2010. július. 08. 15:25 Szegő Péter Utolsó frissítés: 2010. július. 08. 19:03 Itthon

Egyelőre átláthatatlan a magyar EU-elnökségre való felkészülés

Az LMP szerint nem tájékoztatják a közvéleményt az EU-ban 2011 első felében esedékes magyar elnökségre való felkészülés részleteiről, az ezzel kapcsolatos esetleges ingatlaneladásokról, pályázatok kiírásáról. Martonyi János külügyminiszterhez nyílt levelet intéztek, és szükség esetén interpellálni fognak – derült ki Dorosz Dávidnak, a Lehet Más a Politika országgyűlési képviselőjének a Külügyminisztérium előtt tartott csütörtöki sajtótájékoztatójából. Dorosz idézte a HVG hetilap e témában írt cikkét is.

„A Lehet Más a Politika a kezdetektől nagyon fontosnak tartja az európai uniós magyar szerepvállalást” – közölte a fiatal politikus. Az ellenzéki képviselő szerint „az utóbbi időkben, főleg a kormányváltás óta nem kaptunk információt arról, hogy a fölkészülés a 2011-es magyar EU-elnökségre hogyan áll”. Úgy vélte: a magyar EU-elnökség „óriási lehetőség az ország számára, de egyben óriási felelősség is”. Az ellenzéki párt azt várja a kormánytól, hogy a fölkészülést tegye a közvélemény számára átláthatóvá – hangsúlyozta az Országgyűlés Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának egyetlen LMP-s tagja, aki egyúttal aggályainak is hangot adott: „a kormányváltás óta nem látjuk, hogy ezek a folyamatok hogyan zajlanak, hogyan áll a szakmai és a logisztikai fölkészülés a Külügyminisztériumban”.

Dorosz Dávid (balról) és Klein András
Szegő Péter

A fentiek végett Dorosz csütörtökön nyílt levéllel fordult Martonyi János külügyminiszterhez, melyben azt kéri a magyar diplomácia irányítójától, hogy hívja össze a legutóbb februárban ülésezett, a magyar EU-elnökségre való kormányzati felkészülést felügyelő ötpárti munkacsoportot.

Az LMP ugyancsak kíváncsi a Külügyminisztérium átadás-átvételi dokumentumainak az EU-elnökségre vonatkozó részére. Erről ugyanis csak egy mondat található a minisztériumi honlapon, miszerint „ez egy külön dokumentumot képez” – tette hozzá Dorosz. Az ellenzéki párt azt is szeretné Martonyinál elérni, hogy a Külügyminisztérium hozzon nyilvánosságra egy jelentést, amely összefoglalja a felkészüléssel kapcsolatos munka eredményeit.

„Hallottunk olyan információkat, hogy az EU-elnökséghez hiányzó 1,2 milliárd forintot különböző ingatlanok eladásából szeretné a Külügyminisztérium fedezni. Jó lenne tudni,  hogy az új kormány tartja-e magát ehhez a tervhez, valóban elad ingatlanokat, melyek ezek, és milyen áron akar túladni rajtuk  – tette fel a kérdést a képviselő.

Az ellenzéki párt arra is kíváncsi, hogy az elnökséghez szükséges beszerzésekre vonatkozó közbeszerzéseket mikor írják ki, illetve, hogy tervezik-e az időhiányra hivatkozva nyílt pályázatok mellőzését. Dorosz – szinkronban a július 3-iki HVG információival – úgy tudja, hogy ezeket a közbeszerzéseket még nem írták ki. A politikus idézte a hetilapot: „Hallottunk olyan híreket, hogy a kormány fontolóra vette, ezeket a közbeszerzéseket az idő sürgetésére való tekintettel nem írják ki”. 

A hvg.hu azt kérdezte Dorosztól, hogy e kérdéseket miért nem az interpelláció formájában tették fel?  „Az LMP – kis pártként – hetente csak egyszer interpellálhat és a jövő hét már foglalt, ezért választották a nyilvánosság ilyetén változatát” – derült ki a válaszból.

 Dorosz – miután a nyílt levelet átadta Klein Andrásnak, Németh Zsolt külügyi államtitkár kabinetfőnökének – még elmondta: aggódnak amiatt, hogy az átláthatóságot és az ellenőrizhetőséget figyelmen kívül hagyva fogják ezeket a pénzeket elkölteni.  Mielőbbi választ várnak, „Martonyi miniszter úr stílusából és munkahabitusából kiindulva”. Ha mégnem kapnak kielégítő választ, valószínűleg interpellálni fognak.

 Szegő Péter

Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. április. 07. 19:35

Azahriah, Krúbi és a többiek – „onnantól kezdve, hogy egy zenész befut, el kell mennie terápiára”

Mi ez a nagy visszavonulási hullám? Egyre több popsztár vonul el pihenni a sikerei csúcsán, de nemcsak zenészek, művészek érzik, hogy szükségük van egy kis szünetre, hanem „civilek” is. Kiégés, kapunyitási pánik, az alkotói nyugalom keresése – mi állhat a háttérben? Miért extra gyorsak manapság a sztárkarrierek, és miért egészen más ma híresnek lenni, mint valaha? Mit tanulhatnak a zenészek példájából a rajongók?