Törvénysértő a Jobbik
Törvénysértéssel kezdte középpárti létét a Jobbik.
A szavakban a közélet tisztaságára, a közpénzügyek átláthatóságára oly kényes szervezet mindmáig nem számolt el tavalyi pénzügyeivel, noha a határidő több mint egy hónapja lejárt. Nem valami kivételes gikszerről van szó. A Jobbik 2003-ban alakult párttá, és azóta elszabotálja annak az előírásnak a végrehajtását, amely szerint minden párt április végéig köteles közzétenni előző évi mérlegét a Magyar Közlönyben. Ez eddig senkit sem érdekelt különösebben, és miután állami támogatást nem kap a párt, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) sem ellenőrizte rendszeresen a könyvelését.
Egykori fiókpártja, a 2 százalékost alig meghaladó 2006-os vokseredménye alapján költségvetési apanázsban részesülő MIÉP–Jobbik A Harmadik Út viszont éppen a múlt héten bukott meg a számvevőszéki vizsgán. Ezt a szervezetet 2005 végén hozták létre magánszemélyek választási pártként, hogy megtestesítse Csurka István MIÉP-je és az akkor még Kovács Dávid irányította Jobbik szövetségét. A társelnöki rendszerben vezetett pártnak három évvel ezelőtti voksai alapján eddig – a 2006–2009-es időszakra – 136 millió forintot szavazott meg az Országgyűlés, ám a MIÉP–Jobbik egyetlen forinttal sem számolt el a nyilvánosság előtt. De megúszta, miután a párttörvény nem szankcionálja a mulasztást, és így a számvevők – akiknek egyébként többnyire fénymásolt számlákat mutattak be az ellenőrzéskor – csak a törvénysértés tényét állapíthatták meg a 2006–2007-es éveket átvizsgálva. Ehhez a pénzhez jön még a 2006-os jelöltállításra kapott 12,4 millió állami forint, aminek elszámolásáról szintén megfeledkeztek. A költségvetési pénzforrás mégsem apadt el. Mostanra számíthatnak arra is, hogy a tagdíjat nem szedő MIÉP–Jobbik idén bejegyzett pártalapítványa, a Magyar Igazságért, Jobb Magyarországért 2009-re 25 millió forintot kap. (Erre a törvény alapján járó, de technikai értelemben a kormány által kiutalt összegre hivatkozva állították tavasszal fideszesek, hogy a Jobbikot a Gyurcsány-kabinet pénzeli.)
A vasárnap berobbant, már a magyar gárdás Vona Gábor által irányított Jobbiknak jogilag nincs köze a közpénzes alapítványhoz, amiben korábbi Jobbik-politikusok ülnek, és születéséről nem is tudott az új vezérkar. Ők emellett tovább harcolnak azért, hogy a már kicsikart 26 millió forinton túl is részesüljenek a MIÉP–Jobbiknak adott állami forintokból. Ezenkívül azonban kevés tudható arról, miből tartották fenn eddig is a pártot, és miből vágott neki a 30 millió forintosnak mondott kampánynak a Morvai Krisztinával gyakorlott médiaszereplőt a listája élére igazoló Jobbik. A hivatalos verzió szerint eddig szimpatizánsaik – főleg kisvállalkozók – adományaiból finanszírozták a párt működését.
JUHÁSZ GÁBOR