2010. július. 20. 12:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 20. 17:35 Itthon

Utazásszervezők koppanhatnak a gyenge forint miatt

A gyenge forint rövid távon elsősorban a charterutakat szervező cégeknek okozhat nehézségeket, de ha a forint hosszú távon is gyenge marad, az utazási piac többi szereplője is bajba kerülhet.

Az utazásközvetítő és utazásszervező cégek még most sem lábaltak ki a válságból – tudtuk meg Molnár Judittól, az OTP Travel ügyvezetőjétől, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének szóvivőjétől. Mint mondta, a gyenge forint nem kedvez az utazási irodáknak, tömeges kereslet ugyanis főleg az olcsó utakra van. „A labdarúgó világbajnokság is negatív hatással volt a piacra; a nagyobb sportesemények alatt nem utaznak az emberek, s most is a vébé után ugrottak meg érezhetően a foglalások” – mondta. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a gyenge forint ellenére az utazási irodák egyelőre nem emelnek árat, „menet közben” pedig számottevően nem is tudnának. A törvény szerint ugyanis ha a már megkötött szerződés után 8 százalékkal emelik áraikat, akkor az utas elállhat az úttól. (A forint árfolyama hétfőn három százalékkal gyengült.)

Az egyik legnagyobb magyar utazásszervező cég, a Vista sajtómunkatársa szerint a gyenge forint rövid távon az euró alapon charterutakat szervező társaságokat érintheti kellemetlenül, merthogy ezek hónapokkal az utazás előtt foglalják le a helyeket, viszont csak később fizetnek. Márpedig nekik nem mindegy, hogy a fizetéskor éppen milyen a forint/euró árfolyama.

Molnár mindehhez hozzátette, hogy a chartereket szervező cégek nehézségei az utazásközvetítő cégekre is kihathatnak. „Országszerte nagyjából 1200 utazási iroda van, ebből ötven nagyobb cég, amelyek utazásszervezéssel foglalkoznak. Rajtuk kívül vannak az utazásközvetítő társaságok, amelyek a szervezőktől jutalékot kapnak az eladások után. Utazásszervező cégből nagyjából tíz szervez nagyobb volumenben utakat. Ha árat csökkentenek, akkor ezt az utazásközvetítők is érzékelik, hiszen kevesebb lesz a jutalékuk” – magyarázta Molnár Judit.

Persze a forintgyengülés azoknak sem túl jó hír, akik egyénileg szervezik meg az utazásaikat. Márpedig sok honfitársunk az utazás előtt hónapokkal, az interneten keresztül foglalják le szállásukat, s ha netán éppen ezekben a napokban válik esedékessé az előled, vagy a foglaló kifizetése, akkor pár ezer forintot ezen is bukhatnak.

Tavaly egyébként már több, hosszú-hosszú évekig működő utazási irodát padlóra küldött a gazdasági válság. Többek között tönkrement az Avantgarde Idegenforgalmi és Személyszállító Bt., a Quitt Tours Utazási Iroda néven ismert Qahirah Utazásszervező Kft., a Center Tours Utazási és Kereskedelmi Kft., a Sirius Travel Utazásszervezési és Szolgáltató Kft., valamint az Ariadne-Quatra Utazási Iroda Kft. Többségükre a gazdasági világválság olyan hatással volt, hogy tőketartalék nélkül nem tudtak talpon maradni. Tavaly összességében az 1100-1200 vállalkozásból 35-40 utazási iroda tűnt el a piacról.

Az utazási irodák helyzetét nehezíti, hogy az ágazat a válság idején nem kapott olyan mentőövet, mint például a szállodaipar, ahol a kereskedelmi szálláshelyek áfáját 18 százalékra mérsékelte a kormány. Az utazási irodák ezzel szemben 2009 nyara óta 25 százalékos áfát fizetnek, ami rontja a versenyképességüket más országokhoz képest.

Hirdetés