Tovább reguláznák a pártok a bankpiacot
Védenék a banki ügyfeleket a pártok, különösen a lakáshiteleseket óvnák – derül ki az országos listát állító pártok programjából. A Fidesz-KDNP fellépne a monopóliumok ellen, a Jobbik átalakítaná a Magyar Fejlesztési Bankot (MFB).
A Magyar Szocialista Párt (MSZP) a szabályozási és felügyeleti tevékenység megerősítését tekinti a legfontosabbnak a vállalkozások és a lakosság pénzügyi biztonságának megerősítése érdekében. A lakáshitelezésben új fogyasztóvédelmi intézkedéseket kezdeményezne, szűkítené a kilakoltatási lehetőségeket.
A tényleges banki költségek bemutatását átláthatóbbá tenné, ezzel csökkentené a kamatrést. Pénzügyi-Banki Ügyfélvédelmi Központot hoznának, ez egy erős állami intézmény lenne, amely képes az egyéni panaszok felkarolására is, az állampolgár védelmében fellépne a pénzügyi szolgáltatókkal szemben. Az intézmény célja az erőfölényt ellensúlyozó szolgáltatói és ellenőrzési rendszer megteremtése, és a jogorvoslat lehetőségeinek biztosítása lenne.
Az MSZP szorgalmazza azt is, hogy vállalható kockázatokkal és elfogadható feltételekkel újrainduljon, és bővüljön a vállalkozások pénzintézeti hitelezése, csökkenteni akarják a devizaadósság arányát.
A Fidesz-KDNP fellépne az erőfölénnyel való visszaélés és a monopóliumok ellen a banki területen is. A bankrendszerben „az Európában kiugróan magas kamatmarzsok és egyéb díjak a verseny látszata ellenére erőfölényen alapuló helyzetre utalnak. Az államnak fontos feladata fellépni ezek ellen a helyzetek ellen. Ahol lehet, fel kell törni a kartellszerű működést akár új versenytársak belépésének elősegítésével. Ahol pedig természetes monopóliumokról van szó, ott erősebb szabályozással, esetleg a tulajdonviszonyok átrendezésével szükséges fellépni” a választási program szerint.
A Jobbik a banki alapkamat csökkentésével, valamint a profitszerzésen kívül a nemzeti érdekeket is szolgáló magyar bankhálózat kiépítésével biztosítaná a magyar kkv-k fejlesztési forráshoz juttatását. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) átalakításával létrehozná a Magyar Bankot, feladatai körét kibővítené, működését átláthatóvá tenné. A magyar kisemberek tulajdonában lévő takarékszövetkezeteket és hitelszövetkezeteket pedig mind anyagilag, mind szervezetileg megerősítené, hogy tevékenységükkel ismét lefedjék a vidék Magyarországát.
A Jobbik létrehozná a nonprofit alapú, állami vagy szövetkezeti tulajdonú Vidék Bankját, amely alacsony kamattal kínálna hosszú távú hiteleket vidéki célcsoportoknak. Amennyiben a jelenlegi takarékszövetkezeti és hitelszövetkezeti hálózat - megfelelő fejlesztésekkel - képes betölteni a Vidék Bankja szerepét, akkor ez a párt választási programja szerint alternatíva lehet az állami tulajdonú új pénzintézettel szemben.
A Jobbik a kilakoltatásokat a bajbajutott devizahitelesek esetében egy évre felfüggesztené, és megszüntetné a bankok egyoldalú szerződésmódosítási lehetőségét. Kötelezővé tenné, hogy minden 3 évnél hosszabb futamidejű hitel esetében legalább egyszer, minden plusz feltétel és büntetőkamat nélkül 6-12 hónapra felfüggeszthető legyen a törlesztés. Ha a fedezetként szolgáló lakás elárverezése elkerülhetetlen, a tulajdonosnak legalább 6 hónapot kell biztosítani a piaci értékesítésre. A hosszú távú megoldást a jegybanki alapkamat alacsonyan tartása, ezzel együtt a devizakölcsönök – a Magyar Bank kedvező kamatozású forinthitelével történő – kiváltása jelentheti szerintük.
A Lehet Más a Politika (LMP) szerint nem fenntartható a háztartások hiteleinek 30 százalékos éves növekedési üteme. A felügyeleti és monetáris szerveknek be kell avatkozniuk, hogy ne ismétlődhessen meg az egészségtelen hitelállomány-növekedés. Amennyiben ez nem történik meg, törvényt kell alkotni, amely mikroprudenciális szinten korlátozza az egyéni hitelfelvételt – áll az LMP programjában. Ez a párt szerint összhangban lenne az adósok teherviselő képességével, megóvná a pénzügyileg képzetlen hitelfelvevőket a túladósodástól, a bankszektort pedig a bedőlő hitelek miatti veszteségektől.
Az LMP szigorítaná az önkormányzatok törvényben meghatározott hitelfelvételi korlátját, ösztönözne ugyanakkor olyan hitelezési formákat, mint a vidéki sajátosságokhoz igazodó lakáshitelezés, vagy a kistelepülések ingatlanállományának mobilizálását segítő kockázatialap-képzés.
A saját tulajdonú lakásban lakó adósok védelmében végső esetben – árverezés helyett – elővásárlással felruházott állami (vagy non-profit szervezet) kivásárlását tartanák jobb megoldásnak, így adva lehetőséget a lakás visszabérlésére, vagy visszalízingelésére. Olyan jogszabályi környezetet kell létrehozni, amely megakadályozza az eladósodott családok teljes ellehetetlenülését, a magáncsőd intézményének megfelelő szabályozásával társadalmilag elfogadható körülmények között kell megoldani az eladósodottak helyzetét – tartalmazza egyebek mellett az LMP programja.
A Civil Mozgalom hitelmoratóriumot hirdetne a bajba jutott lakáshitelesek megsegítésére. A CM 2012. december 31-ig felfüggesztené a hitel és a kamatok törlesztését. Az állam fizetési garanciát nyújtana az érintett hitelekre jelzálog fejében, és végső esetben a lakás állami tulajdonba kerülne. A felfüggesztett hitelek alapján végrehajtást sem lehetne kezdeményezni.
A Magyar Demokrata Fórum választási programja nem foglalkozik a banki piac vagy a hitelezés szabályozásával. Az MDF programja ugyanakkor kiemeli, hogy a gazdaság növekedése és a társadalom jóléte alapvetően a vállalkozók eredményes és versenyképes piaci tevékenységétől függ. Szükségesnek tartják a vállalkozók olcsó tőkéhez és hitelhez jutását, amelynek érdekében a program szerint meg kell akadályozni, hogy az állam elszívja előlük a pénzügyi erőforrásokat. Azaz csökkenteni kell az állami újraelosztás arányát, kisebb méretű, hatékonyabb, olcsó és tiszta kezű államra van szükség.