2010. március. 26. 10:54 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 26. 12:09 Itthon

Határmódosításról beszélt a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás

Peter Weiss, Szlovákia budapest nagykövete elvárja, hogy a demokratikus pártok elhatárolódjanak az olyan revizionista kijelentésektől, mint amilyen a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás szájából hangzott el.

Nem szabad, hogy a szlovák-magyar kapcsolatokat a szélsőséges erők vagy politikusok elfogadhatatlan nyilatkozatai határozzák meg - jelentette ki csütörtök este Szlovákia budapesti nagykövete a két ország közötti alapszerződés megkötésének 15. évfordulója alkalmából rendezett pozsonyi konferencián. Peter Weiss meggyőződése, hogy a szerződés kétoldalú eszközeinek kihasználásával lehet a legjobban küzdeni a szélsőségesség ellen. De hangsúlyozta, hogy mindkét országnak fel kell lépnie saját területén a megengedhetetlen politikusi kijelentések ellen. Felidézte, hogy Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik igazságügyi miniszterjelöltje a párt vasárnapi debreceni kampányrendezvényén kijelentette: "ha kell, adott esetben népszavazással határmódosítás is történhet... Ehhez erős hadsereg is kell". Weiss - mint mondta - elvárná a magyarországi demokratikus pártoktól, hogy elhatárolódjanak az ilyen kijelentésektől. "Nem tudok arról, hogy ezt megtették volna" - tette hozzá.

A magyar-szlovák államközi alapszerződést másfél évtizede, 1995. március 19-én írta alá Párizsban a két ország akkori kormányfője, Horn Gyula és Vladimír Meciar. A dokumentumban kölcsönösen elismerik és sérthetetlennek nyilvánítják az országhatárokat, hitet tesznek a békés együttélés és együttműködés mellett, de rögzítik benne a konfliktuskezelő mechanizmusokat (vegyes bizottságok), illetve azt is, hogy a szlovákiai magyar és a magyarországi szlovák kisebbség jogait kölcsönösen garantálják, a velük kapcsolatos problémákat nem tekintik kizárólagos belügynek, s még az Európa Tanács 1201-es ajánlásának több cikkelyét is beemelték a dokumentumba.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.