2010. március. 20. 16:30 Szegő Péter Utolsó frissítés: 2010. március. 20. 16:38 Itthon

MDF-es és LMP-s szavatokra hajt az MSZP

A Jobbik megölni, a Fidesz kiherélni szeretné a demokráciát, Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc között viszont semmilyen politikai konfliktus sincsen – derül ki Lendvai Ildikó szombati budapesti sajtótájékoztatóján elhangzottakból, illetve az azt követően, a hvg.hu-nak adott interjúból.

Tegnap világossá vált a térkép: az egész országot teljesen lefedni csak három párt képes az MSZP, a Fidesz és a Jobbik – közölte Lendvai Ildikó, a szocialista párt elnöke. (Csak a miheztartás végett: szombaton 16:00-kor a www.valasztas.hu alapján úgy tűnik, hogy mind az MDF, mind az LMP föl tudja állítani mind a húsz területi listát az országban - szerk. megjegyzése.) Úgy vélte: „ez három párt, de két erő”. Az MSZP oldalán mindenkit várunk, akinek fontos a demokratikus kontroll – jelentette ki.

Az MSZP-vel szemben – a szocialista pártelnöknő szerint – „a Fidesz-Jobbik tengely” áll. A Fidesz kiherélni, a Jobbik pedig megölni akarja a demokratikus berendezkedést. Ezt megakadályozandó az MSZP-nek ki kell nyitni kapuját mindenkinek, aki nem baloldali, de a nyugat-európai típusú parlamenti demokrácia híve. Lendvai hozzátette: tisztelet illeti meg a kispártokat, „de aki biztosra akar menni, annak a demokratikus oldalon a Magyar Szocialista Pártra kell szavaznia”. Szerinte, ha nincs egy választókerületben valamelyik pártnak egyéni jelöltje, ott az adott pártra a listán is kevesebben szavaznak. „De […] az MSZP a következő ciklus parlamentjében nem lesz partner a többpárti vita és a demokratikus ellenőrzés korlátozását szolgáló törekvésekhez” – hangsúlyozta a kormánypárti politikusnő, közvetve elismerve ezzel, hogy pártja ellenzéki szerepre készül. (Interjúnk idevonatkozó kérdését lásd alább - a szerk megjegyzése.) Aki a demokrácia védelmében akar szavazni, az szavazzon az MSZP-re – állt elő a remek ötlettel. Az MSZP múltjában, jövőjében és programjában semmi sincs, ami a demokráciát korlátozná – indokolta mindezt.

MTI-Kollányi Péter

Ma a demokratikus berendezkedést – Lendvai szerint – kétfajta veszély fenyegeti: egyfelől az a szándék, hogy egyetlen párt túlhatalmat nyer, hatalmának kontroll nélküli tizenöt-húszéves bebetonozására törekszik. Másfelől – tette hozzá az MSZP elnöknője – a szélsőjobboldal a demokrácia meggyilkolását szeretné. „A demokrácia szempontjából a Fidesz a light, a Jobbik a dúsabb változat, de ugyanarra a bázisra törekednek” – mondta a pártelnök. Úgy látja: épp ezért megy köztük a rendkívül durva vita. Programvita azonban nincs köztük: az nehéz is lenne, mert a Fidesz nem állt elő programmal – fejtette ki. Úgy vélte: kétfajta forgatókönyv készülhet: akár összeborulás kisgazda, akár rejtett, tagadott, kicsit szégyellt szövetség MIÉP-es mintára.

Lendvai Ildikó Tarlós István fővárosi fideszes frakcióvezetőt idézte, aki szerint „amikor a radikális párt azt mondja, hogy ez így nincs jól, akkor igaza van”. Tarlós szerint – legalábbis Lendvai interpretációjában – nincs a Fidesz és a Jobbik között valódi politikai különbség. A fideszes várospolitikus – vélte – semmi mást nem tett, mint „a jobbikos szavazót invitálta a fideszes seregbe”. Ugyancsak idézte Pörzse Sándor jobbikos képviselőjelöltet is, aki elismerte, hogy a Fidesztől már többen is megkeresték, hogy „gyere, igyunk meg egy kávét”. Pörzse nyilatkozata a Fidesz és a Kisgazdapárt, Tarlósé a Fidesz és a MIÉP együttműködésére emlékezteti Lendvai Ildikót.

Az MSZP elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy március 15-i beszédében Orbán Viktor nem mondta ki a Jobbik nevét: mintha félne attól, hogy a Fidesz által megszólítandó lehetséges jobbikos szavazókat megsérthetné. Három országos párt, de két politikai erő maradt a porondon – tért vissza sajtótájékoztatója végén a kiindulóponthoz a politikus.

[[ Oldaltörés (Interjú Ledvai Ildikóval) ]]

Nem fél-e attól, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnöknek a Fideszt és a Jobbikot rendkívül keményen támadó péntek délutáni beszéde esetleg számos lehetséges MSZP-szavazót riaszt el a párttól és tart otthon, esetleg az MDF-re vagy az LMP-re való szavazásra ösztökél? – kérdezte a hvg.hu Lendvai Ildikótól. „Nem aggódom ettől. A választási kampány finisében eléggé világosan mutatkoznak ki a választóvonalak. Ha valaki erősen, keményen, reményeink szerint meggyőzően mondja ki, hogy erre vezet az egyik út, arra meg a másik, akkor szerintem nem riaszt el szavazót […]” – reagált az MSZP elnöke.

Szerkesztőségünk annak a kommentálására is kérte Lendvai Ildikót, hogy az MSZP sajtóosztálya által a párt március 15-i ünnepségére a médiának kétszer is kiküldött meghívóban a következő mondat szerepelt: „beszédet mond Mesterházy Attila a demokratikus oldal, az MSZP miniszterelnök-jelöltje”. Ez azt jelenti-e, hogy az MSZP az egyetlen demokratikus párt ma Magyarországon? – kérdeztük. „A demokratikus oldal képviseletére vállalkozunk […]. Ez nem azt jelenti, hogy minősíteni szeretnék más pártokat, kispártokat. Ez azt jelenti, hogy kinyitjuk a kaput, kérjük a bizalmát azoknak, akik a demokratikus oldalon […] érzik magukat és biztosra akarnak menni. Nem mondom azt, hogy a többi párt nem demokratikus. A parlamenti képviselet biztos lehetőségét kínálom: nem kizárok tehát, hanem beengedni […] szeretnék” – reagált Lendvai Ildikó.

A hvg.hu-nak interjút adó pártelnöknőt azzal, a sajtótájékoztatón tett kijelentésével szembesítettük, mely szerint „az MSZP a következő ciklus Parlamentjében nem lesz partner a többpárti vita és a demokratikus ellenőrzés korlátozását szolgáló törekvésekhez”. Ez azt jelenti-e, hogy a párt ellenzéki szerepre készül? – kérdeztük. „Ezzel azt mondtam, hogy az MSZP mindkét szerepben arra törekszik, hogy ne csorbítsa a demokratikus kontroll lehetőségét. Természetesen olvasok közvélemény-kutatásokat, ezért pontosan tudom, hogy fel kell készülnünk valóban minden esélyre, de választás előtt az ember nem ezt méricskéli, hanem megpróbálja azokat az értékeket lecövekelni, amelyek mellett mindenféleképpen kitartunk” – felelt Lendvai.

A hvg.hu korábbi cikkében Török Gábort idézte. A sztárpolitológus szerint a parlamenti mandátumok egyharmada hatalmas siker lenne az MSZP-nek, ráadásul Lendvai októberben a hvg.hu-nak azt nyilatkozta, hogy nem egyezne ki az épphogy több mint egyharmadot jelentő 129 mandátummal. Most sem? – kérdeztük. A politikus úgy felelt: nem törekszik elemzői babérokra, de konkrét mandátumszámokat nem fog mondani. Arra sem volt hajlandó válaszolni, hogy hány egyéni MSZP-s mandátumra számít: „én most nem elemző és jós vagyok, hanem versenyző”.

Abból a premisszából kiindulva, hogy – az MSZP-nek tetszik, nem tetszik – az MDF és az LMP együtt minden bizonnyal nyolc-kilenc, esetleg ennél is több százalékot ér el, azt kérdeztük a kormánypárt vezetőjétől, hogy érdemes-e a két kispárt valamelyikét, esetleg mindkettőt öt százalék alá vinni azzal, a sajtótájékoztatón is hangoztatott hozzáállással, hogy „az MSZP oldalán mindenkit várunk, akinek fontos a demokratikus kontroll”. Az ellenzéki oldal nem lenne-e erősebb a kispártokkal, lásd az SZDSZ 2002-es bekerülését? – érdeklődött a hvg.hu. „Nincs sem eszközünk, sem szándékunk szocialista szavazókat küldeni a kispártoknak pusztán azért, hogy fölkerekedjenek öt százalékra. […] Az MSZP parlamenti képviselete nem kérdéses, az az egyetlen, amit tenni tudunk, hogy erre fölhívjuk a figyelmet. […] Az tartom lényegesnek, hogy ne legyen elvesztegetett szavazat, akkor pedig meg kell nyitnunk a kaput az ilyen meggyőződésű választók bizalmának elnyerésére” – felelt Lendvai.

A politikus visszautasította, hogy Mesterházy Attila, az MSZP miniszterelnök-jelöltje és Gyurcsány Ferenc között valamilyen konfliktus lenne, mint ahogy azokon a föltételezéseken is „csak mosolyogni” tud, hogy a választás után a volt miniszterelnök az MSZP-ből kilépve, egy másik pártban folytatná politikai karrierjét. 

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.