2010. március. 09. 06:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 09. 10:57 Itthon

A fideszesek csodát, a szocialista szavazók visszaesést várnak

A pártszimpátia nagyban befolyásolja a netezők várakozásait: a Fidesz-hívek ugrásszerű javulást, az MSZP-szimpatizánsok romlást várnak a kormányváltás utánra - derül ki az NRC Piackutató és a hvg.hu közös NetHangulat indexből. Az internetezők körében egyébként az országos átlagnál erősebb az LMP, a Jobbik pedig egyenesen megelőzi az MSZP-t.

Február végén 23 ponton állt az NRC Piackutató és a hvg.hu közös NetHangulat indexe – a netpolgárok 83 százaléka gondolta úgy, hogy hazánkban rossz irányba mennek a dolgok, és csupán 14 százalék volt azok aránya, akik pozitívnak látták a folyamatokat. A 4 éve zajló mérés során már többször beszámoltunk arról, hogy az egyes demográfiai szegmenseken belül eltérő a közhangulat és így az index értéke: a férfiak és a budapestiek rendszerint derűlátóbbak, mint a nők és a falvakban élők, továbbá az 50 évnél idősebb internetezők körében is az átlagnál lényegesen magasabb értéket vesz fel a NetHangulat index.

Most, az országgyűlési választásokhoz közeledve azonban érdekes lehet szemrevételezni azt is, hogyan alakulnak az egyes mutatók a különböző pártok potenciális választóinak körében – milyen a netes közhangulat, az ország helyzetének vagy az egyes intézményeknek a megítélése a pártszimpátia függvényében.

Az internetezőknél a Jobbik a második

Az internetezők körében a teljes lakosságban mérhetőhöz képest nagyobb a szavazási hajlandóság. A netpolgárok 62 százaléka tartja magát biztos szavazónak, és csupán 14 százalék azok aránya, akik már most kijelentik, hogy valószínűleg nem mennek majd el választani. Előbbi csoportban 25, utóbbi csoportban viszont csak 19 ponton áll a NetHangulat index. Úgy tűnik tehát, hogy az átlagosnál is borúlátóbb, kiábrándultabb adja fel előre a szavazati jogát.

A potenciális szavazók pártszimpátiáját és a NetHangulat indexet együtt vizsgálva nem ér minket meglepetés: leginkább az MSZP szavazói elégedettek, legkevésbé pedig a Fidesz és a Jobbik szimpatizánsai. A szocialistákat támogatók körében az index jóval az átlag felett, 51 ponton áll (sőt a biztos szocialista szavazókon belül 54 ponton), míg a Fidesz táborában 15, a Jobbik híveinél pedig csupán 13 az index értéke. Utóbbi két párt szavazóinak több mint kilenctizede szerint rossz irányba mennek a dolgok – ezzel szemben az MSZP-szavazók 53 százaléka úgy gondolja, jó irányba halad az ország.

Szintén az átlagnál jobb az MDF-et és az LMP-t támogatók hangulata: mindkét szavazóbázison belül 34 ponton áll az index. Az erős online jelenléttel bíró LMP egyébként biztosan bejutna a parlamentbe, amennyiben csak az internetezők vennének részt a voksoláson, az MDF támogatottsága azonban ebben a körben is a küszöb alatt marad. Viszont nem csak az LMP, hanem a Jobbik is lényegesen nagyobb támogatottsággal bír a netpolgárok körében, mint a teljes lakosságon belül – a mérések azt mutatják, hogy az online közösségben a Fidesz után egyértelműen a Jobbik a második legnépszerűbb párt.

A fideszesek csodát, a szocialista szavazók visszaesést várnak

A pártszimpátia természetesen befolyásolja azt is, milyennek látják a netpolgárok az ország helyzetét – de leginkább azt, milyen irányú és mértékű változásokat várnak a következő egy évben. A sorrend az ország-index esetében is hasonló ahhoz, amit az általános NetHangulat index esetében láttunk: az index az MSZP- és az MDF-szavazók esetében a legmagasabb, átlag feletti az LMP-támogatók, míg jóval az átlag alatt marad a Fidesz és a Jobbik szimpatizánsai körében.

Ha mindezt összevetjük annak az indexnek az értékével, amely az egy évvel későbbi várakozásokat mutatja, az látható, hogy mind a Fidesz, mind az MSZP tábora kormányváltást vár, ám ennek hatását az ország helyzetére teljesen ellentétesen ítélik meg. A Fidesz esetében a két index különbsége plusz 20 pont, míg az MSZP esetében mínusz 11. Míg tehát az ellenzéki párt hívei drámai javulást várnak, addig a mostani kormánypárt szavazói jelentős visszaesésre számítanak, az általuk is valószínűnek tartott kormányváltás hatására.

Az intézményekbe vetett bizalom

Módszertan
A felmérést az NRC 2010. február 26-28. között végezte 1000 internet-használó online megkérdezésével. Az adatbázist az TNS-NRC InterBus kutatásának offline adataival súlyoztuk, így az a legfontosabb demográfiai ismérvek tekintetében reprezentatív a legalább hetente internetező 18-69 éves magyar lakosságra nézve.

Végül érdemes egy pillantást vetni arra, hogyan befolyásolja az egyes intézmények megítélését a párthovatartozás. A meglehetősen ingadozó bizalmi indexszel rendelkező köztársasági elnöki intézmény a Fidesz-szavazók körében bír az átlagosnál sokkal nagyobb presztízzsel, míg az összes többi párt szimpatizánsai körében átlag alatti pontszámot kap. Ugyancsak a Fidesz-hívek bíznak leginkább az Alkotmánybíróságban, amelynek presztízse az MSZP és a Jobbik támogatói körében a legalacsonyabb. Szintén a Jobbik táborában kapják a legalacsonyabb pontszámokat a vizsgált nemzetközi szervezetek: az ENSZ, az EU és a NATO, amelyekben az MSZP és az MDF szavazói bíznak a leginkább.

A NetHangulat mérések kezdete óta a politikai pártok intézménye áll a bizalmi lista alján. Az adatok azt mutatják, hogy az összes párt szimpatizánsa lesújtó véleménnyel van a politikai szervezetekről, de legkevésbé a két (még) parlamenten kívüli párt, a Jobbik és az LMP szavazói tartják őket hitelesnek. Az ugyancsak általánosan alacsony pontszámmal értékelt kormány esetében már nagyobb különbség figyelhető meg az egyes pártok híveinek értékítéletében: míg az Fidesz (1,69) és a Jobbik (1,59) szavazói körében presztízse még a 2-es átlagot sem éri el a tízes skálán, addig az MDF-szavazók 4,59-os, az MSZP hívei pedig 5,47-os átlagértékkel jellemzik a kabinet iránti bizalmukat.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?