Az előterjesztés közérdekű feladatokat telepít a médiapiac szereplőire, amelyeket összefoglalóan "a közönség jogaiként" határoz meg. Ez alapján "mindenkinek joga van arra, hogy megfelelően tájékoztassák a helyi, az országos és az európai közélet ügyeiről, valamint a Magyar Köztársaság polgárai és a magyar nemzet tagjai számára jelentőséggel bíró eseményekről".
A javaslatban szerepel a média tájékoztatási kötelezettsége, valamint a kiegyensúlyozottság követelménye. A fideszes politikusok emellett kitérnek az alkotmányos rend és az emberi jogok tiszteletben tartására vonatkozó előírásokra, a gyűlöletkeltés tilalmára és az emberi méltóság védelmére, valamint a gyermek- és ifjúságvédelmi szabályokra, illetve bizonyos reklámkorlátozásokra
Rogán Antal még június 23-án jelezte, hogy a törvényjavaslat eredeti szövegéhez képest módosítanák a helyreigazításra vonatkozó szabályokat. A helyreigazítás azt illette meg eddig, akiről ténybeli hazugságot állítottak. Ezt a Fidesz a becsületsértéssel és a személyiségi jogokkal összefüggésben terjesztette volna ki, a szabályozás érvényes lett volna az internetes médiumoknál is. Ehhez képest az előterjesztők úgy módosítanák a javaslatot, hogy csak a ténybeli hazugsággal kapcsolatos helyreigazítási kötelezettségről fog szólni.
A törvényjavaslat elfogadásához kétharmados többség kell. Lefolytatják az egyes egészségügyi és szociális tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáját is.