Fizet? Nem fizet? Egy lánctartozás kínjai
Az építőipari körbetartozások megszüntetéséről sok szó esik, de a nagy igyekezet ellenére nem sikerült eddig a helyzeten változtatni. Annak illusztrálására, hogy a megoldás nem egyszerű, érdemes szemügyre venni a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztályán futó egyik ügyet: több feljelentés alapján tucatnyi építőipari vállalkozás százmillió forintos követelését vizsgálják.
Saját magát sodorná bajba, ha teljesítené azt a feltételt, amit a vele kapcsolatban álló vállalkozó szabott ahhoz, hogy megkapja tőle több tízmillió forintos követelését – állította a hvg.hu-nak Köles István, az Esz-Team építőipari cég ügyvezetője. „Az elvégzett munkám után járó fizetést ugyanis az általam indított büntetőeljárások megszüntetéséhez köti, ami azt jelentené, hogy meg kell másítanom a feljelentésemben elmondottakat, és hamis tanúzás vagy a hatóság félrevezetésének gyanújába keverednék.”
Az építőipari körbe- és lánctartozások ellen megoldást ígértek ugyan politikusok is, de semmi sem lett belőle – mondta a hvg.hu-nak a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, Éliás Ádám. Megjegyezte, két dolognak kellene teljesülnie, hogy a helyzet rendeződjön. Az egyik az, hogy ha valaki megrendel valamit, és átveszi, csak akkor válna a tulajdonává, ha kifizette. A másik pedig, hogy komoly büntetőjogi vonatkozása legyen annak, ha valaki a megrendelt árut anélkül értékesíti tovább, hogy kifizetné annak, akitől kapta.
A történet 2008-ra nyúlik vissza. Köles István cége emeletráépítést végzett el egy budapesti II. kerületi, Üdülő úti ingatlanon mintegy 55 millió forintért, ám az összeghez a mai napig nem jutott hozzá. Emiatt az Esz-Team Kft. anyagilag nehéz helyzetbe került: a vállalkozásnál létszámcsökkentést kellett végrehajtani. A vállalkozó szerint a munkára a megbízást a tulajdonosok nevében eljáró K-F. Roland adta, és végig mindent vele egyeztetett.
A munka befejezése után hosszú tárgyalások kezdődtek, amelyekbe aztán hirtelen, három hónappal később bekerült egy Budaglas nevű cég is, amelyről ő semmit sem tudott, a vezetőivel soha nem tárgyalt. Mindenesetre neki azt mondták, hogy nem K-F. Rolandon, hanem ezen a kft.-n kell keresnie a követelését – mondta el Köles.
A helyzet azonban a Budaglas belépésével csak néhány millió forint kifizetéséig rendeződött, ezért Köles István egy évvel ezelőtt polgári peres és büntetőeljárást is indított. Ez látszólag kiverte a biztosítékot – a vállalkozó vélekedése szerint – K-F. Rolandnál, mivel a kifizetést ezután akkora helyezte kilátásba, ha Köles visszatáncol a büntetőeljárástól.
„Nem tudom elképzelni, hogy gondolja ezt K-F. és az ügyvédje” – méltatlankodik Köles István. „Az ügyben eljáró nyomozótól tanácsot kértem. Elmondása alapján nem támasztható ilyen követelmény a fizetés feltételeként, ráadásul, ha a megszüntetés érdekében hamis állítást teszek, akkor büntetőeljárás indulhat ellenem. Ez pedig már egyáltalán nem hiányzik az anyagi problémáim mellé.” Köles István megjegyezte, ügyvédje felhívta K-F. és jogi képviselőjének figyelmét, hogy nincs lehetőség a folyamatban lévő nyomozás megszüntetésére.
K-F. Roland a hvg.hu-val közölte, nem nyilatkozik és neve leírása esetén kártérítési per megindítását helyezte kilátása. Nem adott választ kérdésünkre, milyen feltételek mellett akarja kiegyenlíteni tartozását. Ügyvédje, Francsics Imre pedig megjegyezte: ő csupán ügyfele kérését továbbította Köles István jogi képviselőjének.
Francsics Imrével és K-F. Rolanddal, valamint a Budaglas jogi képviselőjével néhány hónappal ezelőtt találkozott utoljára Köles István. A beszélgetés során megegyeztek, hogy az Esz-Team számára letétbe helyeznek harmincmillió forintot. Ám amikor a vállalkozó információt szeretett volna kapni a letétbe helyezés részleteiről, már senkit sem tudott elérni.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság nyilatkozata szerint az ismeretlen tettessel szemben csalás gyanúja miatt folyó büntetőeljárásban a gazdaságvédelmi főosztály munkatársai tanúkat hallgatnak ki, illetve az ingatlanhoz köthető szerződések és elemzések értékelését végzik. Közleményükből kitűnik, nemcsak Köles István fut a pénze után az Üdülő úti ingatlan kapcsán. A rendőrök a nyomozásban további tíz alvállalkozó mintegy 100 millió forintos követelését vizsgálják. Ezeknek jogosságát a másik fél vitatja.