Mit mutat a lengyel választási példa?
A Fidesznek - a nem radikális szavazói és a külföldi befektetők miatt is - elemi érdeke, hogy elhatárolódjék a Jobbiktól, amely ma Magyarország számára súlyos teher - mondta a 168 Óra interjújában Agata Dabrowska, az amerikai Medley Global Advisors elemző cég lengyel származású tanácsadója. Orbán Viktor szerinte nehéz helyzetben lesz a Jobbikkal kapcsolatban, amely komoly "törvényerőt" kapott a választások első fordulójában.
Lengyelországban, ahol öt évvel ezelőtt a később majdhogynem felmorzsolódott szélsőséges Önvédelem Pártja bekerült a kormánykoalícióba, Agata Dabrowska szerint a radikálisok szavazói hamar kiábrándultak. „Szembesültek azzal, hogy a szélsőségesek ígéretei semmilyen változást nem hoztak az életükbe.”
A Fidesz részéről népszerű retorika volt, hogy a kormányt okolta a kisiklott gazdaságért, de a szocialista politikusok ígért elszámoltatása a szakértő szerint csupán látszat. „Noha a Fidesz tényfeltáró bizottságot ígért ’gyanús esetek’ kivizsgálására, borítékolom, hogy a grémium egy-két látványosabb ügyön kívül nem talál majd semmit. Szándékosan nem” – mondta a lapnak Agata Dabrowska, aki szerint Orbánnak tudnia kell, hogy a kemény elszámoltatás „politikai öngól” lenne. Párhuzamot állít Lengyelországgal, ahol Kaczynski kormányának az egykori kommunista vezetőkkel való „leszámolása” kontraproduktív volt, a választók megelégelték.
Magyarországon a szocialisták jövője attól is függ, hogy jelenlegi politikusaik között akad-e, aki ellenzékben hiteles választ tud adni a jobboldal és a szélsőségesek térnyerésére – mondta a szakértő. Agata Dabrowska szerint korai jósolni azzal kapcsolatban, hogy milyen változást indíthat el a választási vereség az MSZP-n belül, de a pártnak számolnia kell azzal, hogy egy új, alapvetően liberális párt nála nagyobb eséllyel szerezhet támogatói bázist. „Ezt mutatja az LMP mostani sikere is” – tette hozzá.