Orbán biztonságos változásokat ígért, Bajnaiék feljelentést tesznek
Megalakult az új összetételű Országgyűlés, amelynek ülését Sólyom László köztársasági elnök nyitotta meg, beszédet mond Bajnai Gordon és Orbán Viktor.
Most érkezett
A Fidesz kezdeményezésére hétfőn elkezdheti a parlament tárgyalni a kormányalakításhoz szükséges törvénymódosító indítványok tárgyalását. A gárdamellény ügyében nem fogadtak el nyilatkozatot a péntek esti házbizottsági ülésen.
A Fidesznek 227, az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, a KDNP-nek 36, a Lehet Más a Politikának (LMP) 16 képviselője van, s egy független képviselő is dolgozik majd a Házban.
Orbán Viktor kormányfőjelölt gyökeres, de biztonságos és megfontolt változásokat ígért beszédében. Bajnai Gordon bejelentette, hogy kormánya ügyvezető kormány a mai naptól.
Idén nem a legfiatalabb képviselő, hanem az Országgyűlés korelnöke, Horváth János olvasta előre a képviselői eskü szövegét. A Jobbik elnöke, Vona Gábor a betiltott Magyar Gárda mellényében ül be a parlamentbe, azt viselte zakója alatt, majd zakó nélkül. Ezért az államelnök élesen támadta, az igazságügyi miniszter pedig feljelentést tesz. Az időközben megválasztott házelnök, Schmitt Pál közölte, házbizottsági ülést hív össze az ügyben.
A képviselők arról döntöttek, hogy az MSZP vezetheti az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát, míg a számvevőszéki és költségvetési bizottság elnöki tisztét a Jobbik képviselője töltheti be.
A Fidesz három, az LMP két törvénymódosító javaslatot nyújtott be pénteket, a Jobbik pedig egy határozati javaslatot.
Schmitt Pál hétfőre összehívta az Országgyűlés következő, kétnapos ülését, s közölte, pénteken 19:30-ra házbizottsági ülést hívott össze a parlament jövő heti, várhatóan kétnapos ülésének előkészítése érdekében. Ezt Mesterházy Attila is kezdeményezte Vona Gábor a gárdista mellényének ügyében.
A bizottsági rendszerről szavazott ezután az Országgyűlés, helybenhagyva a házelnöki javaslatot, vagyis a költségvtési bizottságot a Jobbik, a nemzetbiztoságit az MSZP vezetheti majd. Az új parlamentben 19 állandó bizottság működik majd, az elmúlt ciklusban működött rendszerhez képest csak egy új testület jön létre: a fogyasztóvédelmi.
Az alakuló ülés berekesztését követően a képviselők elénekelték a Szózatot, majd a Jobbik-képviselők nekikezdtek a székely himnusznak, amelyet felállva hallgatott végig a többi képviselő.
Az MSZP vezetheti az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát, míg a számvevőszéki és költségvetési bizottság elnöki tisztét a Jobbik képviselője töltheti be - tartalmazza az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló országgyűlési határozati javaslat, amelyet Schmitt Pál ismertetett a parlamentben Orbán Viktor beszédét követően.
A parlament honlapjára pénteken késő délután felkerült előterjesztés szerint a nemzetbiztonsági bizottság elnöki helyére az MSZP képviselőcsoportja jogosult jelölni. A számvevőszéki és költségvetési bizottságot a javaslat szerint a jobbikos Nyikos László vezetheti. Az országgyűlési határozati javaslatot Schmitt Pál, az Országgyűlés elnöke nyújtotta be.
Szűcs Lajos jegyző fölolvassa Sólyom László Schmitt Pálhoz írt átiratát. Eszerint a köztársasági elnök Orbán Viktort kéri föl kormányalakításra.
A beszédét kezdő kormányfőjelölt köszönetet mond a magyar választóknak, hogy elmentek szavazni, az államfőnek, hogy az új kormány mielőbbi megalakulásáért mindent megtett, s képviselőtrsainak.
Nem először állok itt, tudom, mi a dolgom, s véghez fogom vinni, amit várnak tőlem - mondta Orbán Viktor. Küzdelemre vállalkozom, amely során nagy erőkkel találom szembe magam, de az akadályok és gáncsok nem térítenek el - mondta.
Az emberek gyökeres változást szeretnének, s erre kaptunk mind megbízatást, akik maitt vagyunk. Nagy horderejű változások lesznek az országban, amelyet együtt fogunk véghezvinni, biztonságosan és átgondoltan, mert volt időnk tanulni az elúlt évek hibáiból és sikereiből egyaránt - fogalmazott.
Az emberek győzemeket várnak, hát le fogjuk győzni az akadályokat - mondta.
Hosszan sorolta, hogy szerinte minek a legyőzését várják tőlük az emberek. "Le fogjuk győzni" a bűnözést, a munkanélküliséget, a fiatalok kilátástalanságát, a gyermekvállalás előtt tornyosuló akadályokat, az idős emberek kiszolgáltatottságát, "a merjünk kicsik lenni szemléletét, az oszd meg és uralkodj politikát, az el is lehet menni az országból típusú arroganciát", az ingatlanpanamákat, a hatalommal való visszaélés technikáit, a felelősség alóli kibúvás kísérleteit, az offshore lovagok praktikáit, az érdemtelen állami kifizetéseket, a nemzet fővárosát tönkretevő korrupciót és pazarlást, a múltat, "mert Magyarország egységesen úgy döntött, hogy le kell győzni" - sorolta.
A Fidesz elnöke azt mondta: az emberek azt várják el a parlamenttől, hogy az ismerje el a magyar választók történelmi tettét, ismerje el, hogy az áprilisi választáson új rendszer, a nemzeti együttműködés rendszerének megalapításáról döntöttek, ezt pedig egy politikai nyilatkozat elfogadásával tehetik meg.
A dokumentumban az áll: szilárd meggyőződésük, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében megtestesülő összefogással képesek lesznek megváltoztatni Magyarország jövőjét, erőssé és sikeressé tenni hazánkat. Ez a roppant erőt felszabadító összefogás minden magyar embert nagy reményekre jogosít és hosszú évtizedek után megadja a lehetőséget, hogy a magyarok végre megvalósíthassák saját céljaikat. Erre tesszük fel életünk most következő éveit - zárta felszólalását Orbán Viktor.
Stabil a költségvetés, növekedési pályán van az ország - mondta Bajnai Gordon, hozzátéve, hogy ami Görögországban bekövetkezik, azon mi már nagyjából túl vagyunk. Köszönet ezért minden honfitársnak és az előző Országgyűlés felelős többségének - mondta a miniszterelnök.
Hazánk ma túl van a közvetlen életveszélyen, de a teljes gyógyuláshoz még sok és kitartó munkára van szükség. Európában nálunk az ötödik legkisebb költségvetési hiány, s ha ha ezen az úton maradunk, 2011-re évi négyszázalékos gazdasági növekedés lehet - mondta Bajnai, hozzáfűzve: készüljünk arra is, hogy kevesebb és drágább lesz világszinten a hitel, az élelmiszerek és az energiakordozók ára magas marad. Ebben a helyzetben kell majd Magyarországnak helytállnia.
Tiszta, átlátható átadás-átvételt szeretnénk: átadás-átvételi leltárt készítettünk, tegnaptól az Interneten minden tárca dokumentációja olvasható - tudatta Bajnai. Kormányom a jó kormányzásban hitt, nekünk a reformkor jelesei, a haza és haladás eszméje volt az irányadó. Verseny és együttműködés, Magyarország és Európa - fejezte be.
Schmitt Pál megadta a szót Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnöknek, aki egyből megígérte, nem fogja sokáig magánál tartani azt. Bajnai bejelentette kormánya megbízatásának végét, s azt, hogy innentől kezdve ügyvezető kormányként működik.
Bajnai gratulált, sok sikert és felelősségteljes munkát kínált az új parlament képviselőinek és az új kormánynak.
A Gárda-egyenruhás provokáció mellett nem lehet szó nélkül elmenni - mondta Bajnai Gordon Vona Gábor akciójára célozva. Cinizmus kell ahhoz, hogy valaki úgy tegyen, mintha nem értené, a többség miért borzad el e jelképek láttán. A törvény midenkire vonatkozik, s százszorosan vonatkozik a képviselőkre. A bíróság mondta ki, hogy a gárdista egyenruha viselése jogszabályellenes, ilyet tilos viselni, Magyarországon ez a törvény - mondta Bajnai Gordon. Ezt a mentalitást minden demokratának el kell utasítania, az igazságügyi miniszter még a mai napon feljelentést tesz az ügyben - tette hozzá a kormányfő.
Kövér Lászlónak, a Fidesz volt elnökének, volt nemzetbiztonsági miniszternek még mindig hosszú a haja, holott korábban megígérte, hogy kormányváltás esetén hajat vágat. Rákérdeztünk az itt feszülő ellentétre, mire azt válaszolta: még a kormányváltás előtt levágatja a haját, de mivel nem tudja, hogy pontosan mikor lesz a kormányváltás, ezért nem tud "pontos dátumot mondani". Érdeklődésünkre hozzátette: a bajuszát nem vág(at)ja le és nem is csökkenti annak méretét.
Horváth János felkérte Schmitt Pált, hogy tartsa meg köszöntő beszédét. Az országgyűlés új alelnöke mindenkit szívélyesen üdvözölt, s gratulált az új képviselőknek megválasztásukhoz. "Az Európai Parlamentből a Magyar Parlamentbe, a Szent Korona otthonába" - így fogalmazott saját pályájáról Schmitt Pál.
Schmitt Pál házelnök szűzbeszédében együttműködést és civilizált hozzáállást kért a képviselőktől. Az ajtóm önök előtt mindig nyitva lesz - mondta a képviselők előtt. "Első szeretnék lenni az egyenlők között" - tette hozzá, s azt is, tizenötmillió magyar iránt kell az új Parlamentnek felelősnek lennie.
Beszédét követően a korelnök átadta a házelnöki széket Schmitt Pálnak.
Három darab fideszes törvénymódosító indítványt nyújtottak be pénteken, ebből az első az alkotmány módosítása, a második a kormánytagok jogállásáról, a harmadik pedig a minisztériumok felsorolásáról szóló törvény. Mindhármat Navracsics Tibor, Répássy Róbert és Rétvári Bence jegyzi. Alkotmánymódosításra azért lesz szükség, mert a jelenlegi rendszer nem ismeri a miniszterelnök-helyettesi pozíciót. Az új kormányzati struktúrában visszaáll a közigazgatási és politikai államtitkári rendszer. A Ház elé kerültek az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló beadványok.
Látható már az Országgűlés honlapján az LMP-s Schiffer András által benyújtott két javaslat is, amely a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvényt, s a házszabályról szóló országgyűlési határozatot illeti. Az LMP korábban jelezte, hogy kezdeményezni fogja a nemzetbiztonsági törvény módosítását. Azt mondta, szeretnék elérni, hogy ha bármely párt, annak egy képviselője vagy kapcsolatrendszere után a titkosszolgálatok vizsgálódnak, akkor az adott pártnak a nemzetbiztonsági bizottságba delegált tagja erről ne kaphasson információt. Schiffer szerint ez "nem egy lex Jobbik”, mert más pártok is érintettek lehetnek.
A jobbikos Balczó Zoltán, Gyöngyösi Márton és Szávay István határozati javaslatot nyújtott be június 4., vagyis a trianoni szerződés évfordulójának nemzeti emléknappá nyilvánítását indítványozva.
Megválasztották a fideszes Schmitt Pált az Országgyűlés elnökének. A Fidesz részéről Jakab István, Lezsák Sándor és Latorcai János lett parlamenti alelnök. Az MSZP Ujhelyi Istvánt jelölte alelnöknek., a Jobbik pedig Balczó Zoltánt, őket megválasztotta a parlament.