2010. február. 19. 17:24 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 19. 17:19 Itthon

Másfél milliárdos nyereséggel adták el a postapalotát

Másfél milliárd forint nyereséggel adta el a Magyar Posta a Krisztina körúti székházát - reagált az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében a Wallis cégcsoporthoz tartozó vevő, a Wing Zrt. Balsai Istvánnak, a Fidesz elnöki stábja jogi igazgatójának előző napi nyilatkozatára. A vagyonkezelő közölte, nem érte gazdasági hátrány a Magyar Postát.

A Wing Zrt. pénteki közleménye úgy fogalmaz: több tévedést tartalmaz Balsai Istvánnak az a kijelentése, amelyet a sajtónak tett a Krisztina körúti postapalota nyilvános pályázaton történő értékesítésével kapcsolatban. A Fidesz jogi igazgatója csütörtökön közölte, pártja feljelentést tett a legfőbb ügyésznél a Magyar Posta egykori, Krisztina körúti székházának értékesítése miatt. Mint hangsúlyozta, az egyetlen szabályos pályázatot benyújtó, Wallis cégcsoporthoz tartozó vevő mindössze négymilliárd forintot fizetett a Buda szívében fekvő, több mint 18 ezer négyzetméter alapterületű székházért. Emiatt a Fidesz szerint fennáll a vagyonfelügyelet vétkes kötelességszegésének gyanúja.

A Wing Zrt. közleményében hangsúlyozza, nem áron alul adta el az ingatlant, hanem csaknem másfél milliárd forintos nyereséggel. A cég hivatkozik az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2009. szeptember 2-i jelentésére, amely az ingatlan értékét a 114-es posta területére vonatkozó bérleti joggal terhelten 2,81 és 3,385 milliárd forint között állapította meg. A cég szerint a vevő ehhez képest 4 milliárd 20 millió forintért vásárolta meg az ingatlant. A közlemény utal továbbá a Magyar Posta Zrt. mérlegére, miszerint az ingatlan könyv szerinti érteke 2,5 milliárd forint. "A Magyar Posta kétszer írta ki nyilvános pályázatban az ingatlanvételi lehetőséget. Mind a két alkalommal több mint tíz hazai és nemzetközi cég vett részt a pályázaton. Balsai úr hibásan számolt négyzetméterárat közölt a sajtóban" - áll a közleményben. 

Az ügyben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) is megszólalt, és közölte: "szabályos és üzletileg racionális volt a Magyar Posta ingatlankoncepciójának megvalósítása". Mint írják, a Magyar Posta fővárosi irányítóapparátusát a közelmúltig korszerűtlen, költséges régi ingatlanokban helyezték el. A posta új "ingatlankoncepcióját" pedig azzal kapcsolatban dolgozták ki, hogy a társaság egyetemes szolgáltatóból hamarosan piaci szereplővé válik. Az üzletfejlesztéshez a cégnek elő kell teremtenie saját fejlesztéseinek forrását, erre a társaság "ingatlanjainak felszabadításával" látott lehetőséget - tették hozzá. A vagyonkezelő közölte, a központi székház eladását a posta nyilvános pályázat útján bonyolította le, többször megismételt eljárásban, hogy növeljék a vételárat. A székházat végül a legmagasabb árat kínáló vevőnek adták el. Az ingatlanok értékesítésről szólva kifejtik, hogy az eredeti tervezettel szinte pontosan megegyező, 7,4 milliárd forint bevételre tettek szert.

 

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.