Az 1848-as forradalom 162. évfordulóját a pártok külön ünnepelték. A Kossuth téri állami zászlófelvonást tüntetők próbálták megzavarni, Demszky Gábor beszéde előtt több százan gyűltek össze a Petőfi-szobornál. A Fidesz gyűlésére sokan mentek ki, Orbán Viktor nem engedett a 48-ból.
Most érkezett
Több ezer fő vett részt hétfő délután a budapesti Hősök terén a Magyar Igazság és Élet Pártja március 15-i ünnepi rendezvényén. A fő szónok ezúttal is Csurka István volt, aki beszédében egyebek mellett elmondta, a Fideszt támogatják.
Március 15-én adta át a köztársasági elnök, Sólyom László a Kossuth- és a Széchenyi-díjakat. Külön-külön nagygyűlést tartott az MSZP, a Jobbik és a Fidesz, megemlékezett az évfordulóról az MDF és az LMP is. A Fővárosi Önkormányzat rendezvényén Demszky Gábor főpolgármester mondott beszédet, amelyet kifütyültek a kordonon kívülre szorított tüntetők.
Valamennyi rendezvény rendbontás nélkül ért véget a fővárosban; a Budapesti Rendőr-főkapitányság a nap folyamán száznál több rendezvényt több mint 1.900 rendőrrel biztosított - közölte honlapján a rendőrség. A BRFK szerint több tízezer állampolgár ünnepelhetett hétfőn a fővárosi rendezvényeken, ezeken a BRFK törvényesen és szakszerűen látta el feladatait - írja az MTI. A BRFK közlése szerint munkatársaiknak elsősorban a közlekedés rendjének fenntartása, valamint a bejelentett rendezvények biztosítása volt a feladatuk. A nap folyamán a rendőrök 32 személyt igazoltattak, hat feljelentés született különböző szabálysértések miatt; a rendezvényekkel összefüggésben személyi szabadságot korlátozó intézkedés nem történt, rendbontás sehol nem alakult ki.
Új kiegyezésre és talán új reformkorra van szüksége Magyarországnak - hangsúlyozta Bajnai Gordon miniszterelnök a Márciusi Ifjak Díj átadásakor hétfőn a Parlamentben. Az elismerést tizenöt fiatal, 35 év alatti művész, kutató vehette át: Barabás Lőrinc előadóművész, dzsessztrombitás, Csáki András gitárművész, Cser Krisztián énekművész, Győrffy Ákos költő, Kocsis Gergely színművész, Krausz Alíz táncművész, Kudász Gábor Arion fotóművész, Losonczi Áron építészmérnök, Muraközy Balázs közgazdász, Schneider Jankó bábszínész, Szabadics János biológus, agykutató, Tarr Hajnalka festőművész, Vajda Milán színművész, Vári György irodalomtörténész, kritikus és Zsíros Éva orvos főhadnagy.
A hétfőre országosan bejelentett 658 rendezvényből délután háromnegyed hatig 502 fejeződött be; a rendőrség szerint négy településen kellett intézkedniük. A Baranya megyei Szemely községben egy ünnepi megemlékezés előkészítésében részt vevő dolgozókat a rendezvény helyszínénél lakó helyi lakos bántalmazta, majd a kiérkező rendőrökre rátámadt. Az intézkedő rendőrök az elkövetőt hivatalos személy elleni erőszak bűncselekmény elkövetése miatt előállították - írta az MTI. Tatabányán délelőtt a helyi rendőrkapitányság járőrei a feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében való részvétel szabálysértés elkövetése miatt igazoltattak, 25 ember ellen szabálysértési feljelentést tettek, míg egy emberrel szemben egyesülési joggal visszaélés bűncselekmény gyanúja miatt tettek feljelentést. A szekszárdi rendőrök 8 embert igazoltattak, majd feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében való részvétel szabálysértés miatt feljelentést tettek, akárcsak a békéscsabai rendőrök, akik négy embert jelentettek fel.
Szabad, egyenlő, testvéri életet, igazi demokráciát kell teremteni Erdélyben, Romániában - mondta hétfőn Marosvásárhelyen Markó Béla a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) március 15-i központi ünnepségén. A politikus nem csupán az 1848-as forradalomra és szabadságharcra emlékezett beszédében, hanem a húsz évvel ezelőtti véres marosvásárhelyi eseményekre is. Felidézte: 1990. február 10-től, a gyertyás, könyves tüntetéstől kezdve zajlott a marosvásárhelyi magyarok szabadságharca, amely március 20-án tetőzött. "Ha akkor otthon maradnak a marosvásárhelyi és környékbeli magyarok, Ernyétől Szovátáig, és ha nem állnak mellénk a cigányok, a romák, ahogy ma mondanánk, ma szétvert, megalázott közösség lennénk" - mondta az RMDSZ elnöke (arra utalt az MTI szerint, hogy húsz évvel ezelőtt a magyar tüntetőkre támadó románok visszaverésében a helyi romák a magyarok segítségére siettek).
Az MSZP ne induljon el az április 11-i választásokon - fogalmazta meg a Jobbik hétfői rendezvényén követelésüket Szegedi Csanád. A párt európai parlamenti képviselője a március 15. évfordulója alkalmából tartott nagygyűlésen kijelentette, hogy a Magyar Szocialista Párt "a halál pártja Magyarországon". Az MSZP a "kirekesztés és az erőszak pártja" is - tette hozzá -, s mint az MTI szerint elmondta, haragjuk "az MSZP-t el fogja törölni a föld színéről".
Szlovák értelmiségiek egy csoportja virágokat helyezett el március 15-e alkalmával Petőfi Sándornak a pozsonyi Medikus-kertben álló szobránál. A magyar nemzeti ünnep iránti gesztusértékű megemlékezésen majdnem kéttucatnyi szlovák értelmiségi - író, publicista, képzőművész, színész - vett részt az MTI szerint. "Ha az 1848/49-es forradalmi időszaknak van valamilyen üzenete számunkra, a szlovák-magyar kapcsolatok számára, Közép-Európa számára, akkor az talán az, hogy semmi jóra nem vezet az etnikai elv abszolutizálása. A magyarok és a szlovákok az 1848/49-es forradalmat együtt veszítették el" - jelentette ki Rudolf Chmel irodalomtudós, aki a rendszerváltás után Csehszlovákia utolsó budapesti nagykövete volt. A megemlékezést - amelyen olyan ismert személyiségek vettek részt, mint Ladislav Ballek író, Zuzana Krónerová színésznő, Daniel Hevier költő, Martin M. Simecka publicista, Martin Porubjak rendező - Rudolf Chmel kezdeményezte, aki jelenleg a Híd párt egyik alelnöke.
Az MSZP szerint a Fidesz elnöke, hétfői beszéde alapján, továbbra is azt várja a magyaroktól, hogy bekötött szemmel kövessék az ismeretlenbe. Budai Bernadett, az MSZP szóvivője az MTI-nek hétfőn úgy nyilatkozott: Orbán Viktor egyetlen egy szót sem szólt a szélsőjobbról, néma cinkossággal hallgatott a Jobbikról. "Ez után a nap után minden demokrata okkal félhet Orbán Viktor országlásától: a Fidesz kétharmadra készül, akár a Jobbikkal együtt is. A demokratáknak egyetlen közös nevezője maradt: az MSZP" - jelentette ki Budai Bernadett.
Az MTI szerint Vona Gábor, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje szerint pártja győzni akar és győzni fog az áprilisi választásokon. A Jobbik elnöke a párt március 15-i nagygyűlésén tartott beszédében hangsúlyozta: a Jobbik kormányra kerülése esetén "mindenki és minden a helyére kerül". Vona Gábor szerint ez a többségnek igazságot, míg például a "politikus bűnözőknek" börtönt fog jelenteni.
A Jobbik március 15-i nagygyűlését hallgató emberek a Szent István tértől az Andrássy út elejéig állnak, főként fiatalok, jobbikos és árpádsávos zászlóval - több ezren lehetnek a hvg.hu tudósítója szerint. Kisebb csoportokban zöld katonai gyakorló egyenruhát viselő emberek álldogálnak, akiknek a zubbonyára Nemzeti Őrsereg-feliratú kitűző van kitéve. A tömegben Magyar Gárdistákat is látni, illetve a rohamrendőrök ruhájához hasonló, Csendőrség feliratú ruhában is vannak tucatnyian. A Deák tér környékén több száz rendőr áll készenlétben. A nagygyűlés első szónoka Morvai Krisztina volt. A Jobbik államfőjelöltje elmondta: a következő 27 napban sorsfordító döntést kell előkészíteni, mert Magyarország jövője dől el az áprilisi 11-i választáson. Kitért a többi között a politikusok elszámoltatására, egy úgynevezett magyar bank létrehozására, illetve Budaházy György és társai szabadon bocsátására is. Budaházyékkal kapcsolatban elmondta: ők politikai foglyok. Beszélt arról is, hogy a Hunnia Csoport (ezt a csoportot vezeti Budaházy) is jelen van a rendezvényen. Elmondta: a csoport két tagját a minap szabadon engedték.