2010. március. 03. 15:28 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 03. 15:47 Itthon

Kanadai-magyar csoport dolgozik a vízummentesség fenntartásáért

Magyar-kanadai szakértői csoport dolgozik azért, hogy a két ország közötti vízummentesség fennmaradjon - közölte a Külügyminisztérium szerdán az MTI-vel a kanadai bevándorlásügyi miniszter kijelentésére reagálva.

A torontói CTV News hírtelevízió keddi jelentése szerint Jason Kenney azt mondta: Magyarország problémává, a Kanadában menedéket kérők "első számú forrásországává" válik, havonta több száz magyar állampolgár folyamodik menedékjogért. Ezt azután jelentette ki, hogy menedékjogot kért Kanadában négy magyar állampolgár, aki a vancouveri téli olimpia megtekintésére érkezett az országba.

"Ami tényleg furcsa - folytatta a kanadai miniszter -, az az, hogy a magyar menedékkérők 97 százaléka később visszavonja kérelmét..." A tárcavezető feltételezése szerint ennek oka, hogy a menedékkérők munkavállalási engedélyt, segélyt és más szociális juttatásokat kaphatnak azután is, hogy visszavonják menedékkérelmüket.

Kenney nehezen tudja elképzelni, hogy Magyarországról "igazi menekültek" érkezzenek, még akkor is, ha a roma kisebbségből valók. "Magyarország az Európai Unió tagja, demokratikus ország, ahol maradéktalanul érvényesülnek az emberi jogok. Jóllehet az ott élők kihívásokkal szembesülnek, nincs bizonyíték államilag folytatott üldöztetésre" - tette hozzá. A magyar állampolgároknak nincs szükségük vízumra ahhoz, hogy beutazhassanak Kanadába, és Jason Kenney szerint a kanadai kormány szeretné, ha ez így is maradna. Hozzátette azonban, hogy a menekültügyi rendszert érintő változások folyamatban vannak.

Jason Kenney szavai szerint a vízumkényszer "a végső eszköz" - erről írt szerdán a Toronto Star, a legnagyobb kanadai napilap. Tavaly több mint 1350-re nőtt a magyarok által benyújtott kérelmek száma, ez csaknem ötszöröse az előző évinek; 2008-ban 285-en, 2007-ben 24-en folyamodtak menekültstátusért - közölte a lap hivatalos adatokat. A Toronto Star azt írta: az a négy magyar állampolgár, aki - két japán és egy orosz mellett - menedékjogot kért, miután kiutazott a vancouveri téli olimpiára, "jelentések szerint" az ország roma közösségének tagja.

A Külügyminisztérium MTI-hez eljuttatott közleményben az olvasható: a probléma megoldására 2009 nyarán magyar-kanadai szakértői fórum alakult, és a kölcsönös érdekeknek megfelelő megoldáson, tehát a jelenlegi trend visszafordításán és a vízummentesség fenntartásán dolgozik. Következő ülését március első felében tartja a szakértői csoport. 

A Külügyminisztérium üdvözli Jason Kenney nyilatkozatát. Ebben ugyanis - mint közleményében Mátrai Zsuzsanna szóvivő hangsúlyozza - a bevándorlásügyi miniszter kijelenti: szeretné, ha Magyarország vízummentessége fennmaradna. A kanadai tárcavezető kiemeli, hogy Magyarország az Európai Unió tagja, demokratikus ország, ahol maradéktalanul érvényesülnek az emberi jogok - mutat rá a külügyi szóvivő. A bevándorlásügyi miniszter "elismeri, hogy a kanadai menekültügyi rendszer visszaélésre ad lehetőséget, ezért szükségesnek tartja a jelenlegi kanadai menekültügyi rendszer újraszabályozását" - olvasható a közleményben.

Kanada 1994. november 1-jével törölte el a magyarokra vonatkozó vízumkényszert, majd 2001. december 5-ével visszaállította. Akkor az intézkedést azzal magyarázták, hogy 1998 és 2001 között 8600, csak 2001-ben 3500 magyar állampolgár folyamodott menekültstátusért Kanadában, és ezt elfogadhatatlanul magas számnak tartották. 

A magyarok 2008. március 2-tól utazhatnak újra vízum nélkül Kanadába. A döntés értelmében a magyar állampolgárok legfeljebb három hónapig maradhatnak az országban, és munkát nem vállalhatnak. A három hónapnál hosszabb tartózkodás vízumköteles maradt.

Hirdetés