2010. július. 08. 12:36 HVG Utolsó frissítés: 2010. július. 08. 13:25 Itthon

Corvin Sétány: átverésről beszélnek a pórul járt vállalkozók

Hullanak a generálkivitelezők a 200 milliárd összköltségűre tervezett fővárosi megaépítkezésen, a Corvin Sétány beruházásán – a csütörtöki HVG-ben megtudható, hogy miért.

Építőipari cégek sora dobta be a törülközőt a Közép-Európa legnagyobb városmegújító programjaként emlegetett józsefvárosi Corvin Sétány építkezésén. A HVG-nek nyilatkozó, felszámolás alá került, elszámolási vitába keveredett vagy éppen perre készülő cégek úgy vélik: hasonló koreográfia alkalmazásával rövidítette meg őket a beruházó. Mégpedig a nemrég az ingatlanszakma legrangosabb nemzetközi folyóirata, a Property EU által Európa tizedik legnagyobb ingatlanfejlesztőjeként rangsorolt Futureal Csoport. Elnöke, Futó Péter – aki a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének is elnöke – ezzel szemben úgy nyilatkozott a HVG-nek, hogy cége minden megfelelő minőségben és határidőre elvégzett munkát kifizetett, viszont a határidőre teljesíteni képtelen vállalkozások által okozott veszteségek kezelése komoly gondot jelent nekik.

Kapkodtak az építőipari cégek a Corvin Sétány megrendeléseiért. A mára felerészben megvalósult tervek szerint az Üllői út, a József körút, a Práter utca és a Szigony utca által határolt 9 hektáros területen 200 milliárd forintos költséggel félmillió négyzetméternyi új épület készül. A megújuló városrészben 2700 lakás, 130 ezer négyzetméternyi iroda, 34 ezer négyzetméter eladóterű bevásárlóközpont, valamint fitneszcentrum kap helyet. Csábító lista, különösen annak fényében, hogy tavaly az építőipar teljesítménye a visszafogott megrendelések miatt már a 2002-es szintre esett vissza. A megrendelő Futureal Csoport pedig tőkeerős, megbízható ingatlanfejlesztő hírében áll.

A pórul járt vállalkozók szerint a képlet egyszerű. A megrendelő-beruházó kezdetben korrekt módon fizet a generálkivitelezőnek, menet közben azonban halogatja az építkezés folytatásához szükséges döntéseket – emiatt az átadási határidő tarthatatlan –, majd a finisben szerződést bont, lezavarja az építkezésről a kivitelezőt, lehívja a megrendelés értékének 10 százalékára rúgó jólteljesítési bankgaranciát, megkötbérezi a céget, és olykor még az általa adott teljesítésigazolás ellenére sem fizeti ki a végső számlákat. Végül saját kezébe veszi a befejezést, amivel 10-20 százalékot „megtakarít” az addigi munkákat elvégző vállalkozásokon.

A cikk teljes szövege az eheti HVG-ben.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.