2010. július. 12. 10:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 12. 10:52 Itthon

Vesztegetésért ítéltek el egy felszámolót

Három év börtönbüntetésre ítélték Kovács Péter felszámolót vesztegetés miatt, mivel saját zsebbe kért több millió forintot azért, hogy egy fűrésztelepet bebiztosítson az arra pályázó vevőnek. A Vas Megyei Bíróság első fokú, nem jogerős ítélete a férfit eltiltotta foglalkozásának gyakorlásától is. Az ügyész súlyosbításért fellebbezett.

Kovács Péter felszámolónak egy fűrészüzem lett a "veszte". Az Ikervár-Fa Fafeldolgozó és Kereskedelmi Kft. felszámolását 2006 januárjában indították meg egy hitelező kérelme alapján. A Vas Megyei Bíróság felszámolóként a Kossuth Holding Válságkezelő és Felszámoló Rt-t jelölte ki. Az eljárást lefolytató felszámoló pedig a társasággal szerződésben álló Kovács lett.

Első lépésként felértékeltette az Ikervár-Fa vagyonát, a cég telepét és ingatlanát, amelyeket összesen 66,5 millió forintra becsültek. A kft. tulajdonosai, Zseli József és Fülöp Csaba úgy gondolták, hogy a 43 millióra taksált épületet értékesítik, és abból fizetik ki a hitelezőket. Kovács Péter – mint az a bíróság ítéletében szerepel – kikötötte: „az egész eljárás csak rajta, mint felszámolón keresztül mehet törvényesen, így hozzá kell irányítani minden lehetséges vevőt.” Jelentkezőben nem is volt hiány, öt embert irányítottak a felszámoló biztoshoz.

Az egyik vevő, egy hölgy azért lépett vissza az üzlettől, mert nem volt hajlandó kifizetni a kialkudott vételáron kívül még hárommillió forintot Kovács Péternek. Az összeg biztosította volna azt, hogy az asszony pályázatát hirdessék ki nyertesnek. Egy másik ajánlattevőnek 28 milliót kellett volna letennie, amiből ötmilliót a felszámoló zsebbe kért. A férfi azért mondott le a fatelep megvásárlásáról, mert azt eleve hitelből tervezte, és a „zsebpénzre” nem volt készpénztartaléka.

A többi vásárló is hasonlóképpen járt, és ezt megtudva a cég tulajdonosai feljelentést tettek a rendőrségen. A nyomozók az éppen aktuális érdeklődővel megbeszélték, hogy a felszámoló által zsebbe kért milliókat megjelölt bankjegyek formájában adják oda, hogy azzal buktassa be Kovács Pétert. Kovács a budaörsi Tescónál történő találkozáson 2008. május 8-án azonnal zsebre is vágta a neki átnyújtott csomagocskát. Ezt követően bilincs csattant a kezén, s egy napig őrizetben volt. Kovács tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, s hogy az ötmilliót saját magának kérte volna. Az eljárás során ragaszkodott ahhoz, hogy a törvényeknek megfelelően járt el.

A bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok és a vallomások alapján bűnösnek találta a felszámolót egy üzletszerűen, a gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által elkövetett vesztegetésben és két vesztegetési kísérletben. Mindezért a Vas Megyei Bíróság Kovács Pétert három év, börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítélte és ugyanennyi időre eltiltotta a szakmájától. A bírói döntés azonban még nem jogerős; a vádhatóság képviselője azt túl enyhének találta, és súlyosbításért fellebbezett.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.