2009. november. 27. 11:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 27. 10:41 Itthon

Dél-Koreába utazik Sólyom László

Állami látogatásra a Koreai Köztársaságba utazik Sólyom László köztársasági elnök szombaton. Látogatása egybeesik a magyar-koreai diplomáciai kapcsolatok felvételének 20. évfordulójával. Magyar köztársasági elnök, Göncz Árpád személyében legutóbb 1993 novemberében járt Dél-Koreában.

A magyar államfő Ri Mjong Bak dél-koreai köztársasági elnök meghívására tesz látogatást november 28. és december 2. között az ázsiai országban. Látogatásának célja, hogy újabb lendületet adjon a két ország kapcsolatai fejlődésének. Sólyom László négynapos látogatása során a koreai államfő mellett megbeszélést folytat Kim Hjong O nemzetgyűlési elnökkel.

A köztársasági elnököt díszdoktorrá avatják a szöuli Jonszej Egyetemen, amely Korea legrégebbi, keresztény misszionáriusok által alapított magánegyeteme. Ellátogat a délkeleti Kjongdzsu városába, ahol megtekinti a világörökség részét képező Bulguszka buddhista templomot. Csedzsu szigetén a természeti látnivalók mellett megtekint egy szélerőmű-parkot is.

A Koreai-félsziget déli részén fekvő köztársaságot 1948. augusztus 15-én kiáltották ki; a 38. szélességi foknál az 1950 és 1953 közötti koreai háborút lezáró fegyverszüneti egyezmény által kijelölt demarkációs vonal választja el Észak-Koreától.Az ország területe több ezer szigettel együtt több mint 99 ezer négyzetkilométer, lakosainak száma 48 millió, a legtöbben, több mint 9,5 millióan Szöulban élnek.

Magyarország 1989. február 1-jén, első szocialista országként létesített diplomáciai kapcsolatokat Dél-Koreával, amikor Horn Gyula külügyminisztériumi államtitkár szöuli látogatásán aláírta a teljes értékű diplomáciai kapcsolatok felvételéről szóló megállapodást. Ugyanebben az évben hivatalos látogatást tett Magyarországon a dél-koreai államfő.

Magyar köztársasági elnök, Göncz Árpád személyében legutóbb 1993 novemberében járt Dél-Koreában. A diplomáciai kapcsolatok felvétele után az első magyar kormányfői vizit 1995 decemberében volt, akkor a kapcsolatok felvételéről szóló egyezményt aláíró Horn Gyula látogatott az országba. A két ország vezetői között a legutolsó magas szintű találkozó 2007. szeptember 18-án volt, amikor Han Duk Szu akkori dél-koreai miniszterelnök hivatalos látogatást tett Budapesten, fogadta őt Sólyom László és tárgyalt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel is.

Az elmúlt húsz évben a két ország között szoros gazdasági, kereskedelmi együttműködés alakult ki, jelenleg Magyarországon 40 koreai cég működik. 1986-ban a kereskedelmi kapcsolatok értéke 4,8 millió dollár körül volt, 2007-ben viszont meghaladta a kétmilliárd dollárt, s ez 2008-ban sem csökkent 1,9 milliárd dollár alá. A Magyarországon jelen lévő koreai cégek közé tartozik a gumiabroncsgyártó Hankook Tire, az autógyártó KIA Motors, az elektronikai eszközöket készítő Samsung és LG, valamint a KDB bank, a Hanwha-csoport és a Daewoo-csoport is.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.