BKV: az alacsonyabb cafeteriához ragaszkodtak a sztrájkolók
A nem sztrájkoló BKV-szakszervezetek 7 ezer forintos melegétkezési utalványt harcoltak ki, a sztrájkoló szakszervezetek pedig csak 6 ezer forintosat. Ennek ellenére utóbbiak ragaszkodtak a már kialkudott összeghez, azt hangsúlyozva: a 6 ezer forint a szintén megítélt 45 ezer nélkül nem vezet korrekt számításhoz.
Nem született megállapodás a kollektív szerződésről (ksz) a BKV menedzsmentje és a 26 szakszervezet között a hétfő hajnalig tartó tárgyalásokon - közölte Gulyás Attila, a sztrájkban részt nem vevő Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke. A sikertelen tárgyalás oka, hogy vasárnap a BKV meg tudott ugyan egyezni a sztrájkot hirdető 14 szakszervezettel, de a nem sztrájkoló 12 érdekképviselet szerint a sztrájkmegállapodásban foglaltak rosszabbak, mint amiről ők december végén aláírták a papírokat. Az új ajánlatot ezért nem írják alá.
A nem sztrájkoló érdekképviseletek - Gulyás Attila beszámolója szerint - vasárnap azt javasolták, hogy a sztrájkmegállapodásban szereplő 6 ezer forintos havi melegétkeztetési utalvány összegét emeljék fel 7 ezer forintra. Hosszas vita után a BKV elfogadta, hogy 7 ezer forintra növekedjen a havi utalvány értéke, de ezt meg a sztrájkoló szakszervezetek nem akarták elfogadni - mondta Gulyás Attila, hozzátette: ezután a BKV visszavonta ajánlatát. (A jelenlegi megállapodástervezet a 6 ezer forintos melegételutalvány mellett évente egyszer 45 ezer forint értékű utalványt is juttatna a munkavállalóknak. Lapunk úgy tudja, ez utóbbi összeg is megmaradt volna a magasabb utalvány-összeg mellett.) Ha a 7 ezer forintos ajánlatot elfogadja a menedzsment, akkor visszavonják a sztrájkmegállapodást és újra sztrájkba lépnek - írta a távirati iroda Gulyás Attilára hivatkozva. Ő lapunknak cáfolta, hogy ilyet nyilatkozott volna az eddig sztrájkoló szakszervezetek szándékairól.
Merre tovább, melyik úton? © Stiller Ákos |
Első olvasatra nehezen érthető, hogy a több juttatásért sztrájkoló szakszervezetek miért utasítanak vissza egy magasabb cafeteria-összegről szóló ajánlatot. Információnk szerint presztízsérdekek is közrejátszhattak a meglepő reakcióban. Gulyás Attila szakszervezeti vezető szerint - nem elvitatva a sztrájk hatásait az elért eredményekre -, az általuk, tárgyalásos módon elért magasabb összeg azt is jelezte, hogy nem csak munkabeszüntetéssel lehet eredményt elérni a munkaadóval folytatott egyezkedésben. Az sem kizárt persze, hogy a BKV menedzsmentje kifejezetten azért ment bele kedvezőbb alkuba a nem sztrájkolókkal, hogy a 14 másik szakszervezetnek üzenjék meg ezzel a hatnapos sztrájk hiábavalóságát.
Szeretném árnyalni a képet, itt most nem 12-szer hat- vagy hétezer forintról beszélünk - mondta lapunknak Gelencsér László, a sztrájkban résztvevő BKV Liga-Munkástanács Szövetség elnöke. Véleménye szerint nem helyes Gulyás Attila megfogalmazása: a nem sztrájokoló szakszervezetek decemberben egy olyan megállapodást írtak alá, amely 8 ezer forintról szólt ugyan, de az éves egyszeri 45 ezer forintos juttatás nem szerepelt benne, ahogy az egészség- és magánnyugdíjpénztári támogatás sem 3+3, hanem 1+1 százalék volt. "Nem tettünk mást a hajnalba nyúló megbeszélésen, csak figyelmeztettük a munkáltatót, hogy ne tegyen olyan ajánlást, amelyre korábbi nyilatkozatai alapján nincsen fedezete" - magyarázta Gelencsér László, hozzátéve: "a vezetés nagyon gyorsan rájött, hogy igazunk van. "Ugyanis ha a plusz ezer forintot be tudná vállalni a cég, akkor vagy nekünk hazudott, vagy felelőtlen vállalást tett volna" - hangsúlyozta.
Gulyás Attila a hvg.hu-nak úgy fogalmazott a megállapodás többi részletével kapcsolatban: ők azt sem tudják vállalni, hogy lemondjanak a 2010-es bértárgyalások lehetőségéről - ahogy ez a sztrájkolók által kialkudott megállapodásban áll. „Vannak olyan tagjaink, akik 160 ezer forint alatti jövedelemmel rendelkeznek, esetükben az adócsökkentés nem érvényesül, az ő érdekükben nem tehetünk le arról az alkalomról, amikor a munkavállalóval egyeztethetünk legalább az inflációkövető béremelésről” - magyarázta. Kiemelte, hogy bár 3-3 százalékos egészség- és magánnyugdíj-pénztári támogatást ígért a sztrájkolóknak a cég, ennek konkrét összegéről az évenkénti bértárgyaláson egyeznének meg. Véleménye szerint az sem elfogadható, hogy itt nem fix 3 százalékról szól a szerződés. Gelencsér László viszont azt mondja: ha a 12, a sztrájkból kimaradó szakszervezet érezte volna az erejét, "az élet szagát", akkor részt vehetett volna a munkabeszüntetésben és előállhatott volna ötletével korábban.
A bértárgyalások hétfő délután folytatódnak, s akkor derül ki az is, hogy kedden mikor ülnek ismét tárgyalóasztalhoz a kollektív szerződés ügyében. Gyulyás Attila szerint hét végéig megtörténhet a szerződés aláírása. Arra a kérdésre, lát-e lehetőséget a 7 ezer forintos melegételutlvány ismételt elfogadtatására, azt mondta: egyelőre nem tudja, milyen ajánlatra nyitott a munkaadó.
Lapunk információi szerint egyébként van olyan szakszervezet, amelynek már holnapra elfogyott volna a pénze, ha nem ér véget a sztrájk, s a megegyezés hiányában ma délutánra tervezett tüntetéstől is óvták a szervezőket szélsőséges csoportok esetleges csatlakozása miatt. Gelencsér László a szakszervezetek sztrájkalapjával kapcsolatban konkrétumokat nem árult el, de azt mondta: már az elején megállapodtak, kisegítik egymást, ha szükséges, de vasárnap hajnalig senkitől nem érkezett ilyen jelzés.
KA