2010. február. 15. 21:45 Utolsó frissítés: 2010. február. 15. 22:44 Itthon

Nyakóék egy rabbi kampányolásán is felháborodnának

Az MSZP frakciószóvivője szerint a klérus megengedhetetlen módon befolyásolja a katolikus hívőket – derült ki a politikus hétfő délutáni, a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján és az azt követő, a hvg.hu-nak adott interjúban elhangzottakból.

Egy hétvégi kampánygyűlésen Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye megyéspüspöke a Fidesz és annak jelöltje mellett, az MSZP ellen kampányolt Hódmezővásárhelyen – tájékoztatta az összegyűlt újságírókat a kormánypárti frakciószóvivő. „Ezt a leghatározottabban visszautasítjuk és bocsánatkérést várunk el. Vannak ugyanis baloldali hívek és lehet attól hinni Jézus Krisztusban, hogy ők nem hisznek Orbán Viktorban" – mondta Nyakóó István, majd megtoldotta azzal: senki ne merje politikai hátsó szándékkal lelki zsarolásnak kitenni azokat, akik nem a Fidesz-Magyar Polgári Szövetségre szavaznak.

A hvg.hu azt kérdezte Nyakótól, hogy miként a suszterek és az újságírók, ugyanúgy miért ne politizálhatnának a papok, lelkészek és rabbik. Ha a hívőknek nem tetszik, legfeljebb otthagyják az adott gyülekezetet, felekezetet, egyházat – vetettük fel Nyakónak, aki úgy válaszolt: az MSZP támogatja, hogy az egyházak és felekezetek hozzászólnak a közügyekhez, de azt visszautasítja, hogy a párt szimpatizánsait kiközösítsék.

Arra a fölvetésünkre, hogy kiközösítettek-e katolikus hívőket, Nyakó kitérően felelt: „Amikor azt mondja egy püspök, hogy egyedül a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség áll értékeiben közel az egyház tanításaihoz, a Magyar Szocialista Párt pedig távol áll, akkor politizál.” Költői kérdést is föltett a politikus: „A Parlamentben kötéllel fenyegetőző Arnóth Sándor fideszes képviselőjelöltként mennyire áll közel az egyház tanításaihoz?”

Az hvg.hu-nak nyilatkozva Nyakó István visszautasította, hogy a Fidesz értékei kompatibilisebbek a Bibliával, mint az MSZP-éi. Szerinte több egyházi vezető – többek közt maga Kiss-Rigó is – elismerte, hogy a baloldali értékek közel állnak a keresztény tanításokhoz.

Azt kérdeztük ugyanis, hogy ugyanígy fölháborodnának-e, ha egy pap, lelkész vagy rabbi az MSZP mellett szónokolna, mire Nyakó azt felelte: „Teljesen természetes, hogy ha erőszakmentességről beszélünk, akkor nemcsak azokkal szemben fogalmazunk meg kritikát, akik minket bántanak, hanem azokkal szemben is, akik például Szíjjártó Péter kollégámnak golyót küldenek.”

Arra  a felvetésünkre, hogy ha egyházának szószékéről valamelyik párt mellett szónokolnak, a hívő azt nem okvetlenül teszi magáévá, Nyakó azt mondta: „Ha egy idős és hithű embernek a saját papja elmondja az egyház tanításait, majd még ugyanabban a gondolatkörben hozzáfűzi, hogy kire kell szavaznia, akkor a hívő nagyon befolyásolható, hiszen a lelki üdvéről van szó. Aki közvetít közte és az Örökkévaló között, azzal egy egészen személyes lelki viszonya van. A 2006-os választási kampányban idős nénik azzal kerestek föl a saját választókerületemben, hogy ha a Fideszre szavaznak, üdvözülnek, ha rám, elkárhoznak.”

Szegő Péter

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.