2010. március. 31. 18:36 Utolsó frissítés: 2010. március. 31. 18:54 Itthon

Bokros: ne vegyenek zsákbamacskát!

„Ha valaki egy ilyen primitív programmal jönne elő az egyetemen, azt azonnal megbuktatnám” – modta a konkurenciáról a szerda délben, egy érdi cukrászdában tartott sajtótízórain Bokros Lajos, a Magyar Demokrata Fórum miniszterelnök-jelöltje. Az ezt követő, a hvg.hu számára készült interjúból kiderült: Bokros az állam és egyház elválasztásának híve.

Az Osztrák-Magyar Monarchia idején a politizálás jórészt kávéházakban folyt. „Itt az ideje újjáteremteni” azt a, mára kiveszett kultúrát – vezette be mondandóját a volt pénzügyminiszter. Az MDF miniszterelnök-jelöltje üdvözölte a Legfelsőbb Bíróság jogerős döntését, melynek értelmében a párt területi listát állíthat Budapesten. Bokros egyik szeme sír, a másik nevet. Sír azért, mert a Legfelsőbb Bíróságnak kell a demokráciát megvédenie és nevet azért, mert „a demokrácia ezek szerint még nem porladt el teljesen Magyarországon”: a Legfelsőbb Bíróság megvédte a demokráciát. 

Az MDF miniszterelnök-jelöltje erélyes szavakkal bírálta az MSZP-t, a Fideszt és a Jobbikot. Szerinte ez a három párt fél az MDF-től és ezért nem akarja, hogy a választók beszavazhassák az MDF-et az Országgyűlésbe. A hármak másik hasonló megnyilvánulása szerinte az, hogy a többi miniszterelnök-jelölt nem akar nyilvános, a tévé által egyenes adásban közvetített vitát Bokrossal. „Gyávák és felkészületlenek” – pörkölt nekik oda a konzervatív-liberális politikus. A vita nem vállalása az európai uniós képviselő szerint a választók lebecsülése, sőt megsértése. Bokros arra bíztatta a választókat, hogy „ne vegyenek zsákbamacskát”, hanem olvassák el a pártprogramokat és azok alapján döntsenek.

Bokros ugyanakkor megérti ellenfeleinek a vitától való félelmét, mert nem tudnak „ehhez hasonló minőségű programot összeállítani” és független szakértők is az MDF programját ítélték a legjobbnak. Az MDF miniszterelnök-jelöltje figyelmeztetett: a többi párt programja szocialista, míg az MDF-é kapitalista: a versenyen alapul. Míg az ellenfelek a szűkülő torta minél nagyobb szeletekre való fölszabdalását ígérik, addig az MDF-nek arra van receptje, hogy mitől bővülhet a torta. Nem lehet egyszerre adócsökkentést, egymillió új munkahelyet, jólétet, szociális segélyeket és a közkiadások növelését ígérni úgy, hogy a költségvetési hiány ne növekedjék -mondta, beazonosíthatóan a Fidesz programjára célozva.

„Ha valaki ilyen primitív programmal jönne elő az egyetemen, azt azonnal megbuktatnám” – tette hozzá. Úgy vélte: egy ilyen program csak olyan áron valósítható meg, „hogy kifejezetten kárt okoz az országnak”. Ez történt a 2002-es „jóléti rendszerváltással”, amelyet csak külföldi hitelekből lehetett finanszírozni és az ország közel került az államcsődhöz – szögezte le. A Fidesz és az MSZP adócsökkentési elképzelése helyénvaló, de csak akkor, ha kétszer annyi ember fog adót fizetni, mint most: arányosabb közteherviselésre van szükség – szögezte le Bokros.

„Olyan kormányra van szükség, „amelyik nem hazudik, nem veri át a népet, stabil, kiszámítható, hiteles gazdaságpolitikát folytat. Ilyen az elmúlt tíz évben Magyarországon nem volt” – ostorozta egyszerre a Fideszt és az MSZP-t. Csökkenteni kell a bürokráciát, „a hivatali packázást” – mondta. Erős gazdaságra és erős társadalomra, ámde nem erős, hanem tisztakezű, okos és kicsi, nem mindenbe beavatkozó államra van szükség – mondta. Legalább öt nagy reformra lenne szükség, mégpedig az oktatás, az egészségügy, a nyugdíjrendszer, a közigazgatás és a közteherviselés területén – folytatta gondolatait Bokros Lajos. Eddig nem a reformok, hanem a reformok halogatása tette az emberek életét tönkre” – állította. Bokros szerint a XXI. század első évtizedét elfecséreltük és ha így folytatjuk, akkor a másodikat is el fogjuk vesztegetni.

A hvg.hu azt kérdezte Bokros Lajostól, hogy lesz-e Bokros-Vona vita, tekintettel a Jobbik elnökének azon, decemberi ígéretére, mely szerint akkor lesz közte és az MDF miniszterelnök-jelöltje közt vita, ha az MDF országos listát állít. Lapunk az Atv.hu-t idézte: pénteken maga Szegedi Csanád sem zárkózott el a Bokros-Vona vita elől. Bokros válaszából kiderült: az MDF folyamatosan bombázza a többi pártot – beleértve a Jobbikot is –, de a versenytársak nem válaszolnak az MDF vitára szóló kihívására. „Tovább folyik a próbálkozás és az utolsó tíz napban is folyamatosan próbálkozunk” – felelt a politikus.

A hvg.hu-nak nyilatkozó Bokros Lajost lapunk az MDF-nek a szekularizációhoz való viszonyáról kérdezte. „Az állam és az egyház szétválasztása arról szól elsősorban, hogy vajon a hívek vagy az adófizetők finanszírozzák-e az egyházak működését” - mondta Bokros, aki szerint az egyházak nem függetlenek, mert „tevékenységük túlnyomó többségét az adófizetők pénzéből az állam finanszírozza”. Így az egyházaknak érdekük, „hogy olyanok legyenek kormányon, akik az ő támogatásukat fokozzák”.

A hvg.hu kérdésére az MDF listavezetője úgy felelt: „nem föltétlenül” osztja a Mayflower utasainak egyházpolitikai koncepcióját, „mert az európai hagyomány nagyon távol áll az amerikaitól”. Bokros a német példát hozta föl, ahol egyházi adó van, „de ettől még független lehet az egyház”. Az egyházpolitika szimbolikus részéről – konkrétan a koronaúsztatásról – Bokros azt mondta: „Nem látom be, hogy a koronaúsztatás miért egyházi jellegű cselekedet. Bálványimádás, amely pont, hogy ellentmond a keresztény tanításoknak. Sokkal inkább a Jobbik pogány bálványimádó tevékenységére hajaz, mint a hagyományos európai, keresztény-zsidó kultúra képviseletére.”

Bokrosnak meggyőződése, hogy az MDF bejut az Országgyűlésbe: „Nekünk áll a zászló. Ezzel a törvénytelen és aljas támadássorozattal, amit a Fidesz, az MSZP és a Jobbik indított ellenünk, a nép rokonszenve felénk fordult. Be fogunk jutni a Parlamentbe” – fogalmazott.

Szegő Péter

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?