2010. január. 29. 11:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 29. 11:57 Itthon

Mi kerül egy BKV-bérlet bemutatásán 2 ezer forintba?

A BKV-bérletek utólagos bemutatásának díja január 1-től ezer forinttal csökkent, de még így is kétezer forintot fizet az utas, aki egyébként a bérletét is megváltotta. Milyen költségeket kell megfizetnie az utasnak ilyenkor?

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa üdvözli, hogy a Fővárosi Közgyűlés döntése alapján a BKV-bérlet utólagos bemutatásának díja 2010. január 1-jével jelentősen csökkent - közölte a BKV-sztrájk előtt egy nappal, január 11-én Szabó Máté ombudsman hivatala. A jelentős csökkenés azt jelenti, hogy aki a már megvásárolt bérletszelvényt elfelejti magával hozni, az háromezer forint helyett kétezer forint bérletbemutatási díjat köteles fizetni idén januártól. Az éves bérletek esetében a díj ezer forintra csökken.

A pótdíj, vagyis a bérlet nélkül utazók büntetése 12 ezer fotintra nőtt ezzel együtt, illetve a helyszíni bírság 6 ezer forint. A BKV hivatalos megfogalmazásában ezt a pótdíjfolyamatot szakítja, illetve szünteti meg az az utas, akinek az utazás napjára kiállított bérlete amúgy van, s azt be is mutatja nyolc napon belül.

Szabó Máté szerint az utasokat ezzel a változással már csak a bemutatással összefüggő költségek terhelik, korábban ugyanis azt nyomatékosította, hogy a bérlet utólagos bemutatásához kapcsolódó díj nem ölthet szankciós jelleget. Mivel ugyanis az utasok már megvásárolt bérletet mutatnak be utólag, a szolgáltatót kár nem éri, s nincs mit büntetni. Az utas tehát legfeljebb az utólagos bemutatással járó költségek megfizetésére lenne kötelezhető - érvelt az ombudsman.

Megkérdeztük a BKV-t, hogy a kétezer forint milyen tételekből áll. "A pótdíjazási eljárás során felmerülő költségekre nem lehet minden esetre érvényes számítást végezni" - állt a sajtóosztály válaszában, amely a részletezéstől eltekintett. Az tehát továbbra sem világos, hogy az ombudsman által érvényesíteni kívánt szempontok szerint kalkulálták-e a kétezer forintos pótdíjat, amelyet - nem győzzük hangsúlyozni - olyan utasokkal fizettet ki a BKV, akik havi bérletüket megváltották, s annak ára már a vállalat kasszájában van.

A havi és éves bérletek közötti különbséget azzal magyarázta a BKV Zrt., hogy az éves bérletet megvásárlók egy hosszabb időszakra vonatkozóan megelőlegezik a szolgáltatás árát, illetve míg a fővárosi közgyűlési rendelet a havi bérleteknél évi két alkalomban maximálja a bérletbemutatás lehetőségét, addig az éves bérleteknél ilyen korlátozás nincs. A BKV okfejtése szerint tehát évente kétszer úszhatja meg a havi bérlet bemutatásával egy utas a 12 ezer, vagy 6 ezer forintos büntetést (pótdíjat), utána már nem. És ezért drágább számára a bérlet bemutatása, mint egy éves bérletet használónak, aki viszont évente bármennyi alkalommal otthon felejtheti a bérletét, csak a bemutatás - alacsonyabb - költségét fizettetik ki vele. Finoman szólva nem világos tehát, hogy a közpénzből működő közlekedési vállalat milyen alapon szelektál szerződött ügyfelei között, mindenesetre úgy magyarázzák, hogy az évi kétszeri bérletbemutatási alkalom ellenőrzése "a nyilvántartásra többletfeladatot ró, ezért a tényleges költségek is magasabbak".

A BKV-nak a pótdíjakból származó bevétele 2009-ben közel egymilliárd forint volt. Ez az összeg még a menetdíjbevételek 2 százalékát sem éri el - közölte a társaság.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?