2010. március. 31. 11:14 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 31. 11:13 Itthon

Letette esküjét a CM, a Jobbik, az LMP és az MDF OVB-delegáltja

Lette esküjét a házelnök előtt a Civil Mozgalom (CM), a Jobbik, a Lehet Más a Politika (LMP) és a Magyar Demokrata Fórum (MDF) Országos Választási Bizottságba (OVB) delegált megbízottja szerdán. A testület ezzel 11 tagúra bővült.

A CM Stekler Ottót, a Jobbik Hunyadi Gábort, a párt jogsegélyszolgálatának vezetőjét, az LMP Szabó Miklós nyugdíjast, az MDF pedig az OVB-be korábban póttagnak megválasztott Wéber János volt ORTT-tagot delegálta a testületbe.

Az OVB-be a parlamenti választáson országos listát állító pártok - listájuk nyilvántartásba vétele után - jogosultak egy-egy tagot delegálni. A testület eddig héttagú volt, a parlament által korábban megválasztott Szigeti Péter elnök, Halmai Gábor elnökhelyettes, valamint Fazekas Marianna, Bordás Vilmos és Szoboszlai György mellé már korábban beülhetett az MSZP által delegált Litresits András ügyvéd és a Fidesz-KDNP megbízottja, Sasvári Róbert ügyvéd.

Az új tagoknak, akárcsak az OVB Országgyűlés által választott öt tagjának - akiknek személyére az önkormányzati miniszter tett javaslatot - a házelnök előtt esküt kell tenniük. A párt által megbízott választási bizottsági tag jogai és kötelezettségei megegyeznek a választott tagokéval.     A választás állami költségvetéséből nem jár tiszteletdíj a megbízott tagoknak, a párt azonban díjazásban részesítheti az általa delegáltat. 

A voksolás eredményének megállapítása után a testületben csak a választott tagok maradhatnak, illetve azon pártok delegáltjai, amelyek parlamenti frakciót tudnak állítani. Az OVB független, kizárólag a törvénynek alárendelt szerv, amelynek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választások tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása. 

Általános feladata, hogy állásfoglalást adjon ki a választással kapcsolatos jogszabályok egységes értelmezéséért, az egységes joggyakorlat kialakításáért és megállapítsa a választás országosan összesített eredményét. Dönt továbbá a külképviseleti választási iroda tevékenységével kapcsolatos kifogásról, a területi választási bizottság határozata elleni fellebbezésről. Ha törvénysértés jut a tudomására, akkor kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv döntését. 

Az OVB dönt az országos listák és az azokon szereplő jelöltek, valamint a több megyében, illetve a fővárosban jelöltet állítani kívánó jelölőszervezetek nyilvántartásba vételéről, kisorsolja az országos listák sorszámát. A szavazást követően megállapítja, mely jelölőszervezetek érték el a törvényben meghatározott ötszázalékos szavazathatárt; ezen listák jelöltjei juthatnak majd mandátumhoz.

 


Hirdetés