Árvízvédelmi készültség több mint 770 kilométeren
Több mint 770 kilométeren tart a védelmi készültség, ebből 130 kilométeren, a Sajón és a Hernádon rendkívüli a készültség mértéke - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium vízügyi szakállamtitkára kedden délelőtt; Kóthay László beszámolt arról is, hogy egyre nő a belvízzel borított területek nagysága; jelenleg 72 ezer hektár van víz alatt az országban.
Mint elmondta, Észak-Magyarországon soha nem tapasztalt áradás kezdődött. Minden idők legnagyobb árvizét mérték a Bódván, a Hernádon, a Zagyván, a Tarnán, az Ipolyon és a Sajón, ám jó hír, hogy az utóbbin már megkezdődött az apadás. Kritikus a helyzet a Bódván Edelény fölött, ahol éjszaka átfolyt a víz a töltés fölött. A vízügyi szakemberek azóta zúzott kővel stabilizálták a helyzetet.
Harmadfokú a készültségi fokozat 338 kilométernyi védvonalon: a Zagyván, a Tarnán és a Taktán. Másodfokú készültséget tartanak fenn a vízügyi szakemberek 234 kilométer hosszon, az Ipolyon, a Túron, a Lónyay főcsatornán és a Zagyva alsó szakaszán. Elsőfokú készültség csak a Bodrogon van 68 kilométeren. Váradi József, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság főigazgatója arról beszélt, hogy nem csak "vonal menti", hanem területi védekezés is zajlik, ám az utóbbit össze kell hangolniuk az önkormányzatoknak, nehogy akaratlanul is kárt okozzanak a szomszédos településeknek.
Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője elmondta, hogy hétfőn 3300 riasztást kaptak, ez mintegy tizenötszöröse az átlagos adatnak. Közlése szerint jelenleg 1.428 ember van kényszerűségből távol az otthonától, de a kitelepítettek száma folyamatosan változik. Az újságíróknak kiosztott sajtóanyag szerint a Balaton vízállása 117 centiméter, ez meghaladja az engedélyezett szintet, ezért az alacsony déli part érdekében a Sión keresztül tart a vízeresztés. A vihar a Balaton valamennyi hajózási jelét elsodorta, ezek helyreállítása a következő napokban kezdődik.
Az elmúlt 24 órában az árvízi védekezésben csaknem 1800-an vettek részt. A vízügyi védekezésre eddig mintegy 300 millió forintot fordítottak, de ebben az összegben nincsenek benne az önkormányzatok és a katasztrófavédelmisek költségei. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság átadott jelentése szerint négy olyan körtöltéssel védett település van, ahol kitelepítést terveznek: Kiskinizsről 360, Ócsanálosról 280, Felsődobszáról 450, Hernádszentandrásról pedik 397 ember kimenekítése várható. Edelényben a gátak rossz állapota miatt - gátszakadás esetén - mintegy négyszáz kimenekítendő emberrel számolnak.