2010. május. 03. 09:33 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. május. 03. 10:51 Itthon

Janus Pannoniusról szóló cikk az érettségi tételek között

Rendben megkezdődtek a magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv írásbeli érettségi vizsgák hétfőn országszerte, rendkívüli eseményről nem érkezett bejelentés - közölte az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) az MTI-vel. Az érettségi feladatokat a vizsga lezárulta után hozzák nyilvánosságra.

Magyar nyelv és irodalomból középszinten 1177 helyszínen 91 029 diák, emelt szinten 31 helyszínen 1127 tanuló tesz érettségi vizsgát. Magyar mint idegen nyelvből középszinten 51 helyszínen 84-en, emelt szinten 4 helyszínen 21-en érettségiznek.

MTI

A magyar nyelv és irodalom vizsgatárgy középszintű írásbeli vizsgája 240 percig tart. Két feladatlapot kell megoldani: a szövegértési feladatokra 60 perc, a szövegalkotási feladatokra pedig 180 perc áll a rendelkezésre. A vizsgázók először a szövegértési feladatlapot töltik ki, csak ennek összegyűjtése után kezdhetik meg a szövegalkotási feladatlap megoldását.

Információink szerint a szövegértési feladat egy Janus Pannoniushoz kapcsolódó Magyar Hírlap-cikkre épült,  a lapban megjelent interjú a költő egyik elveszettnek hitt művét megtaláló személlyel készült. Az interjú elemzésében újdonságnak számított, hogy az érettségizőknek egy - a témához kapcsolódó - képen kellett azonosítaniuk a cikkben szereplő személyeket. A tételekről bővebben itt olvashat.

A szövegértési feladatlapon belül a vizsgázók a rendelkezésre álló időt tetszésük szerint oszthatják meg az egyes feladatok között és azok megoldásának sorrendjét is meghatározhatják. A feladat szövege általában egy esszé, ismeretterjesztő céllal íródott tanulmány, publicisztikai mű egésze vagy részlete. A feladatok megoldása általában a kérdésre adott válasz szöveges kifejtése, esetenként megadott válaszvariációk közötti döntés.

Szövegalkotási feladatlap esetében a vizsgázó három eltérő típusú, műfajú és témájú feladatból választ egyet. A feladat megoldásának elvárható terjedelme 500-1500 szó. A három szövegalkotási feladat különböző témáról adott szempontú és műfajú önálló szöveg alkotását írja elő.

A szövegalkotás részben a diákok - szokás szerint - három téma közül választhatnak. A Ne félj! - Beszélgetések Szabó Magdával című kötet Lettem, aki vagyok című fejezete idén az "érvelős" téma, a  másik két lehetőség pedig műelemzés, ezekről bővebben itt olvashat.

Az írásbeli vizsgafeladatok megoldásakor közép- és emelt szinten is helyesírási szótár használható, ebből vizsgacsoportonként legalább négy példány szükséges. A szótárról a vizsgát szervező intézmény gondoskodik.

A magyar mint idegen nyelv vizsgatárgy írásbeli érettségi vizsgája mindkét szinten négy elkülönülő részből áll: a diákok az "Olvasott szöveg értése", a "Nyelvhelyesség", a "Hallott szöveg értése" és az "Íráskészség" feladatsorait oldják meg.

A középszintű írásbeli vizsga teljes időtartama 180 perc, az emelt szintűé 240 perc. Mindkét szinten a feladatok megoldása központilag kidolgozott javítási-értékelési útmutatók alapján történik.

Hirdetés