Magyar kormánytisztviselőket vesztegetett meg a Daimler?
Magyarország is érintett a Daimler megvesztegetési botrányában - derült ki az amerikai igazságügy-minisztérium keddi keresetéből, amely szerint a Daimler külföldi kormánytisztviselőket fizetett le azért, hogy az autógyár termékeit vásárolják meg.
Az amerikai kormány egy washingtoni szövetségi bíróság előtt azzal vádolta meg a Daimlert, hogy megsértette az Egyesült Államok korrupcióellenes törvényeit: egy évtizeden keresztül több tízmillió dollár kenőpénzt juttatott külföldi tisztviselőknek, hogy elnyerjen autóvásárlási szerződéseket. A megvesztegetésekre állítólag legalább 22 országban - egyebek mellett Kínában, Oroszországban, Horvátországban és Magyarországon - került sor. A listán szerepel még például Szerbia és Lettország, továbbá Irak, Törökország, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Vietnam is. Az 1998 és 2008 közötti állítólagos megvesztegetésekkel a németországi központú Daimler a kereset szerint több százmillió dollár értékű szerződéshez jutott.
A Daimler AG az 1990-es évek végén egyesült az amerikai Chrysler vállalattal. Az új DaimlerChrysler néhány évvel később a Chryslert eladta a Cerberus Capital Management befektető csoportnak.
A Daimlernél állítólag bevett gyakorlat volt, hogy a kenőpénzeket offshore bankszámlákról utalták át, hamis árakat jelöltek meg a szerződésekben és külső közvetítőket vettek igénybe. A vállalaton belül a kenőpénzeket gyakran jutalékoknak, különleges engedményeknek vagy "szükséges kifizetéseknek" tüntették fel. A Daimler a megvesztegetésekhez amerikai bankszámlákra vagy amerikai álcégek külföldi bankszámláira utalta a kenőpénzeket.
Egy esetben a Daimler hamis tanácsadói szerződést kötött egy amerikai álcéggel, hogy azon keresztül bonyolítsa le a törvényellenes kifizetéseket külföldi tisztviselőknek - tartalmazza a 76 oldalas kereset, amely szerint a Daimler több száz megvesztegetést hajtott végre a kormányzati szerződések megszerzése érdekében. A vád szerint a Daimler több vezetője és több leányvállalatának vezérigazgatója érintett a botrányban. Az amerikai igazságügy-minisztérium nem kommentálta az ügyet. Az Egyesült Államokban törvény tiltja, hogy vállalatok kenőpénzeket fizessenek külföldi tisztviselőknek üzletkötések érdekében.
Amerikai lapjelentés szerint a Daimler - az anyacég és egy-egy német, orosz és kínai leányvállalata ellen indítottak eljárást - kiegyezett az amerikai hatóságokkal. Az anyavállalat 185 millió dollárt fog fizetni, és a három érintett leányvállalat közül kettő, a német és az orosz bűnösnek fogja magát vallani az április 1-jei tárgyaláson. A kiegyezés értelmében a Daimler 93,6 millió dollárt fizet az amerikai igazságügy-minisztériumnak, és 91,4 millió dollárt kap a tőzsdefelügyelet.
A Daimler egy ízben születésnapi ajándék gyanánt egy több mint 300 ezer dollárt érő páncélozott, S-osztályú Mercedes Benz személyautót küldött egy türkmén tisztviselőnek. Egy vezető indonéz tisztviselő gyerekei nászajándékokat kaptak a Daimlertől.