2010. február. 10. 16:20 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 11. 11:09 Itthon

Demszky: a MeH tévedett, volt szerződésük Mesterházy Ernővel

Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester szerint korábbi, a BKV-t felügyelő helyettese, Hagyó Miklós (MSZP) szeretett a cég irányítójaként megjelenni, ám a konfliktusos ügyek elől többször elmenekült.

A városvezető erről szerdán a BKV-ügyeit vizsgáló fővárosi eseti bizottság előtt beszélt, arra a kérdésre válaszolva, milyen kifogásokat tett volt helyettese tevékenységével kapcsolatban. Demszky Gábor több levelet és írásos kabinetemlékeztetőt is idézett, melyekben Hagyó Miklós több, BKV-val kapcsolatos feladatellátását sérelmezte. Közölte: az első ilyen levél 2007 áprilisában született, amikor Hagyó Miklós "téves feladatértelmezését" a koalíciós koordinációs tanács napirendjére javasolta. Ebben azt sérelmezte, hogy szocialista helyettese a koalíciós szerződésen "túlnyúló" feladatok ellátására is igényt tartott fővárosi közüzemi cégeknél, gazdasági társaságoknál.

Demszky: volt szerződése a MeH-nek Mesterházyval

Demszky szerint tévedett a Miniszterelnöki Hivatal (MeH), amikor a kormányszóvivő útján azt állította, hogy nem volt szerződése Mesterházy Ernővel, a főpolgármester főtanácsadójával, akit BKV-s ügyekben nemrég gyanúsítottként hallgattak ki. "Ez egy tévedés volt, a Miniszterelnöki Hivatalnak egy kampányidőszakban tett tévedése" - mondta a városvezető a BKV-ügyeit vizsgáló fővárosi bizottság szerdai ülésén, Steiner Pál (MSZP) testületi tag kérdésére válaszolva. A fővárosi szocialista frakcióvezető azt kérdezte: "hogyan értelmezi" Demszky Gábor azt, hogy a kormányszóvivő azt mondta, a kormánynak nem volt szerződése Mesterházy Ernővel.

Demszky Gábor utalt arra, hogy a bizottsági tagoknak átadott - két kötetnyi - anyagban szerepel két, a saját állítását alátámasztó dokumentum. Az egyik egy megállapodás, amely azt rögzíti, hogy a főváros és a kormány közötti közös ügyek koordinálásával megbízott személynek milyen feladatai vannak, míg a másik dokumentum azt tartalmazza, hogy ezzel a feladattal Mesterházy Ernőt bízzák meg. Jelezte: mindkét iratot Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter és ő írta alá. Hozzátette azt is: a megbízás "ingyenes" volt, tehát Mesterházy nem kapott a munkájáért fizetést.

Arra a felvetésre, hogy a főpolgármester és Mesterházy között létrejött politikai tanácsadói szerződés - ahogyan Tiba Zsolt főjegyző fogalmazott - "kuriózum volt", kijelentette: egyetért a főjegyzővel. Mint fogalmazott, kuriózum volt a MeH-hel kötött szerződés is az ingyenessége miatt és a politikai tanácsadói szerződés is, ugyanezért. György István (Fidesz) bizottsági elnök arra volt kíváncsi: a "politikai csomagolóipar terméke" volt-e az, ahogy Hagyó Miklós lemondott a BKV felügyeletével kapcsolatos jogokról, vagy a főpolgármester kérte erre. Demszky Gábor "a történészek kedvéért" elmondta: a bejelentés előtti pénteken berendelte magához Hagyó Miklóst, és közölte vele: "vagy lemond, vagy felmenti". Hozzátette: Hagyó Miklós ezután hétfőn elküldte a nyilatkozatot, amiben lemondott a BKV felügyeletével kapcsolatos jogokról.

 

Hirdetés