Mikor alakul meg az új kormány?
Május második felében megalakulhat az új parlament, június elején pedig már az új kormányfő személyéről szavazhatnak az újdonsült képviselők. A szakértők, politológusok konkrét dátumokat is megjelöltek már nyilatkozataikban, ahogy Orbán Viktor korábban elhangzott mondataiból is következtethetünk arra, mikor fog megalakulni az új kabinet és mikor lesz a Fidesz első emberéből miniszterelnök.
Legkésőbb (tehát ez megtörténhet korábban is) a választást követő 21. napon emelkedik jogerőre a szavazás eredménye, ami esetünkben május 16. Törvényi előírás, hogy a választást követő 30 napon belül a köztársasági elnöknek össze kell hívnia a parlament alakuló ülését: ez május 10. vagy 17. lehet. A gyakorlati menetrend igyekezetet jelez.
Sólyom László már vasárnap este tudatosította: a lehető legkorábbi időpontra szeretné kitűzni az említett alakuló ülés időpontját. Vasárnap esti beszédében úgy fogalmazott: „az ország érdeke, hogy minél hamarabb megalakuljon az új kormány”. Ennek szellemében ma már levélben jelezte az Országgyűlésbe jutott pártok vezetőinek, hogy május 14-re, péntekre tervezi az alakuló ülést. (A legutóbbi három ciklusban 23-25 nap telt el a második forduló és az alakuló ülés között.)
Az eddigi gyakorlat szerint az államfő az alakuló ülés előtt találkozóra hívta a pártok vezetőit - vagy az addig esetleg mág kiválasztott frakcióvezetőit - és velük egyetértésben hívta össze az alakuló ülést. (Négy évvel ezelőtt az április 23-i második fordulót követően, május 2-án ült egy asztalhoz Sólyom László a parlamenti pártok képviselőivel.) Most a koalíciós tárgyalások nem lassítják majd az ügymenetet. Az alakuló ülés első napján - tehát a jelenlegi állás szerint május 14-én -pedig várhatóan javaslatot is tesz a miniszterelnök személyére – még akkor is, ha erre amúgy 30 napja lenne. Ezt követően a megnevezett személy – esetünkben Orbán Viktor - elkészíti programját, benyújtja a parlamentnek, ezt megvitatják, majd megszavazzák. Amennyiben a miniszterelnök-jelöléstől számított 40 napon belül nem választana kormányfőt, úgy a köztársasági elnöknek lehetősége van feloszlatni az Országgyűlést.
Tehát a korábbi gyakorlat alapján 15-20 napot érdemes rászámolni a Sólyom-féle javaslattételre, azaz egymájus közepén összehívott parlament valamikor június elején szavazhat a kormányfő személyéről, és programjáról. Ha sikeres a voksolás, az új miniszterelnök megnevezi a kormányának tagjait, az államfő pedig kinevezi őket.
A korábbi hírek is erre a verzióra rímelnek: a Fidesz május 17. és június 14. között készül a kormányprogram benyújtására és a miniszterjelöltek meghallgatására, a programról és a miniszterelnökről szóló szavazásra pedig május 20. és június 14. között lát esélyt. A kormány megalakítását gyorsítja, hogy most nem kell koalíciós tárgyalásokra időt szakítani.
Orbán Viktor múlt pénteken a Hír Tv-nek úgy nyilatkozott: az új parlament valamikor május 20-a és 30-a között alakulhat meg. A ma már nemzetközi sajtótájékoztatót tartó Fidesz-elnök azt is közölte múlt héten: pártja kedden fog elnökségi ülést tartani a párt, és úgy számol, hogy május közepére ülhet össze az új Országgyűlés, amely elé egy héttel később már kerülhetnek konkrét ügyek.
A fentiek szerint tehát akár már május 20-án megalakulhat az új kabinet. A korábbi választások gyakorlata szerint a miniszterelnök megválasztásának napján történik meg a miniszterek kinevezése, Országgyűlés előtti eskütétele is, amely aktussal a kormány megalakultnak tekintendő. Ezt követően kérdés, hogy a futball világbajnokság idején, nyár derekán milyen aktivitást várhatunk majd a türelmi időt nem kérő kormánytól.