2010. április. 23. 10:58 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 23. 11:49 Itthon

A Newsweek cikke a Fideszről és a "zsidó tőkéről"

A félelem új politikája Európában címmel közölt cikket legújabb számában a Newsweek, amelyben a szerző mindenekelőtt a Fidesz elsöprő választási győzelmét taglalja.

Újfajta megosztottság körvonalazódik Európában, ahogy a politikusok kezdik újra a különböző kisebbségeket okolni az országaikat sújtó gondokért. Nyugat-Európában ezek a kisebbségek a muszlimok, Kelet-Európában pedig a zsidók, a romák és a melegek - írja Denis MacShane, Nagy-Britannia volt Európa-ügyi minisztere. Míg Hollandiában a márciusi választásokon Geert Wilders pártja tudott előretörni, meglovagolva az iszlámellenes és Korán-ellenes populista szólamokat, Magyarországon nemrég a Fidesz aratott elsöprő győzelmet "az egész világ bekebelezésére törekvő zsidó tőke elleni támadásaival" - fogalmazott MacShane.

A Fidesztől jobbra a "nyíltan zsidóellenes" Jobbik helyezkedik el, amely az eddig kormányzó szocialistáktól (az első forduló utáni eredmények szerint) mindössze két mandátummal lemaradva jutott be a parlamentbe. A Jobbik vezetői arra készülnek, hogy "az 1939 előtti Magyar Gárda neonáci egyenruháját viselve foglalják majd el helyüket a budapesti parlamentben" - folytatta a lap. MacShane szerint a politológusok manapság nem szívesen emelik ki az antiszemitizmust. Inkább a "radikális populizmus" kifejezést használják, "márpedig akinek van némi fogalma az európai történelemről, az nem hagyhatja figyelmen kívül a zsidókat támadó, régi politikával fennálló párhuzamokat" - írta.

Úgy vélte, a XX. század első felében a gazdaság válsága és a hagyományos politikába vetett bizalom gyors elillanása vezetett  az ultranacionalista mozgalmak fellendülésére. Ma a globális gazdasági hanyatlás, illetve - a munkahelyek megszűnése és a fizetések csökkenése közepette - a lehetséges bűnbakok keresésének következménye "a hasonló, mérgező hatású politika" - fejtegette a Newsweekben megjelent írás.

Orbán Viktor, a Fidesz vezetője 1990 után még a liberalizált, nyitott piacok támogatója volt, ma azonban már sokkal nacionalistább hangot üt meg - írta MacShane. A Fidesz szocialista ellenfelei kénytelenek voltak elfogadni a szigorú IMF-csomagot; ellentétben Görögországgal, amelyet eurózónabeli partnerei segítenek ki a válságból, Magyarország egyedül volt, amikor az értékét vesztett forinttal kellett visszafizetnie az euróban felvett hiteleket. "Könnyű volt (a Fidesznek) a szocialista kormányt, a globalizációt és a nemzetközi tőkét hibáztatni" - olvasható a cikkben. "Ám a Fidesz még tovább ment" - tette hozzá. MacShane szerint "a szélsőjobboldali választók szavazatának elnyerése céljából a párt egyik képviselője, Molnár Oszkár úgy fogalmazott, hogy ideje elsőbbségben részesíteni a magyar érdekeket a globális tőkével, a zsidó tőkével szemben". MacShane arról nem számolt be, hogy Molnár Oszkár már nem a Fidesz képviselője.

MacShane szerint a fősodorbeli politikai pártok mindeddig igyekeztek bagatellizálni a kisebbségek elleni támadások erősödését. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz tagja a jobbközép Európai Néppártnak, amelyhez a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU), a francia Népi Mozgalom Uniója (UMP), a svéd, az olasz és a belga kormányzó konzervatív párt is tartozik. Amikor tíz évvel ezelőtt a jobboldali Jörg Haider belépett a kormánykoalícióba Ausztriában, az Európai Unió "politikai karanténba" zárta az országot, amíg Haidert el nem távolították. "A Fidesz azonban masszív többségre támaszkodhat, amelyet a zsidó tőke elleni támadásokkal alapozott meg, olyan szavakat használva, amelyeket még Haider sem mert kiejteni" - vélekedett a cikk szerzője.

MacShane írását azzal zárta, hogy nem kell eltúlozni a háború előtti korszakkal való összehasonlításokat. "A fasizmus halott, és nem fog visszatérni" - szögezte le. Hozzátette: "ugyanakkor az intolerancia új politikája vetette meg a lábát Európában, és senki nem tudja, hogy ezt hogyan kellene kezelni".

Hirdetés